Thinkpad Edge e420 x e430 x L430

Jaký koupit notebook? ... vybrat ten nebo onen? ... to jsou časté dotazy mnoha lidí, kteří vybírají nový nebo použitý notebook ... zde se mohou vzájěmně radit
deltoro
občas něco napíše
Příspěvky: 12
Registrován: 04 kvě 2012 11:27

Thinkpad Edge e420 x e430 x L430

Příspěvekod deltoro » 04 kvě 2012 11:49

Dobrý den. Hledal jsem nový ntb zejména na práci (např. úprava fotek, MS Project apod., nikoliv CAD apod.). Hry nehraju. Vybíral jsem s rozpočtem kolem 15 tis., kvůli přenosnosti lehčí s velikostí 14´. Matný displej.

Protože jsem si zvykl na Lenova Thinkpady, tak jsem byl již rozhodnutý pro Lenovo Thinkpad Edge e420, ale zjistil jsem, že na trh přichází Edge e430 a navíc je těsně před vydáním i Thinkpad L430.

Výhoda e430 je oproti e420 ta, že je lehčí (2,15 vs 2,37 kg), ale nemá ExpressCard slot, ale zase má 3xUSB 3.0 a 1x USB 2.0, což vlastně vyrovnává "nevýhodu" neexistence Expresscard slotu.

Specifikace L430 ještě není k dispozici, ale dle těch minima informací, co jsou k dispozici, tak by měl být zaměřen na dlouhou výdrž baterky, nové procesory Intel Ivy Bridge, ale nikoliv 4jádrové a bez dedikovaných grafických karet. Má vyjít někdy v červnu.

Dost jsem se v tom zamotal, a proto bych chtěl poradit. Mám čekat na L430 nebo až bude v nabídkách více e430? Na ntb nespěchám, ale také bych mohl čekat do aleluja. Připadá mi to jako Gordický uzel a já nemám meč. :? Co myslíte? D.

Ghost
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 7536
Registrován: 25 říj 2006 12:27
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Ghost » 04 kvě 2012 13:22

no podla PSREF pri E430/E530 budu min 3 verzie veka - cervena a cierna z ABS plastu a cierne hlinikove http://www.lenovo.com/psref/pdf/edgebook.pdf tak zo zaciatku v tom budu mat eshopy chaos imho. tych 2,15 kg bude mat imho verzia s tym hlinikovym vekom.

s L430 a S430 caka Lenovo na spustenie predaja dualcore IB, ktore by malo byt buduci mesiac. tie ale do 15k CZK imho nebudu.
Predator 15, MBP 13 Early 2015, T410, Apple iPad 9.7 (2018), Kindle Fire HD 8

deltoro
občas něco napíše
Příspěvky: 12
Registrován: 04 kvě 2012 11:27

Příspěvekod deltoro » 06 kvě 2012 11:41

dle Vaší odpovědi jsem si to přebral tak, že na e420 zapomenu a zaměřím se na výběr e430, zejména kvůli USB 3.0. Nebude to selanka bo jsem zatím viděl 3 modely, ale zatím to je lepší než kdyby jich bylo 20.

Každopádně ten měsíc dva mi neublíží, a proto počkám na vydání l430 a s430. Minimálně pro zajímavost. A jak jsem na nějakých vláknech zaregistroval, tak je lepší si počkat na nabídku IB. Je to tak?

Jirrick
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1681
Registrován: 04 pro 2010 19:37

Příspěvekod Jirrick » 06 kvě 2012 12:01

Ono takové to spekulování zda počkat nebo nepočkat je víceméně zbytečné. Potřebuješ notebook? Tak si vyber z toho co je na trhu. Potřebuješ ho za měsíc? Vybírej za měsíc. Na jednu stranu se za tu dobu čekání může atraktivní model vyprodat, na druhou stranu může přijít nějaký jiný/zajímavější, nikdo ti to ale s určitostí neřekne (např. podle prvních odhadů už jsme měli dávno mít IB). Navíc, tyhle nové modely jsou v mnohých čísly neměřitelných parametrech (např. ergonomie - tedy stupidnější rozložení kláves, chybějící zástupný numerický blok,...) horší než ty staré, bohužel.

Ohledně SB/IB: Já bych IB nepříkládal takovou důležitost, protože IB je shrink SB z 32 na 22 nm, architektura je tedy +/- stejná. Jasně, přibudou tam věci jako nativní USB 3, ale nic tak zásadního, bez čeho by se nedalo žít. Rozvoj počítačů už není tak bouřlivý jako v 90. letech, kdy každá nová generace přinášela mnohem větší rozdíly než dnes. Pro běžnou práci je IMHO vše od Penrynu (C2D Pxxxx) dále stejně dobře použitelné, resp. nechybí tomu nic zásadního, co by mohlo nějak zásadně omezovat.
Lenovo X1 Carbon Touch

* Dodržujte prosím :arrow: PRAVIDLA tohoto fóra *

Ghost
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 7536
Registrován: 25 říj 2006 12:27
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Ghost » 06 kvě 2012 13:33

deltoro: na IB sa oplati pockat koli grafikam, Intel grafika si vyrazne polepsila vykonovo aj funknce (pribudla podpora DX 11 a OpenCL). OpenCL na grafike uz dnes zacinaju bezne vyuzivat na urychlenie vypoctov napr. aj graficke editory (Photoshop, Gimp, Zoner,...).

Jirrick: Lenovo uz zaciatkom roka na CES pri zverejneni chystanych modelov pisalo, ze E430/E530 available april 2012 a S430/L430/L530 available june 2012 http://www.lenovo.com/products/us/new-products/ a zatial to viac menej dodrziavaju. E430/E530 sa zacali predavat 2.5. skor je otazka ci neskor aj E430/E530 dostanu aj IB cpu alebo budu len v drahsich modeloch. na pracu s grafikou bez gpu od Nvidie/AMD sa viac oplati IB ako SB.
Predator 15, MBP 13 Early 2015, T410, Apple iPad 9.7 (2018), Kindle Fire HD 8

deltoro
občas něco napíše
Příspěvky: 12
Registrován: 04 kvě 2012 11:27

Příspěvekod deltoro » 07 kvě 2012 11:07

díky všem za odpovědi (i za fórum). Po čtení sekce Hardware jsem se rozhodl počkat na červen, což je "za pár". Mám určitý cenový limit (15-18T), přes který bych nechtěl jít a nejsem si jistý, že ntb s IB budou do mého stanoveného cenového limitu.
Ačkoliv by IB měly pomoci grafice, tak moje současná R500 zatím zvládne vše, co potřebuji (nebo si to aspoň bez vyzkoušení IB myslím), a to je zejména práce se Zonerem nebo s Adobe Indesign. Namísto toho bych investoval do SSD disků, který dle všeho zrychlí ntb.
Na nový ntb mám tak měsíc čas, a to je zrovna doba, kdy by měla na trh vyjít nová L430. Na netu jsem někde dočetl, že by měla stát okolo 600 E, což by snad mohla být konkurence pro nyní plánovaný nákup E430.
(PS. to je k nevíře, po čase se rozhodnu pro nový ntb a rovnou se dostanu do klinše mezičasu starý x nový).

deltoro
občas něco napíše
Příspěvky: 12
Registrován: 04 kvě 2012 11:27

Příspěvekod deltoro » 25 čer 2012 10:09

opět dobrý den. Teď už musím koupit nový ntb, a proto navazuji na již otevřené téma.

Procházel jsem nové modely a s mým nově upraveným rozpočtem +- 18tisíc mi, jako drahé, vypadly TP S430 a U410. TP L430 dle vyjádření oficiálních prodejců není určeno k veřejnému prodeji v ČR, E420 jsem již vyřadil, a proto mi zbývá na výběr E430.

Můžete mi prosím poradit, který model je pro mé potřeby nejlepší? Jak jsem psal výše, hry nehraju (maximálně tak windowsovské karty nebo linuxový mahjong). ale potřebuji to na práci (hlavně Zoner, občas Photoshop a Adobe Indesign, žádný CAD nebo programování). Ntb by měl vydržet několik let, potřebuji ho přenášet a chtěl jsem, aby měl slot na menší SSD disk (měl by mít).

Bohužel se nevyznám v testech na grafické karty, protože ty čísla mi nic neříkají, a i proto bych chtěl poradit. Našel jsem tři typy, které tento model nabízí.

1. model http://www.czc.cz/lenovo-thinkpad-edge- ... u6re4ltti1
- nevýhodou je nejslabší procesor a patrně i nejslabší grafika

2. model http://www.czc.cz/lenovo-thinkpad-edge- ... u6re4ltti1
- výhodou je silnější procesor a patrně silnější grafika NVIDIA 610M

3. model http://www.czc.cz/lenovo-thinkpad-edge- ... u6re4ltti1
- výhodou patrně nejsilnější grafika a asi nejsilnější procesor Ivy Bridge, ale nevýhodou Win Home Premium (nicméně mělo by jít přeinstalovat koupeným Win 7 Profi a navíc hodně času trávím na Ubuntu)

Původně jsem chtěl procesor Ivy Bridge kvůli grafice, ale jak jsem se někde dočetl, tak Intel HD Graphic 4000 je slabší než grafiky od NVIDIE. Je to tak?

Snad někdo tento elaborát dočetl až sem, a proto můžete mi prosím dát nějakou zpětnou vazbu?
S pozdravem
Deltoro

Was3k
guru
Příspěvky: 995
Registrován: 28 led 2010 14:09
Bydliště: Uherské Hradiště
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Was3k » 25 čer 2012 11:31

L430 bych nebral tak jako tak. Pod ruku se mi dostala sice jen L530 a tam mi subjektivně přišlo zpracování o třídu horší než u Ex30, ty naopak vypadají, že budou pokračovat ve šlépějích povedené minulé generace a opět nabídnou jeden z nejlepších poměrů cena/výkon/zpracování.

Jinak z těch tří bych bral možnost č. 3 ani ne kvůli výkonu grafiky, jako spíš kvůli kompatibilitě. Doufám, že ale počítáš s připojováním ext. monitoru, protože ty 14" HD ready panely jsou děs běs.

EDIT: špatně jsem si to přečetl :D pokud nebude žádný CAD ani 3D tak by měla s přehledem stačit integrovaná grafika :wink:
lenovo ThinkPad T420i

Ghost
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 7536
Registrován: 25 říj 2006 12:27
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Ghost » 25 čer 2012 12:00

deltoro: ta Nvidia 610M je slabsia ako Intel HD 4000 v Ivy Bridge. Idealna by pre teba bola konfiguracia Ivy Bridge i5 bez Nvidie. 630M je o dost vykonnejsia ako Intel grafiky ale moc ten vykon navyse imho v Zoneri a PS nevyuzijes (neviem ako vyuziva GPU Indesign).

Ak su na vyber len tie co si pisal tak 3. IB+630M podla mna. 1. ma grafiku, kde ti nepojde GPU akceleracia v Zoneri (nepodporuje ani OpenCL ani CUDA) a ciastocne ani v PS (funkcie vyzadujuce OpenCL), v 2. by si koli GPU akceleracii musel mat stale zapnutu Nvidiu co sa podpise na vydrzi baterie a v 3. tu Nvidiu budes moct mat vacsinu casu vypnutu a zapinat ju pripadne len ak bude treba vyssi vykon grafiky. Win7 Pro je imho zbytocny ak to nepotrebujes pripojit v praci do domeny. Vsetko ostatne, co Win7 Pro na rozdiel od Home ma, sa da nahradit freewarovymi aplikaciami.

+ este upozornenie, ze Optimus nie je rovnako funkcny v Linuxe a pod Win. Nvidia ho v Linuxe oficialne nepodporuje ale da sa pouzit https://github.com/Bumblebee-Project/Bumblebee/wiki/FAQ Bumblebee
Predator 15, MBP 13 Early 2015, T410, Apple iPad 9.7 (2018), Kindle Fire HD 8

alfah4ns
guru
Příspěvky: 7116
Registrován: 05 kvě 2007 15:55
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod alfah4ns » 25 čer 2012 13:53

L má dle mě plus pouze v možnosti dokování.
nelíbí se mi taky na nich velké plýtvání místem a velikost šasi - L430 je třeba velká skoro jako 15ka.
Konstrukčně to není odolnější proti E.
jestli budeš chtít připlácet, tak si doplať na T, i kdyby to měl být starší model, tam se to fakt vyplatí.
kazdy velky byk byl jednou tele
Latitude D630, C2D T7250, 3GB RAM, 14.1 WXGA+, Quadro 135m, Intel 520 60GB + Samsung 640GB/D-Bay, Win7pro 64bit, 9čl baterie, dock + LCD NEC 20WGX2 pro

deltoro
občas něco napíše
Příspěvky: 12
Registrován: 04 kvě 2012 11:27

Příspěvekod deltoro » 25 čer 2012 16:14

Díky všem za odpovědi. Zatím to tedy vypadá na poslední třetí variantu. Důvodem je to, že následujících aspoň šest let nechci opět procházet tímto výběrem a třeba tu nejsilnější grafiku v budoucnu využiji. Zoner se může zbláznit a bez dobré grafiky ho ani nespustím, co já vím.

Was3k: s monitorem počítám.

Ghost: Do domény v práci nepotřebuji + děkuji za upozornění s odkazem.

alfah4ns: co se týká zvýšení rozpočtu, tak jednoznačně zamítavá odpověď. Už tak jsem ho jednou zvýšil, původně jsem se chtěl točit kolem 15 tisíc. Koupit starší Téčko může být sice teď fajn, ale já ten ntb budu potřebovat i za 5 let a nepředpokládám, že za 5 let bude nyní 4 roky starý ntb ještě stále funkční.

alfah4ns
guru
Příspěvky: 7116
Registrován: 05 kvě 2007 15:55
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod alfah4ns » 25 čer 2012 16:36

plánování provozu na 6let je u lowend stroje dosti odvážné. Netvrdím však, že se nemůže stát, že to ten ntb nezvládne, jen na to nelze spoléhat.

počítej s tím, že ten ntb je konstrukčně proti R500 slabší.

ohledně navyšování ceny - já očekávám L dražší než E, tak jsem to myslel s tím příplatkem tak, že bych rovnou připlácel na T, když už.
kazdy velky byk byl jednou tele

Latitude D630, C2D T7250, 3GB RAM, 14.1 WXGA+, Quadro 135m, Intel 520 60GB + Samsung 640GB/D-Bay, Win7pro 64bit, 9čl baterie, dock + LCD NEC 20WGX2 pro

Ghost
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 7536
Registrován: 25 říj 2006 12:27
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Ghost » 25 čer 2012 16:47

deltoro píše:Důvodem je to, že následujících aspoň šest let nechci opět procházet tímto výběrem

toto je imho prilis optimisticky predpoklad. videl by som to tak 3-4 roky maximalne s dokupenim rozsirenia zaruky ak neratam rastuce vykonove naroky. po zaruke je to potom uz o stasti na nutnost pozarucnej drahsej opravy (mainboard/grafika, displej,...). taka oprava sa uz potom vacsinou neoplati.
Predator 15, MBP 13 Early 2015, T410, Apple iPad 9.7 (2018), Kindle Fire HD 8

deltoro
občas něco napíše
Příspěvky: 12
Registrován: 04 kvě 2012 11:27

Příspěvekod deltoro » 26 čer 2012 07:56

jejej, nestrašte mě nebo si zase vytáhnu kalkulačku, tužku a notes. Ale děkuji za názory aj upozornění.


Zpět na „Jaký vybrat notebook“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 53 hostů