Spolehlivý notebook pro mladého člověka

Jaký koupit notebook? ... vybrat ten nebo onen? ... to jsou časté dotazy mnoha lidí, kteří vybírají nový nebo použitý notebook ... zde se mohou vzájěmně radit
Nazgul
občas něco napíše
Příspěvky: 90
Registrován: 06 črc 2008 22:22

Spolehlivý notebook pro mladého člověka

Příspěvekod Nazgul » 06 srp 2011 15:54

Cenová relace: cca 25 000 Kč je maximum, pokud cena půjde níž tím lépe, bude to podstatná výhoda.

Použití: Notebook budu používat já, tedy 23letý kluk, student chodící na brigády. Za rok končím školu, proto je nutné přemýšlet i nad tím, že po roce by se pravděpodobně začal používat i pro práci. Na notebooku dělám téměř vše, bude vytížený a v provozu 8-12 hodin denně. Krom základních věcí jakými jsou internet, office, úprava fotek a videa a sledování filmů bude notebook používán na hraní World of Warcraft a v budoucnu Diabla 3.

Mobilita: Notebook je přenášen téměř každý den v batohu a to včetně 4 hodinových jízd autobusem/autem. Výdrž baterie není směrodatná, nehodlám notebook užívat během cest, ale velmi důležitá je kvalita konstrukce + rozměry a hmotnost.

Kvalita konstrukce: Minimálně vyztužená kostra a odolné panty. O obyčejné plastové multimediální notebooky nemám zájem.

Uhlopříčka: Hůř vidím, tím pádem nechci méně než 13,3 a naopak 14 je maximum, 15,6 je moc veliký špatně skladný a těžký. Můžete zaslat i 15,6ky protože je v nich více místa na hardware - lepší chlazení, ale prosím pouze pokud se bude jednat o idealní řešení, které nemá alternativu v 14ce.

Další požadavky: Tady je toho celkem dost:
Nejvyšší nároky mám na grafiku a potřebuju si u ní nechat i poradit, protože nevím jestli mi bude stačit vzhledem k využití notebooku lowend. Co jsem zjistil tak Intel HD 3000 má problém s ovladači, proto bych rád nějaké dedikované řešení. Open GL pravděpodobně u her hrozit nebude, proto může být i přepínatelná AMD. Karta by měla mít podporu DX11 a Shader 5 kvůli hrám, na druhou stranu WoW a dost pravděpodobně i D3 nejsou/nebudou náročné hry a stačí mi hrát na low setting. Potřebuji hlavně stabilní a vysoké fps. V případě nějaké mid range grafiky typu GT540M požaduji prověřený model a výrobce u kterého nebude problém se spolehlivostí chlazení.
Co se displeje týče, na 14 a níž nechci 1600x900 protože na něm nebudu stejně nic vidět, matný x lesklý je mi jedno, nebudu s ním venku.
Podstatný je pro mě kvalitní servis a cena oprav, u sony jsem si užil dost.
Na počítači hodně často pracuji v noci, proto je velikým plusem podsvícení klávesnice. Nevyžaduji trackpoint ale požaduji usb 3 a hdmi.
A nakonec u mě bude rozhodovat i design, což je subjektivní hledisko. Ale černá hranatá piksla je většinou minusem.

Když to shrnu tak 13,3-14 palcu, s dedikovanou grafikou a kvalitni konstrukci.

Co jsem se pídil na internetu po nějaký kandidátech tak mne zaujaly následující stroje:
HP 8460p http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=89021 výhody: konstrukce, i5, 3 roky záruka a vybavenost portů plus solidní vzhled. Nevýhody: limitní cena (jsem ochoten ji zaplatit jen díky záruce) a mám obavy ze servisu - může mi někdo napsat jak funguje servis pro elitebooky?
Sony Vaio CA http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=94116 Výhody: design, podsvícení klávesnice, solidni zpracovani na plastak, cena. Nevýhody: je to sony - všechno co se poděla je extrémně drahé, plus je z plastu a o vyztuhach pochybuji, navic je dost těžký.
Lenovo E420 http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=90073 Výhody: i5 (popisky v shopu jsou chybné), super grafika. Nevýhody: jak je na tom tato řada s kvalitou? plus vzhledově se mi nelíbí.
Acer 8473TG http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=93047 Výhody: hardware. nevýhody: hnusný notebook a mám dost strach z acer servisu.

Díky za vaši pomoc.

Jirrick
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1681
Registrován: 04 pro 2010 19:37

Příspěvekod Jirrick » 07 srp 2011 16:08

HP 8460p - kvalitou v pohodě, je to trošku tlouštík, jako každá HP je hlučnější. standardně má 3-letou záruku se zanesením do servisu (servisní partneři jsou IMHO skoro v každém městě kolem 100k lidí), doporučil bych za nějakou tisícovku rozšířit na on-site NBD (tedy oprava na tebou určeném místě, v případě jednoduších věcí do druhého dne, ale většinou to je bohužel víc).
VAIO - nebral bych
Lenovo E420 - je určitě solidní, ale opět plasťák. Šel bych o třídu výš do T420, která je několikanásobně odolnější. vzhled sice černá cihla, ale návrh notebooku je už po několik generací ověřený a funguje skvěle (což bych o aktuálních HP moc neřekl). Za 25k nebude mít diskrétní grafiku, ale pokud má vydržet, tak bych se držel hesla čím míň součástek k pokažení tím lépe. V základu má stejně jako HP tříletou záruku s odnešením do servisu, která se opět dá rozšířit na NBD.
Acer 8473 - rozhodně to není špatný notebook a neodsuzoval bych ho jen kvůli designu (ten je adekvátní jeho zaměření). acer servis je už mnohem lepší než dříve, navíc se dá zase rozšířit záruka na NBD.
Lenovo X1 Carbon Touch

* Dodržujte prosím :arrow: PRAVIDLA tohoto fóra *

Nazgul
občas něco napíše
Příspěvky: 90
Registrován: 06 črc 2008 22:22

Příspěvekod Nazgul » 07 srp 2011 17:58

Díky za posouzení :)
Včera jsem ještě narazil na jednu alternativu a tou je Dell Vostro 3450 http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=89087 ,které by snad mohlo být konstrukčně také na úrovni a má podsvícenou klávesnici, 3 roky záruku nbd. Na druhou stranu mám strach z chlazení té grafické karty (amd6630) a ten displej podle videí co jsem viděl nestojí za moc což je ale nejspíš u 14tek pravidlo :(.
Jinak prozatím jsem vyloučil jednak to vaio (a to hlavně kvůli tomu že se jedná o sony které mi poslední tři roky ustavičně pije krev) a acer, který mi přijde srovnatelné s tím Dellem ale má horší záruku.

Lenovo T je legenda, budu nad ním uvažovat pokud se rozhodnu jít až k těm 25.000. Nicméně ten dell mne momentálně celkem dost zaujal.
Ještě mně trochu děsí amd bacon, docela by mi pomohlo kdyby někdo s přepínatelnou amd napsal jestli se už nějak vyřešili ty artefakty při zaplé amd nebo je to celé ještě dost nespolehlivé jako se psalo v recenzích.

Nazgul
občas něco napíše
Příspěvky: 90
Registrován: 06 črc 2008 22:22

Příspěvekod Nazgul » 17 srp 2011 16:34

Ahoj, včera jsem dostal peníze zpátky za starý ntb a teď je nejvyšší čas konečně vybrat nový. Za těch několik dní se mi to v hlavě uleželo a prosím o radu s výběrem protože jsem uvíznul na mrtvém bodě:

Ty požadavky jsou víceméně stále stejné. Tedy odolnější kvalita konstrukce (nikoliv plasťákovy multimediál, ale zase to nemusí byt T od lenova), velikost 13-14, spolehlivé chlazeni a možnost rozšíření záruky. Otazníkem je pro mě stále ještě grafika, jedním z hlavních účelů notebooku bude kromě práce a školy také hraní World of Warcraft a potřebuji aby notebook tuto hru sprovoznil bezpodmínečně na nízké nastavení na 25+ fps a to v místech kde je okolo 25lidí. Jde mi hlavně o to jestli je toho schopná intel HD v i3 nebo i5 procesoru. Na netu jsem našel nějaká videa, podle kterých by intel měl stačit, ale jednalo se o i7quad navíc na mac os x. Pokud by měl někdo zkušenosti ze života, dejte prosím vědět.

Momentálně jsem dospěl do situace kdy vybírám ze tří notebooků:
Jednak e420 thinkpad, kde se mi líbí chlazení, je celkem hezký na pohled a má mechaniku. Na druhou stranu mám dost strach z toho amd, u kterého to přepínání nefunguje tak jak by mělo + amd dost kašle na ovladače :( Takže pokud by ta amd grafika nešla využívat tak asi nemá smysl tento notebook kupovat.
Pokud by stačila intel hd 3000, tak mi jako optimální notebook přijde HP 5330m, podsvícená klávesnice, slitinové tělo, 1.8kg hmotnost, otázkou je jestli mi na to wow i3 + intel hd bude stačit. Plus o něm není na internetu moc informací, někde v čínské recenzi jsem se dočetl že má slabší chlazení (nechápu jak může něco neuchladit i3 + intel), ale konkrétní hodnoty teplot jsem nikde nenašel.
Pak existuje ještě ten Acer 8473TG ale nechce se mi platit 20.000 když by řešení mohlo vyjít řádově levněji a nebo co se přenositelnosti týče lépe.

Budu rád za každý názor a radu. A do předu děkuji každému co se bude snažit pomoci.

PS: doteď jsem měl nVidia 8400m GT, zajímalo by mě o kolik je ta intel lepší? na té nvidii jsem aktuální hry krom wow nehrál a na intelu zase nemůžu najít herní výsledky u starých her?

roman2277
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 10670
Registrován: 30 dub 2008 10:22
Bydliště: okolí Prahy

Příspěvekod roman2277 » 17 srp 2011 16:44

Osobně bych volil ten 8čkový Travelmate.Ideální po více stránkách.
Lenovo Legion 9,Lenovo Legion Slim 7,Ipad PRO M1,Naim Uniti Atom,Dali Epicon 6,LG OLED TV
World Leader in horde at map Azura(statistics) in Gears of War 3

Uživatelský avatar
swarm
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 8856
Registrován: 09 úno 2007 14:22
Bydliště: zpět v ČR
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod swarm » 17 srp 2011 17:18

Taky bych šel do toho travelmate - tam už neni potřeba řešit žádné kompromisy.
swarm - blog: http://notebookblog.cz
Apple MacBook Air 13 M1 (16/512GB) + HP EliteBook 840 G5 (i5-8350, 32GB RAM, 512GB NVMe) + DELL Precision 3660 (i7-13700K, 32GB, RTX 3080) + HP DL380 Gen10 (2xXeon 6126, 192GB RAM, 2x NVIDIA Tesla P4)

skacma
občas něco napíše
Příspěvky: 46
Registrován: 07 kvě 2011 00:34

Příspěvekod skacma » 17 srp 2011 19:55

TravelMate 8473TG


Zpět na „Jaký vybrat notebook“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 119 hostů