Alternativa k Lenovo Thinkpad T420s

Jaký koupit notebook? ... vybrat ten nebo onen? ... to jsou časté dotazy mnoha lidí, kteří vybírají nový nebo použitý notebook ... zde se mohou vzájěmně radit
tomh
občas něco napíše
Příspěvky: 9
Registrován: 07 čer 2011 12:27

Alternativa k Lenovo Thinkpad T420s

Příspěvekod tomh » 09 čer 2011 14:23

Hledám:
i5+, lehké odolnější šasi, lépe 12 - 13 než 14" ale HD+, výdrž, dedikovaná grafika, SSD, USB 3, WWAN capable, 3 až 5 let NBD, pořízení do 40000 Kč bez DPH.
Denní přenášení, práce na různých místech (ač nikoli v terénu na slunci). Primární a jediný pracovní i osobní stroj, nechci udržovat data a konfigurace na více PC.
Hlavní limitující požadavek - HD+ je z důvodu časté práce na vzdálených plochách zákazníků, rozlehlé Excely, zdrojáky a ladění v IDE, VM.

Snad logickou volbu: T420s NV56VMC mám po těžkém výběru objednánu (ne v CZC), nicméně vypadá to, že tyto konfigurace budou až začátkem července (a to ještě kdoví jestli - váznou dodávky zde použitých 160GB Intelů), takže znovu zvažuji, jak se objevují nové modely od dalších výrobců, zda ještě výběr nepřehodnotit.

Plusy k volbě T420s (obecně moje preference):
  • Optimus je výhoda
  • USB 3 preferuji před eSATA - (uznávám, to je subjektivní, ale je to tak, možnost dodat do slotu je mi jasná, ideální by bylo obojí - EliteBook)
  • Možnost druhého HDD/baterie výhoda
  • USB 3 preferuji před eSATA - (uznávám, to je subjektivní, ale je to tak, možnost dodat do slotu je mi jasná, ideální by bylo obojí - EliteBook)
  • Možnost druhého HDD/baterie výhoda
  • Čtečka paměťových karet je výhoda
  • a/g/n karta je výhoda, aby se nemusela měnit hned po koupi. Dal bych i Intel 6300, hlavní pracoviště pokryta 3x3 v 5Ghz
  • Dokování je výhoda
  • LAN Gb je výhoda (pořád ještě potkávám ntb se 100M sítí)
  • Tenký profil je výhoda
  • Zkusit na pár let Lenovo je výhoda :-), Acer, HP, Asus, Dell (XPS 1330 se mi právě rozpadá pod rukama - jinak bych ještě neměnil) jsem už každý pár let vyzkoušel.
Mínusy
  • HDMI by bylo lepší než DP
  • Fingerprint mi netřeba (TPM chci).
  • Optickou mechaniku rád oželím.
  • i7 v dané konfiuraci není schválně jen nebyla jiná volba, naopak čtyřjádra kvůli spotřebě nebrat. i3 je zase málo nikoli výkonem, ale funkcemi (virtualizace atd.)
  • NVS 4200 je slabá, ale lepší než nic. Naposled jsem něco hrál (Arma 2) - před rokem na z nouze půjčeném desktopu - to už se asi opakovat nebude, COD 4 mám nenainstalované už rok v šuplíku.
  • 7řadá klávesnice je otázka, bojím se mj., že si budu Fn+F4 (omylem místo frekventovaného Ctrl+F4 - i když si klávesy v Biosu přehodím) vypínat stroj. Lze funkční klávesové zkratky v ThVantage detailně nastavit? Na každé rozložení se dá do dvou měsíců naučit, ale zrovna tahle nebezpečná kombinace je k vzteku. Výhoda pro Dell 6420 - snadný přechod z XPS1330.
Protikandidáti k T420s
  • Dell 6420 s i2540, 256GB SSD, již s WWAN a 5letou NBD je málo nad cenou zvolené NV56VMC. USB 3.0 v šasi chybí, je nativní řešení do ultrabay. Těžší. Odkaz na konfiguraci s cenou nelze, jen obecně Dell 6420.
  • HP EliteBook 8460p nebo 8460w, stále není v TopConfigu ale snad bude, hotové konfigurace (na CZC) ukazují, že vychází také levněji s lepší výbavou. Těžší.
  • T420. Všechny konfigurace s NVS 4200 jsou „SSD dodělej doma" (což by byla i výhoda) USB 3 není. Těžší.
  • Sony VAIO SA2Z - nová řada s HD+, cena asi bude mimo mantinely, dostupnost otázkou, odolnost proti zacházení taktéž. Jinak zajímavý - náhled na Cybexu

Na Lenovo US by nebyl problém sestavit co chci, ale to je stará písnička. Ani na UK a DE Lenovo konfigurátorech (bez problémů se clením a DPH) není možnost koupit T420s s NVS 4200 a i5. Raději bych ale kupoval u nás, abych nemusel řešit nečeskou klávesnici atd.

Otázky do fóra
Nějaká jiná alternativa, nějaké argumenty pro a proti uvedeným kandidátům (včetně T420s).
Pokud přijmu těch 400g a nějakou tloušťku navíc, který z nich?
Váží T420s s dedikovanou grafikou opravdu 1,67 kg? Nemá třeba nějaké chlazení navíc?
A co na to moderátoři? Škoda že Swarm nemá recenzi i k Dellu (že se hodně nelíbí vzhledově jsem četl :) ).

Díky předem za názory. Tom

Uživatelský avatar
swarm
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 8856
Registrován: 09 úno 2007 14:22
Bydliště: zpět v ČR
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod swarm » 09 čer 2011 14:29

Od DELLu jsme dostali přislíbený model E6320 (tedy 13" verzi toho samého, jen bez možnosti grafiky a s mini-HDMI místo HDMI). Bohužel ta zatím nedorazila a vzhledem k tomu, že se nás ptali na úpravy v konfiguraci, bych řekl, že šla v tu dobu teprv do výroby.

Pokud máte taky tolik trpělivosti co já, určitě se recenze dočkáte :D.
swarm - blog: http://notebookblog.cz
Apple MacBook Air 13 M1 (16/512GB) + HP EliteBook 840 G5 (i5-8350, 32GB RAM, 512GB NVMe) + DELL Precision 3660 (i7-13700K, 32GB, RTX 3080) + HP DL380 Gen10 (2xXeon 6126, 192GB RAM, 2x NVIDIA Tesla P4)

Ghost
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 7536
Registrován: 25 říj 2006 12:27
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Ghost » 09 čer 2011 15:35

swarm: E6320 je len s HD displejmi.

tomh: z 12" notebookov ma hires displej afaik len X201s s WXGA+ (1440x900). su nejake rumors o X220s s HD+ ale nic oficialne som zatial nevidel. z 13" highendove Vaio Z/S s HD+/FullHD alebo Macbook Air s WXGA+. 14tky s HD+ su od T420s s 6cell bateriou cca o pol kila tazsie. inak ma vsetko WXGA/HD rozlisenie. so vsetkymi by si sa mal zmestit do 40k bez dph akurat u Vaia pozeraj "lowendove" konfiguracie s i5 a HD+. :)

este k tim minusom T420s: fn+f4 zmenit nejde, je mozne len v biose prehodit funkcie ctrl a fn klaves (klavesy samotne vymenit nejdu). a HDMI vs DP je len otazka pouzitia kabla DP->HDMI miesto kabla HDMI->HDMI. pridal by som vysku primarneho disku max 7mm co hodne obmedzi vyber SSD/HDD pri pripadnej vymene (je ale mozne pridat mSATA SSD). vykonnejsiu grafiku ako NVS 4200M s 14" a mensim hires displejom maju afaik len Vaio Z/S.
Naposledy upravil(a) Ghost dne 09 čer 2011 15:49, celkem upraveno 2 x.
Predator 15, MBP 13 Early 2015, T410, Apple iPad 9.7 (2018), Kindle Fire HD 8

Uživatelský avatar
admin
Site Admin
Příspěvky: 1669
Registrován: 05 kvě 2006 11:52

Příspěvekod admin » 09 čer 2011 15:35

ano je ve výrobě ... recenze bude

tomh
občas něco napíše
Příspěvky: 9
Registrován: 07 čer 2011 12:27

Příspěvekod tomh » 09 čer 2011 17:04

swarm: Kdyby E6320 měla HD+ tak bych asi neváhal. Naopak, kdybych měl akceptovat HD, tak koupím X220 IPS a asi i7 (kvůli USB 3).

ghost:
X201s - jednak už těžko koupit, druhak raději těch 1600x, kupodivu mi přechod na 16:9 zas tak nevadí - pokud mě neomezí na vertikálním rozlišení. Cenově nebyla špatná - ale když jsem v březnu zaznamenal uvedení T420(s), tak jsem se rozhodl na ně počkat.

Apple nedám. Musel bych virtualizovat nadvakrát, nebo dualboot, protože zase bych se nechtěl vzdát možnosti OS X, no a to je zase darda na prostor - který je na SSD drahý :)
Na X220s s HD+ nevěřím, aspoň ne dřív než do půl roku.

k minusom.
  • Fn+F4 - fakticky jsem rád, že na Dellu je uspávání na Fn+F1. TravelMate jsem si často v nevhodnou chvíli hodil do suspendu - hraju na klávesnici jak na klavír, a občas se přehmat vloudí.
  • HDMI - DP - to samozřejmě bez problémů - jen se musí vozit redukce (HDMI/HDMI má každý, kdo má HDMI TV...). To je to poslední.
  • Nízký primární disk - nevýhoda souhlas. Přesto bych si na montáž Intel 320 do T420s dodané s plotnovým HDD troufnul - jen kdyby byly dostupné s NVidií a i5+. mSATA je nepoužitelné, když chci WWAN.


ad Sony. No už delší dobu jsem po něm pokukoval, ale Full HD mi přišlo moc. Teď konečně jsou v HD+, ale jak to vypadá, do republiky přijde nové Sko počeštěné jen v modelu s i7, 256GB SSD (2*128) a BR pálidlem. A to je bez daně přes 52 tisíc. Uf. Zase by bylo za týden 17.6. k dodání :-) Ale - odepisovat notebook (přes 40000) - to je hrozná představa.
Ve státech je k objednání s i5, 256SSD a BRčtecí hluboko pod 2000$.
Jinak krása, použitou chicklet klávesnici jsem si osahal; i rozložení je jakž takž přijatelné. Hmotnost nachlup stejná jako T420s. Otázka jak brzo bych takový notes zničil mechanicky.

btw: co dělají u Lenova klávesy nad kursorovými vlevo vpravo? To je obdoba PgUp/PgDn nebo něco jiného (sorry naposled jsem na ThinkPadu dělal +- v roce 1995)?

To půlkilo normálních pracantů navíc proti odlehčeným modelům u 14tek mě asi odrazuje hodně :(.

Ghost
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 7536
Registrován: 25 říj 2006 12:27
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Ghost » 09 čer 2011 19:46

tomh: na lavou a pravou sipkou su klavesy pre forward a back (napr. v browseri). 3G osobne v notebooku povazujem za zbytocny. pouzivam mobil pripojeny cez wifi alebo kabel. platit pausal zvlast pre mobil aj notebook by sa mi nechcelo. :)
Predator 15, MBP 13 Early 2015, T410, Apple iPad 9.7 (2018), Kindle Fire HD 8


Zpět na „Jaký vybrat notebook“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 71 hostů