14"/15" NB - práce+škola - 15k - USB 3.0

Jaký koupit notebook? ... vybrat ten nebo onen? ... to jsou časté dotazy mnoha lidí, kteří vybírají nový nebo použitý notebook ... zde se mohou vzájěmně radit
draczech
občas něco napíše
Příspěvky: 17
Registrován: 20 led 2012 23:28

14"/15" NB - práce+škola - 15k - USB 3.0

Příspěvekod draczech » 21 led 2012 00:20

Cena: +/- 15 tisíc, max 16 tis. (včetně daně)

Použití: Škola - psaní dokumentů, programování (v eclipse, dev-c apod, proto nechci menší displej), filmy, občas nějaká hra (ale nic extra). Měl by být schopný nahradit desktop.

Mobilita: Několikrát týdně do školy (delší výdrž by nevadila), přenášení po městě, taky po domě, občas na chalupu.

Velikost: Pokud možno lehčí 15, případně 14. U 15 by byla podmínkou numerická klávesnice. U 14 by pak byla výhoda ta, že by šlo o menší a lehčí stroj. Donedávna jsem měl 3 kg těžkou mašinu, takže v tomhle si určitě nepohorším. Nicméně něco lehčího než 2,5 kg (u 15") bych uvítal.

Grafika: Zjišťuju, že hraju čím dál tím míň. Takže bych se eventuelně spokojil s HD3000. Radši bych ale uvítal přepínatelnou grafiku. Na druhou stranu i integrovaná zvládá v pohodě základní věci - filmy, starcraft 2 na nízké detaily apod. Zkrátka, co se grafiky týká, byla by nějaká lepší výhodou.

OS: Vůbec nevyžaduji. Takže pokud bude existovat levnější verze bez OS, tím líp.

Porty: Vyžaduji USB 3.0. Mám doma dva externí disky, které bych jinak zase pár let nevyužil naplno. Což by byla docela škoda. Sice to dost limituje výběr - třeba lenovo je moc neosazuje - ale proč kupovat NB bez toho...
Občas používám externí monitor. Takže by nebylo naškodu mít d-sub umístěný nějak rozumně...

Prolezl jsem nabídky největších e-shopů a zaujal mě třeba:
http://interlink.tsbohemia.cz/notebook- ... 34086.html inspiron 15r
http://www.hpmarket.cz/productOpt.asp?konfId=A1D23EA hp 4530 Nebo třeba tenhle. Má ho kamarád v 17" a nevypadá to zle...

Každopádně nemám žádné zkušenosti s kvalitou jednotlivých notebooků. Ani takový přehled, abych věděl o všem. A samozřejmě tipy na nějakou zajímavější cenovou nabídku taky vítám.
Díky
Naposledy upravil(a) draczech dne 11 bře 2012 14:09, celkem upraveno 2 x.

Jirrick
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1681
Registrován: 04 pro 2010 19:37

Příspěvekod Jirrick » 21 led 2012 15:19

Požadavek na velký displej na programování plně chápu, ale stejně ti doporučím se poohlédnout po nějakém 13" notebooku a k tomu na kolej/privát/domů nějaký velký stolní monitor (určitě máš jedno místo, kde pracuješ/kódíš nejčastěji). A to hlavně kvůli ergonomii.
Ber to jako minimálně mojí osobní zkušenost, že ve škole na notebooku dělám jen drobnější úkony (tedy opravit malý bug, dopsat jednu metodu třídy,...) a větší si nechávám na kolej nebo do labu.
Lenovo X1 Carbon Touch

* Dodržujte prosím :arrow: PRAVIDLA tohoto fóra *

draczech
občas něco napíše
Příspěvky: 17
Registrován: 20 led 2012 23:28

Příspěvekod draczech » 21 led 2012 16:16

Já právě chci něco, co by se dalo použít i samostatně (bez monitoru), aniž bych se musel nějak moc omezovat. Ono se to možná nezdá, ale docela často potřebuju na tom notebooku doopravdy něco tvořit a ne jenom upravovat.
Nemůžu přijít na cvičení s tím, že mám sice vlastní notebook, ale ještě si tu půjčím monitor, aby se mi dobře psalo. Často ve škole i čekám, když mě veze kámoš, a začíná dřív, nebo končí dýl. Nebo když mám nějaký okno v rozvrhu. A v takových situacích je třeba něco, na čem se dá normálně pracovat.
Jinak ten externí monitor jsem používal i 15ky, ale spíš ten externí sloužil jako pomocný a NB byl hlavní. Nějak mi přijde pohodlnější psát na NB a na ten externí jen občas mrknout, když někde něco potřebuju vyčíst nebo porovnat. Psát na NB, a přitom koukat vedle, to mi prostě nesedí. A kdybych měl používat navíc i externí klávesnici, tak už bych skoro nemusel mít NB...

Letos už jsem měl čtvrtým rokem 15", takže na nějaké to nošení jsem zvyklý. A pokud nebude NB nějak extra těžký, tak si myslím, že to zvládnu i dál :-)

Ale zajímalo by mě, jaký názor/zkušenosti má někdo z "místních" na ty dva NB, co jsem postnul. Že je konstrukce dost kompromis, to vím. Ale s mým rozpočtem si nemůžu moc vyskakovat. Ono jsem sice čekal, že mi notes časem odejde, ale stejně mě trochu zaskočil...
... bez peněz :-(

schrek
občas něco napíše
Příspěvky: 45
Registrován: 15 úno 2009 14:14

Příspěvekod schrek » 22 led 2012 23:23

co sehnat nejakej starsi HP Elitebook treba 15,4 se prodava kolem 15000,-

draczech
občas něco napíše
Příspěvky: 17
Registrován: 20 led 2012 23:28

Příspěvekod draczech » 24 led 2012 16:54

Tak nakonec se mi podařilo oživit moje amilo pi3540. Vypadá to, že ještě nějakou chvíli nebudu muset shánět nový notebook (doufejme). A do té doby snad i lenovo uzná, že USB 3.0 není až taková kravina a marketingová záležitost, a taky ho začne osazovat...

Jinak k tomu Dell Inspiron queen 15r:
Prohlížel jsem si ho v jednom elektru a to zpracování mi přijde trochu odfláknutý. Ne, že by to vypadalo špatně. Ale klávesnice je prostě divná s těma zaoblenými tlačítky a lesklýma mezerama mezi nimi. Notebook se docela prohýbá i při lehkým zatlačení a zvlášť u mechaniky je to znát.
Na druhou stranu za tu cenu to není špatná konfigurace, když k tomu ještě nabízí 2 roky NBD. A svoje kupce si určitě najde :-)

EDIT:
Bohužel mi asi před 14 dny někdo amilo ukradl (asi jsem to zakřikl s tím sháněním nového notebooku), takže topic oživuji. Pokračovat budu v dalším příspěvku...

draczech
občas něco napíše
Příspěvky: 17
Registrován: 20 led 2012 23:28

Oživeno...

Příspěvekod draczech » 11 bře 2012 14:08

Takže po delší době ahoj. Požadavky na nový notebook se moc nezměnily. Nicméně poslední dobou uvažuji, jestli se spíš neobejdu bez USB 3.0 a nepořídím spíš něco odolnějšího, než nějaký plasťák. Finančně si nemůžu moc vyskakovat, takže se od toho odvíjí jak výbava, tak zpracování. A o nějakých nadstandardních serepetičkách nemůže být řeč (SSD, HD+, 4 roky NBD apod - nic z toho není k zahození, ale stojí to další peníze). Ovšem, pokud mi někdo chcete přispět třeba 12k, nebráním se návrhům typu TP T420s s USB 3.0, i5, HD+, extra baterkou, zárukou atd :-)


Takže aktuální kandidáti:
asus u41sv - levný (nejspíš i zpracováním), má matné lcd, usb 3.0, i3 procesor, hmotnost něco málo přes 2kg, přepínatelnou grafiku, papírově velmi slušnou výdrž. Za málo peněz hodně muziky, zdálo by se.
lenovo TP E420 - cenově ok, matné lcd, procesor i grafika ok, slušnější zpracování, ale nemá USB 3.0, vyskytuje se ve více variantách, tohle je jen ukázka modelu.

Další návrhy a postřehy přijímám. Díky

Python.P
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4172
Registrován: 07 bře 2009 19:56

Příspěvekod Python.P » 11 bře 2012 14:11

Já bych bral lenovo a USB3 můžeš suplovat díky eSata ;)
X301 - "WKS"
T42p - Old-school gaming machine... (not moded yet)
past: X220,T420,T400,X60,X31....

draczech
občas něco napíše
Příspěvky: 17
Registrován: 20 led 2012 23:28

Příspěvekod draczech » 11 bře 2012 18:50

No, problém je trochu v tom, že už mám dva usb 3 disky doma + bych třeba pořídil flashku nebo podobně. A navíc je to universal serial bus. U esata se o univerzálnosti zas tak moc mluvit nedá :-(

Python.P
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4172
Registrován: 07 bře 2009 19:56

Příspěvekod Python.P » 11 bře 2012 19:33

eSata na Edge se dá použít i jako USB ! je to kombinovaný port.

btw i ono kouzelné USB 3.0 se dá řešit, http://www.alfacomp.cz/php/index.php?ei ... chSubmit=1
X301 - "WKS"

T42p - Old-school gaming machine... (not moded yet)

past: X220,T420,T400,X60,X31....

Jirrick
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1681
Registrován: 04 pro 2010 19:37

Příspěvekod Jirrick » 11 bře 2012 20:27

Tenhle ne, příšerně to zavazí - radši vzít verzi sice jen s jedním portem, který se ale schová do těla notebooku.
Lenovo X1 Carbon Touch



* Dodržujte prosím :arrow: PRAVIDLA tohoto fóra *

Python.P
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4172
Registrován: 07 bře 2009 19:56

Příspěvekod Python.P » 11 bře 2012 20:31

jo tenhle je ven s těla, ale jen se snažím ukázat tazateli že je tu i jiná cesta :)
X301 - "WKS"

T42p - Old-school gaming machine... (not moded yet)

past: X220,T420,T400,X60,X31....

draczech
občas něco napíše
Příspěvky: 17
Registrován: 20 led 2012 23:28

Příspěvekod draczech » 11 bře 2012 21:18

esata/usb se použít dá, ale stejně to poběží normálně a ne "super speed". Navíc neplánuju kupovat žádný esata disk.

K tomu adaptéru: někde jsem jednou viděl takový, který z toho slotu ani moc nevyčuhoval. Ale zaboha ho nemůžu nikde najít. Nevíte o něčem? A pak praktický dotaz: Jak jsou na tom ty rychlosti, když porovnáme nativní port a ten přes adaptér?

Python.P
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4172
Registrován: 07 bře 2009 19:56

Re: Oživeno...

Příspěvekod Python.P » 11 bře 2012 21:22

draczech píše:Nicméně poslední dobou uvažuji, jestli se spíš neobejdu bez USB 3.0


toto jsou moudrá slova...

EC: jsou, ale taky je nemůžu najít... rychlosti USB 3.0 jsou všude USB 3.0 ;)
X301 - "WKS"

T42p - Old-school gaming machine... (not moded yet)

past: X220,T420,T400,X60,X31....

Jirrick
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1681
Registrován: 04 pro 2010 19:37

Příspěvekod Jirrick » 11 bře 2012 21:36

Třeba Chronos 7202ECB-S.

Ohledně rychlosti, Python nemá uplně tak pravdu. ExpressCard má maximální propustnost 2,5 Gbps, což je polovina standardu USB 3.0 a tudíž nemá ani teoretickou šanci dosáhnout plné rychlosti. Rychlé to ale bude dost (sekvenční kopírování by IMHO mohlo 120MBps dát). Jinak Sandy Bridge čipsety USB 3.0 nativně neumí, takže všechny současné intelské počítače mají USB 3.0 dodělávané pomocí doplňkových řadičů přes PCI (ty mají oproti EC výhodu, že si můžou ukousnout více linek a alespoň teoreticky těch 5Gb dosáhnout).
Lenovo X1 Carbon Touch



* Dodržujte prosím :arrow: PRAVIDLA tohoto fóra *

Python.P
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4172
Registrován: 07 bře 2009 19:56

Příspěvekod Python.P » 11 bře 2012 21:39

ou, vedle :oops: ale i tak 2,5Gpbs stačí na plotnový disk ;)
X301 - "WKS"

T42p - Old-school gaming machine... (not moded yet)

past: X220,T420,T400,X60,X31....


Zpět na „Jaký vybrat notebook“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 67 hostů