Pracovny NB: Photoshop/Illustrator bez cenoveho stropu

Jaký koupit notebook? ... vybrat ten nebo onen? ... to jsou časté dotazy mnoha lidí, kteří vybírají nový nebo použitý notebook ... zde se mohou vzájěmně radit
Niknejm

Pracovny NB: Photoshop/Illustrator bez cenoveho stropu

Příspěvekod Niknejm » 28 dub 2012 10:20

Zdravím,

takže pokúsim sa dať vám všetky potrebné informácie a moje predstavy. Prevažnu časť dní pracujem v grafických editoroch ako Photoshop, či Illustrator.

Môj súčasný notebook má problem pri objemnejšom PSD v spojení s mojím bežným používaním PC, pre predstavu: Photosop / Chrome: 5-10 tabov + Youtube / Aimp3 / Skype / Pidgin / Dropbox. Momentálne na 64bit verzii Windows 7 je práca vo Photoshope pomalá a nepríjemná (napr. pri dizajnovaní väčších portálov je to citeľné). Konfigurácia súčasného Lenovo ThinkPad R500:

    Procesor: Intel ® Core 2 Duo Procesor P7370 s frekvenciou 2,0 GHz, 3 MB L2 Cache, FSB 1066 MHz
    Chipset: Intel PM45
    Pam仝: 2 x 2 GB DDR3 1066 MHz
    Pevný disk: 320 GB, 5400 RPM, Rozhranie Serial ATA
    Mechanika: DVD ± RW-DL
    Displej: 15,4 "WSXGA + TFT, 1680 x 1050px, 16,7 miliónov farieb
    Grafická karta: ATI Mobility Radeon 3470, 128 MB vlastnej pamäte
    Audio: Conexant Azalia Audio Codec, Dva integrované reproduktory 2 x 2 W
    Vstupy a výstupy: display-port a iné.

Čo hľadám? V prvom rade chcem dosiahnúť svižnú prácu, rýchlejšie reakcie. Predpokladám, že momentálne je problém v nedostatočných 4GB RAM, možno aj v výkone procesora (?). Na HDD je dostatok miesta (potrebné pri práci s graf. editormi) a takisto aj ventilátory chladia spoľahlivo (mením, čistím).

Ďalšie požiadavky:
    > Displej: maximálne 14" s normálnym rozlišením (do normálneho rozlíšenia nespadá napr. 1680x1050px pre 14" alebo 1280x800 pre 15,4")

    > Predstava o RAM je aspoň 8GB s možnosťou rozšítenia do 16

    > Aspoň 3x USB. Avšak to nie je prioritné, keďže existujú usb huby, však

    > Pri Thinkpade si človek zvykne na ticho. NB takmer nie je počuť a to mi veľmi vyhovuje.

    > Nie som nijako viazaný na značku. Môže to byť opäť Lenovo alebo kvalitné HP alebo MacBook či Dell. Kľudne aj ultrabook (ešte lepšie kvôli mobilite, ak však splní ostatné požiadavky).

    > HDD alebo SSD, to je jedno (120GB+)

    > Ethernet a Wifi: áno / Audio a Mic vstup: áno

    > Výdrž baterky: tie 2-3 hod bez napájania budú OK, ale využil by som aj 6.


Posledná dôležitá vec - monitory: momentálne si pripájam externý 24" LCD (1920x1080px, DVI + DP). Do budúcnosti by som chcel priestor ešte zväčšiť a to pripojením spolu 2 externých monitorov. Ideálne by bolo, aby mali rovnaké rozlíšenia. Nie je problém zbaviť sa súčasného a zaobstarať iné 2 identické monitory. Rozlíšenie nech však ostane minimálne to FullHd. O 27" tiež uvažujem. Dôležité je, aby som obe pripojil k NB bez použitia WGA konektoru.

Tak čo poviete, dá sa mi vyhovieť? Dúfam, že niečo nájdeme.
Hľadáme síce najoptimálnejšie riešenie, ale peniaze nie sú limitujúce.
(PS: Eshop kľudne aj český: CZC, Alfacomp, Alza)

Ak som niečo nespomenul alebo by ste chceli vedieť viac, nebojte sa napísať.
Ďakujem :-)

Ghost
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 7536
Registrován: 25 říj 2006 12:27
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Ghost » 28 dub 2012 10:56

WSXGA displej na R500 16,7mil farieb nikdy nevidel lebo je tak ako drviva vacsina notebookovych displejov 6bitovy a schopny zobrazit len 262tisic farieb (RGB, 2^6*2^6*2^6). afaik v sucasnosti jedina vynimka notebookov s viac ako 6bit displejmi su HP 8560w/8760w s Dreamcolor2 displejom alebo Dell M4600/M6600 s Premiercolor displejmi. Oba displeje su 10bit IPS schopne zobrazit 1,07 miliardy farieb a vedia pokryt 100% NTSC, sRGB a Adobe RGB gamutov.

pokial chces sviznu pracu tak urcite 2,5" SSD (Intel 520, Crucial M4 alebo Samsung 830) a nie HDD. HDD ti spomaluje system najviac.

co sa tyka vyberu konkretnych notebookov tak pokial chces najlepsi dostupny displej tak su to tie HP a Dell spominane vyssie. pokial chces nieco s nadpriemernym hires displejom a uhloprieckou pod 15" tak pozeraj 13" Macbook Air alebo drahe Vaio Z. bez hires displeja potom Lenovo X220 s IPS, Samsung NP900 a Macbook Pro. pokial chces pripojit 2 velke monitory s rozlisenim nad 1920x1200 (27") tak musis pozerat business modely s moznostou pripojenia docku s dvomi DP vystupmi - tzn. Lenovo Thinkpad, HP Probook (len modely konciace na b) a Elitebook a Dell Latitude a Precision. V tychto radach maju s vynimkou X220 nadpriemerne displeje len 15,6" modely s HD+ a FullHD a 17" FullHD.

edit: nadpriemerny displej = slusny kontrast aspon 500:1, dobre pozorovacie uhly teda nieco podobne ako WSXGA na R500 akurat uz s lepsim LED podsvietenim.
Predator 15, MBP 13 Early 2015, T410, Apple iPad 9.7 (2018), Kindle Fire HD 8

Niknejm

Příspěvekod Niknejm » 28 dub 2012 11:12

Ghost: inac som to myslel - R500 je to, co mam, nie to, co chcem. Ci ma 16mil, ci nie, to mi je jedno (kopiroval som konfiguraciu zo shopu, kde som ho bral).

Displej na NB nemusi byt vobec najlepsi, nato budem mat externe LCD. Takze nech to nie je kriteriom. Hlavnym kriteriom je vykon - obraz si zabezpecim. Takze hlavne ta sviznost a najma nie len dnes, ale aj o rok, max dva.

Takze sa mi to zuzuje na SSD + 8GB RAM. Co povies na procesor? Zvladne to aj i3 alebo ist radsej do i7 za kazdu cenu?

Nejake rady ohladom ultrabookov? Vedia moje potreby dnes splnit?

// o macbooku je toho kopec, ale keby to cital nahodou nejaky dizajner - mam pocit, ze ak ho zatazim, bude hlucnejsi ako treba. To nechcem.

edit: OK!

Gendarme
píše často
Příspěvky: 366
Registrován: 28 pro 2009 17:32

Příspěvekod Gendarme » 28 dub 2012 12:39

ultrabooky na Vaše požadavky podle mě nenabídnou dostatečný výkon a pokud ani tak to nebude tiché ... navíc nejspíš nepůjde připojit 2x 27" na DP. Pokud není prioritou přenášení tak bych UB rozhodně nevolil.

i7 + 8-16GB ram + SSD + dock + 2xLCD bude určitě dobrá volba ...
DELL Precision M4600|i7-2720QM|FirePro M5950|16GB|Intel ssd 320 120GB|FHD WLED|Logi.Perf.MX+Illuminated Key.|DELL U2311H
exNTB: Asus A8, Lenovo TP Z61m, DELL Precision M4400

Ghost
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 7536
Registrován: 25 říj 2006 12:27
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Ghost » 28 dub 2012 13:02

Niknejm: na PS by som isiel minimalne na i5. i5 dualcore vs i7 quadcore je potom otazka ci je priorita hlucnost alebo vykon cpu + vaha a velkost. RAM riesit nemusis, dnes nie je problem kedykolvek dat do notebooku pomerne lacno aj 2x8GB. grafiku vzhladom na novinky v PS CS6 by som bral nejaku uz aj s podporou OpenCL tzn. lubovolna Nvidia/AMD alebo Intel HD 4000 (i5-3xxxM a i7-3xxxM, na i5 si ale este min mesiac pockas). urcite SSD a v notebooku s dvd mechanikou nie je problem mat kombinaciu SSD na system a aplikacie a HDD na multimedia a zalohy (DVD sa da vymenit s adapterom za HDD). SSD by som bral 120GB+ aby si mal na nom vsetko s cim pracujes a odporucam dokupit ho zvlast. Priamo od vyrobcu nevies co dostanes a kvalita SSD diskov od roznych vyrobcov je dost rozdielna.

ak nie je kvalita displeja priorita tak vzhladom na to pripajanie 2 ext. monitorov a nutnost dokovania odporucam zo sucasnych modelov s i5 Lenova T420s/T420/T520 alebo od Dellu E6420/E6520 alebo s quad i7 HP 8560w a Dell M4600. neodporucam T520 s quadcore, kedze W520 ma vacsi chladic a tiez ho moc dobre imho nezvlada uchladit. E6520 s quadcore neviem ako je na tom. 8460p/8560p maju hlucnejsie chladenie takze radsej by som bral Lenovo alebo Dell. 8560w je na tom co sa tyka hlucnosti celkom dobre. najlepsie chladenie s quad i7 ma Dell M4600 lebo ma zvlast chladic pre procesor aj pre grafiku.

+dokupenie dokovacej stanice co je pri poziadavke na 2 DP porty cenovo dost podstatna polozka - u Lenova Mini Dock Plus 235 eur pre i5, u Dellu Advanced E-port 170 eur pre i5 a 190 eur pre i7 a u HP Advanced Dock 150 eur pre i5 a 180 eur pre i7 (quad i7 vyzaduju vykonnejsi adapter).

k ultrabookom a inym notebookom bez podpory dokovania nepripojis digitalne 2 externe monitory.
Predator 15, MBP 13 Early 2015, T410, Apple iPad 9.7 (2018), Kindle Fire HD 8

Niknejm

Příspěvekod Niknejm » 28 dub 2012 18:54

Ghost, zatial to po rychlom prezreni tvojich tipov vyzera na http://www.alfacomp.cz/php/product.php? ... 0000001CPO Dell E6420 + http://www.alfacomp.cz/php/index.php?ei ... chSubmit=1 Advanced E-port + 2x LCD via DP.

Avsak natrafil som aj na takuto srandu k Macbooku, Cinemaview Duo: http://www.cinemaview.com/product/cinemaview-duo

Z Macbookov sa mi pozdavaju tieto:
1) http://www.alfacomp.cz/php/product.php? ... archType=1 Apple MacBook Pro 13.3" 2.8GHz
2) http://www.alfacomp.cz/php/product.php? ... 0000001EE4 Apple MacBook Pro 13.3" 2.4GHz
3) http://www.alfacomp.cz/php/product.php? ... archType=1 Apple MacBook Air 13" (MC965CZ/A)

Nejake pre/proti k macbookom? 2 monitory su podmienkou.

+ ohladom toho SSD. Vravel si:
urcite SSD a v notebooku s dvd mechanikou nie je problem mat kombinaciu SSD na system a aplikacie a HDD na multimedia a zalohy (DVD sa da vymenit s adapterom za HDD). SSD by som bral 120GB+ aby si mal na nom vsetko s cim pracujes a odporucam dokupit ho zvlast. Priamo od vyrobcu nevies co dostanes a kvalita SSD diskov od roznych vyrobcov je dost rozdielna.

Suhlasim, SSD tam chcem. Zaujimaju ma ale dve veci:
1) "odporucam dokupit ho zvlast":
a) ked moj novy notebook SSD bude mat, tak co s nim? Skusit NB pouzivat a ak sa mi to bude zdat "zle" (ako to laik zisti?), tak dokupim nove?
b) ak moj novy notebook bude mat HDD a ja este chcem SSD (ale ako si vravel, k multimediam a zalohe kludne moze ostat HDD), tak co s tym? Ber pripad, ze to ma/nema DVD mechaniku.

Gendarme, ano, uz len nieco vhodne najst.

Ghost
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 7536
Registrován: 25 říj 2006 12:27
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Ghost » 28 dub 2012 22:21

Niknejm píše:zatial to po rychlom prezreni tvojich tipov vyzera na Dell E6420 + Advanced E-port + 2x LCD via DP.

celkom dobra volba. dokupit SSD a 4GB RAM a imho vykon to bude mat dostatocny. ten dock neviem ci je verzia so 130W alebo 210W adapterom - k tomu E6520 ti staci ta lacnejsia so 130W adapterom. akurat pocitaj s tym, ze ten displej bude mat horsi kontrast ako ten co mas R500.

Niknejm píše:Nejake pre/proti k macbookom? 2 monitory su podmienkou.

ak chces 2 monitory k Macbookom tak si musis kupit 2 Apple monitory s Thunderbolt portom resp. ine monitory podporujuce retazenie cez displayport (okrem tych od Apple ich vela nebude). Okrem aktualnych Macbookov to retazenie podporuju afaik este sucasne Elitebooky. s tym Cinemaview udelatkom nepripojis 2 rozne monitory, monitor vacsi ako 24" a musis mat zapnuty displej na macbooku (to udelatko ti vytvori z tych 2 externych 1 virtualny). podobne robi napr. aj Matrox ale je to skor nudzovka imho. Dock je podstatne lepsie riesenie.

Na Intel HD 3000 grafike v Macbookoch ti nepojdu nove grafikou cez OpenCL akcelerovane funkcie v PS CS6 http://forums.adobe.com/thread/979969 a Air ma aj pomerne slaby procesor, detto nove OpenCL funkcie v buducich verziach. Inak ich displeje patria k tomu najlepsiemu co sa da najst v notebookoch akurat su leskle ako zrkadlo a Pro ma aj nizke rozlisenie. Ak chces Macbook tak odporucam pockat cca 2 mesiace na nove modely s Ivy Bridge procesormi. Grafika v nich uz podporu OpenCL ma a je sanca, ze budu mat aj displeje s vyssim rozlisenim.

Niknejm píše:a) ked moj novy notebook SSD bude mat, tak co s nim? Skusit NB pouzivat a ak sa mi to bude zdat "zle" (ako to laik zisti?), tak dokupim nove?
b) ak moj novy notebook bude mat HDD a ja este chcem SSD (ale ako si vravel, k multimediam a zalohe kludne moze ostat HDD), tak co s tym? Ber pripad, ze to ma/nema DVD mechaniku.

a) ak myslis Air tak tam mas afaik sancu dostat bud rychlejsi Samsung alebo pomalsiu Toshibu. velky skok oproti HDD to bude tiez ale na trhu su uz dlhsie o generaciu novsie rychlejsie SSD. Air navyse pouziva nestandardne mSATA karty takze co sa tyka vymeny tam ani velke moznosti nemas a su o dost drahsie ako bezne 2,5" SSD.
b) mozes ho dat do boxu a pouzivat ako externy. ak ma DVD mechaniku mozes da HDD miesto nej. adapter prakticky pre kazdy notebook sa da najst napr. tu http://www.newmodeus.com (bud univerzalnu alebo priamo pre konkretny model). notebook nemusi na to mat priamo podporu od vyrobcu ako ma napr. R500.
Predator 15, MBP 13 Early 2015, T410, Apple iPad 9.7 (2018), Kindle Fire HD 8

Uživatelský avatar
swarm
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 8856
Registrován: 09 úno 2007 14:22
Bydliště: zpět v ČR
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod swarm » 28 dub 2012 23:03

Pokud jde o kombinaci 2,5" SSD a HDD (místo mechaniky), upozornil bych, že ty adaptéry často fungují i v Macu, ale musíš mít logicky MacBook Pro. Ve svém mám SSD+HDD a funguje to bezchybně (dokonce trvale bootuju z disku místo mechaniky a nedělá mu to problém).
swarm - blog: http://notebookblog.cz
Apple MacBook Air 13 M1 (16/512GB) + HP EliteBook 840 G5 (i5-8350, 32GB RAM, 512GB NVMe) + DELL Precision 3660 (i7-13700K, 32GB, RTX 3080) + HP DL380 Gen10 (2xXeon 6126, 192GB RAM, 2x NVIDIA Tesla P4)

Niknejm

Příspěvekod Niknejm » 29 dub 2012 08:57

Fajn chlapi, dakujem Vam zatial. V hlave to uz mam lepsie utriedene, budem hladat, zistovat a uvidime ako to pojde.

Kym ale kupim nove hracky, chcel by som si aj tak trochu urychlit pracu. Pochopil som spravne, ze k terajsej R500 postaci dokupit SSD a zmena bude citelna? Ako sa tak pozeram po ponuke 2,5" SSD, tak by ma to v lepsom pripade mohlo stat do tych 4t Kc. To by som ako docasne riesenie bral.

Je to mozne? Sucasna R500 so svojim 320 GB HDD na multimedia a zalohy + novy SSD pre ulozenie OS a aplikacii.
DVD mechaniku mozeme kludne vybrat, resp. mozem to SSD pouzit ako externe, ale to je skor nudzovka. Chcem byt mobilny aj s OS pochopitelne...

Ghost
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 7536
Registrován: 25 říj 2006 12:27
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Ghost » 29 dub 2012 20:01

bude a je. akurat si musis kupit ultrabay adapter pre hdd - na ebay sa to da zohnat za par dolarov.
Predator 15, MBP 13 Early 2015, T410, Apple iPad 9.7 (2018), Kindle Fire HD 8

MyEgo.cz
píše často
Příspěvky: 122
Registrován: 28 úno 2008 23:09

Příspěvekod MyEgo.cz » 05 kvě 2012 00:53

Niknejm, a proč si nekoupíš pořádný desktop (a notebook jen na brouzdání webu a ukazování klientům)? Dá se rozšiřovat, bude výkonnější, levnější, nacpeš tam kolik SSD / disků potřebuješ, pojme to velkou NVIDIA grafiku s CUDA, atd.
ThinkPad T420s -> Surface Pro 3 -> Dell XPS 13 -> Dell XPS 15 -> HP EliteBook 840 G5 -> HP zBook 15u G6 -> Dell XPS 15 7590 -> HP Spectre x360 14 -> ASUS Zenbook 14X AMD -> ThinkPad T14 G3 (Intel) -> HP ZBook Firefly 14 G10A


Zpět na „Jaký vybrat notebook“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 52 hostů