Macbook AIR nebo PRO ?

Jaký koupit notebook? ... vybrat ten nebo onen? ... to jsou časté dotazy mnoha lidí, kteří vybírají nový nebo použitý notebook ... zde se mohou vzájěmně radit
jossye
občas něco napíše
Příspěvky: 30
Registrován: 24 led 2009 13:40

Macbook AIR nebo PRO ?

Příspěvekod jossye » 10 lis 2011 00:41

Ahoj, rozhoduji se mezi nákupem Airu nebo Pro - obojí ve velikosti 13. Vím, že je to hodně omleté téma, ale přecejen bych ještě jednou chtěla poradit.

Notebook bude využíván především ke studiu na VŠ - přenosy po městě, psaní textů, práci s internetem a občas Photoshop.

Který ? :D

Popř. nějaká alternativa nějakého lehkého notebooku, velká výdrž na baterie ? Doteď jsem měla Lenovo R400 - každopádně Lenovo už asi nikdy více..

Koukala jsem ještě na Dell Latitu​de E6420 ? Popř. něco podobného ? Co Dell vs. Air ? Díky

Je mi jasné, že komentářům typu Apple je na nic, jde jen o design tu bude hodně, ale ... za každou radu díky.

TomasKo
píše často
Příspěvky: 246
Registrován: 13 črc 2011 15:11

Příspěvekod TomasKo » 10 lis 2011 01:13

Proč Lenovo už nikdy více?? Tím jsi vyřadila skvělou volbu X220
http://www.alza.cz/lenovo-thinkpad-x220 ... 236180.htm , ceně je dock i s mechanikou

nebo T420s, ale má jen 5.5h, možnost dát baterii místo mechaniky ale nemá IPS displej http://www.alza.cz/lenovo-thinkpad-t420 ... 233524.htm

jestli nezkousneš lenovo tak dell vostro v131 http://extranotebook.cnews.cz/dell-vost ... actka-s-4g
Lenovo X220 - Core i5 2520M, 12.5" IPS LED, 8GB RAM, SSD Intel 120 GB, 320 GB HDD

Jirrick
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1681
Registrován: 04 pro 2010 19:37

Příspěvekod Jirrick » 10 lis 2011 01:13

Proč už nikdy více Lenovo?
Lenovo X1 Carbon Touch

* Dodržujte prosím :arrow: PRAVIDLA tohoto fóra *

jossye
občas něco napíše
Příspěvky: 30
Registrován: 24 led 2009 13:40

Příspěvekod jossye » 10 lis 2011 01:20

Ahoj, to LENOVO THINKPAD X220 vypadá fajn, akorát je už moc malinké. Notebook budu mít zároveň jako hlavní, čili koukat celý den do 12, 5 je nic moc. Minimálně ta 13´, ale díky za tip..

Jinak to Lenovo... mám s ním od začátku problémy. Vím, že je to moje blbost, ale nějak jsem se nedostala k tomu to řešit, protože notebook nutně potřebuji a nemohu ho dát na týdny do servisu.. navíc jsem to bohužel pokaždé řešila přes kamarády a ti s tím nic nevyvedli..ale notebook se chová divně, neustále se zasekává a zamrzává, z ničeho nic, opravdu velmi hlučí, skákal mi obraz při filmech bez zapojeného zdroje ( to je teď snad lepší, ale..) - hlavně to zasekávání a rychlost - je to k nevydržení, občas mám chuť s ním fláknout. Prostě tomu notebooku nevěřím ani za mák. Už párkrát jsem kvůli němu a své skleroze ukládat a ukládat ztratila rozdělanou práci ...

zivan
guru
Příspěvky: 3441
Registrován: 26 kvě 2008 17:23
Bydliště: Brno

Příspěvekod zivan » 10 lis 2011 02:11

Neprijemna varianta - mas fajn notebook, treba jen s vadnou pameti. Nedokoupila sis NBD zaruku, nechces ho reklamovat a sverujes ho nejakym matlalum. Servis by ho mel klidne do druheho dne opraveny, ale ty ho dlouhou dobu pouzivas s vadnou pameti a stezujes si na nestabilitu?

...a tak si chces koupit Apple, ktery ma u nas proti Thinkpadum horsi servis?

Co budes delat, kdyz bude mit i ten Apple vadu? Koupis si Dell, pak HP, pak Asus...atd.?
HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP Universal USB-C Dock + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W

jossye
občas něco napíše
Příspěvky: 30
Registrován: 24 led 2009 13:40

Příspěvekod jossye » 10 lis 2011 02:31

Řekněme, že jsem byla blbá. Lenovo je stále v záruce, hodlám to řešit. Ukončeme mé staré lenovo prostě tím, že jsem vážně byla blbá.

Ano, bohužel jsem ho svěřovala matlalům - krutá pravda a velká chyba.

Další notebook si kupovat nebudu, hodlám ho mít alespoň dalších pět let, minimálně. Na tenhle dám veškeré úspory....

Nový chci hlavně z důvodu, že tenhle je opravdu za zenitem ( bohužel) a asi je zbytečně velký, opravdu bych chtěla nějakou lehčí třináctku ..

Pokud řeknu, že se mi Apple prostě líbí a mám k němu vztah, tak svoji image debila ještě dokonám .. - nechť se stane.

Prosím o každou alternativu, klidně i do mě s Applem - nestavím na něm. Jen to potřebuji vyřešit co nejrychleji.

Díky !!
Naposledy upravil(a) jossye dne 10 lis 2011 02:37, celkem upraveno 1 x.

Python.P
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4172
Registrován: 07 bře 2009 19:56

Příspěvekod Python.P » 10 lis 2011 06:50

V tomto případě jedině Dell s NBD zárukou :) jinak se ti může stát to stejný :)
X301 - "WKS"
T42p - Old-school gaming machine... (not moded yet)
past: X220,T420,T400,X60,X31....

Jirrick
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1681
Registrován: 04 pro 2010 19:37

Příspěvekod Jirrick » 10 lis 2011 08:12

Pokud chceš notebook jako hlavní, tak displej 1440x900@13,3" (127dpi) v MBA je ještě o kus jemnější než 1366x768@12,5" (125dpi) v X220 a tím pádem stejně nevhodný. Osobně za ideální jemnost pro pohodlnou dlouhodobější práci považuji ~100 dpi (to +/- mají stolní monitory), když se vezme v úvahu mobilita, tak tím limitem je 1366x768@14" (111 dpi). Sám mám na notebooku 1600x900@14" (131dpi) a ačkoliv se občas hodí mít velkou plochu, tak mě to už po nějaké hodince používání docela dost tahá oči.
Lenovo X1 Carbon Touch



* Dodržujte prosím :arrow: PRAVIDLA tohoto fóra *

mystikp
píše často
Příspěvky: 284
Registrován: 13 dub 2009 23:39

Příspěvekod mystikp » 10 lis 2011 08:35

Pokud se dobře dívám tak 13" MacBook Pro má 2,05 kg.

Oproti tomu tohle:

http://notebookblog.cz/technika/postreh ... y-vaio-se/

http://notebook.cz/clanky/recenze-noteb ... m1e-se1e1e

má 1,95 kg a přitom je to 15" - pokud nemáš externí monitor tak myslím že i 13" je docela malý displej, takže to Sony je lepší.

A jak tak čtu tvoje (ne)zkušenosti s (ne)servisem tak URČITĚ ještě dokoupit tohle:
http://www.alza.cz/vaio-next-day-servic ... 265782.htm

Včetně té rozšířené záruky jsi pořád pod cenou MacBooku
(cena Sony viz: http://www.alza.cz/sony-vaio-se1e1e-s-s ... 267376.htm ) a ten design mi přijde docela OK...

Otázkou ještě je, jak by ti vyhovovala "jemnost" zobrazení - nejlíp někde vidět osobně, možná Mironet, Alza, CZC by ho mohli mít někde na prodejně vystavený...

zivan
guru
Příspěvky: 3441
Registrován: 26 kvě 2008 17:23
Bydliště: Brno

Příspěvekod zivan » 10 lis 2011 09:08

jossye píše:...Další notebook si kupovat nebudu, hodlám ho mít alespoň dalších pět let, minimálně. Na tenhle dám veškeré úspory...bych chtěla nějakou lehčí třináctku...


OK, pokud chce proste jiny. Ty predchozi rady vedly k tomu, ze muzes dat R400 na reklamaci a budes mit "zadarmo" funkcni notebook.

Pokud opravdu planujes pouzivat notebook 5 let, tak by to chtelo i co nejdelsi zaruku. A pokud ho nechces nechavat az 30 dni v servisu, tak dokoupit NBD zaruku. Tu Apple nema.
HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP Universal USB-C Dock + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W

jossye
občas něco napíše
Příspěvky: 30
Registrován: 24 led 2009 13:40

Příspěvekod jossye » 10 lis 2011 09:27

Tím pět let jsem chtěla poukázat i na to,že se o nej hodlám vic starat a nedělat blbosti jako ted.Lenovo mělo problémy od zacatku,bohužel jsem to neresila.Pote se mi pokazilo jedno USB a bylo mi řečeno temi matlaly,že se zárukou ted bude problém,protože to uhraji na zničený USB port. Jinak teoreticky když dam do kupy to lenovo,tak budu mít ten budoucí sebou celý den ke studiu,popř. práci ve meste a po příjezdu domu prepnu na lenovo. Na té 14 jsem byla zvykla být celý den doteď a šlo to.. To vaio 15' vypadá zajímáve,akorat si nejsem jista tou velikosti.Půjdu se na nej podivat.Potrebuji to vyřešit do konce tydne,neboť to konci sleva na apple u istylu. Ještě jiná alternativa?Jinak jeste prosím nejake nazory především na ten air či alternativy?Díky

Python.P
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4172
Registrován: 07 bře 2009 19:56

Příspěvekod Python.P » 10 lis 2011 09:42

jestli na něm potřebuješ pracovat a nemůžeš být bez ntb ani den tak jedině něco s NBD zárukou!
X301 - "WKS"

T42p - Old-school gaming machine... (not moded yet)

past: X220,T420,T400,X60,X31....

Ghost
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 7536
Registrován: 25 říj 2006 12:27
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Ghost » 10 lis 2011 10:42

jossye: pokial potrebujes mat notebook stale funkcny tak mas viac menej vyber obmedzeny len na Dell notebooky s NBD zarukou (napr. Vostro V131/Latitude E6320) a Fujitsu notebooky s NBD recovery zarukou (napr. Fujitsu S761). Len u tychto dvoch zaruk mas aku taku garanciu na opravu dalsi pracovny den po nahlaseni poruchy. U vsetkych ostatnych moze mozes cakat na opravu aj tyzdne. to sa tyka tak Applu ako aj inych znaciek vratane NBD zaruk. u tych je totiz NBD response, co znamena, ze servis dalsi pracovny den spravi diagnostiku ale pokial nie su potrebne nahradne diely na sklade servisu tak cakas (aj ked vacsinou s prioriotou vyriesenia pred beznymi opravami).

dalsia vec je zivotnost notebooku. pokial mas stastie na kus tak ti vydrzi aj tych pozadovanych 5 rokov bez nutnosti servisu. nikto ti ale nezaruci, ze 2 mesiace po konci zaruky (u Apple u nas afaik momentalne 2 roky maximalne) sa ti pokazi zakladna doska (oprava minimalne za 6-7tisic). rozsirenie zaruky na 4-5 rokov ponukaju vacsinou len business rady notebookov od Dellu, Fujitsu, HP, Lenova a Toshiby. vacsinou aj s moznostou rozsirenia zaruky proti nahodnemu poskodeniu (zaruka sa potom vzahuje aj na zavady sposobene tebou).

co sa tyka Macbooku Air vs Pro tak tam je to otazka priorit. ci chces radsej lahsi notebook s nizsim vykonom alebo vykonnejsi lepsie vybaveny tazsi notebook. co sa tyka rozlisenia tak na jednej strane mas vacsiu pracovnu plochu ale aj vyssiu zataz na oci pri dlhsej praci. pokial ti nevadilo nizke rozlisenie na R400 tak by som odporucal skor Macbook Pro.
Predator 15, MBP 13 Early 2015, T410, Apple iPad 9.7 (2018), Kindle Fire HD 8

jossye
občas něco napíše
Příspěvky: 30
Registrován: 24 led 2009 13:40

Příspěvekod jossye » 10 lis 2011 11:02

Ahoj,díky! Jinak s tou nutnosti NBD jsem to možná přehnala.Snad bych to mohla vyřešit nebo "přežít" na R400.Tam je proste problém,že jsem jo nereklamovala a ona je v takovem stavu,že mám každy den obavy,zda vůbec nastartuje. Ještě doma v klidu projdu všechny navrhy..Hlavně ten Dell a vaio.Nicméně. Ten air je asi opravdu hračka,ale mou prioritou nebo spis fakt je takový,že ho budu denne nosit. Výkon přehnaný nepotrebuji..jsem převážně na internetu,pisu nebo max ten Photoshop.. Prostě musím uznat,že pokud Apple,tak ten air je skvely.. Poznala bych v beznem uzivani rozdil mezi nim a Prem?nebo je minimalni a rozdil je hlavne ve vaze,vzhledu a cene? A v pripade opomenuti apple- bez duzlrazu na nbd- byste tedy doporucovali Dell? Nebo mam dat lenovu druhou sanci? Je pravda,ze HP,aceru ani asusu moc neverim...

Ghost
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 7536
Registrován: 25 říj 2006 12:27
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Ghost » 10 lis 2011 11:39

jossye: ak chces rovnako dobry displej s podobnou uhloprieckou ako maju 13" Macbooky tak alternativou na nasom trhu je prakticky len Lenovo X220 s IPS lcdckom. 13" Vaio notebooky s dobrym displejom su o dost drahsie. ostatne 13" notebooky su kvalitou displeja na urovni tvojho R400. lisia sa prakticky len rozlisenim a matnym alebo lesklym povrchom.

co sa tyka vykonu zalezi, ktore konkretne modely Air a Pro zvazujes. pri browseni teraz velky rozdiel nepocitis, ci v buducnosti nikto nevie. pri Photoshope zalezi od modelu. Pri porovnani Airu s 1,7 GHz Core i5 a Pro s 2,7 GHz Core i7 bude pri narocnejsich veciach rozdiel znatelny uz teraz. U najlacnejsieho modelu Pro s 2,3 GHz Core i5 rozdiel vo vykone oproti Airu velky nie je.
Predator 15, MBP 13 Early 2015, T410, Apple iPad 9.7 (2018), Kindle Fire HD 8


Zpět na „Jaký vybrat notebook“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 83 hostů