Notebook / Netbook jako univerzální stanice

Jaký koupit notebook? ... vybrat ten nebo onen? ... to jsou časté dotazy mnoha lidí, kteří vybírají nový nebo použitý notebook ... zde se mohou vzájěmně radit
kukulin
občas něco napíše
Příspěvky: 15
Registrován: 18 čer 2009 19:36

Notebook / Netbook jako univerzální stanice

Příspěvekod kukulin » 18 čer 2009 20:33

Dobrý den,
jsem na tomto Fóru o noteboocích nový, tak bych vás chtěl požádat o pár rad týkajících se výběru notebooku nebo netbooku.
Plánuji koupi nějakého tohoto přístroje, který budu používat převážně jako sešit ve škole a případně pro občasné přehrávání filmů a upravování operačních systémů přes nLite a vLite. Na druhou stranu, pokud budu provádět úpravy přes nLite nebo vLite (OS na notebooku bude taktéž vyroben na jeho míru, mám s tím dobré zkušenosti ohledně výkonu na svém desktopu).

Co bych měl vybírat? Notebook nebo netbook? osobně bych preferoval notebook, už kvůli velké klávesnici, netbook se mi také líbí, ale klávesnice mi přijde malá a těch pár kg navíc v batohu nebude snad taková hrůza, i když si výhody netbooku dokážu dobře představit. Dále chci mít pomyslnou výhodu v obrazovce, Netbooky mají obrazovku někdy moc malou (první modely "éčka"), stačil by mainstream, ale opět - pokud to dovolí cena, tak i větší se cení.

Co se týče notebooků jako značka a design, byl bych rád za něco takového:
http://www.kasa.cz/pocitace-prislusenst ... dv5-1150-/
Design HP se mi líbí, nicméně ještě mohu zmínit toto:
http://www.kasa.cz/pocitace-prislusenst ... -6b2g32mn/ a http://www.kasa.cz/pocitace-prislusenst ... -a300-20c/ . U netbooků se mi líbí Asus EEE 1000HE http://www.kasa.cz/pocitace-prislusenst ... e-blk015x/ ale preferoval bych přece jen klasický NB, pokud možno.

Cena, představuji si něco do 20 000 Kč, herní laptop nehledám, chci na tom dělat grafiku v GIMPu a v CADech se budu snažit dělat na drátě (s napájením ze zásuvky nebo využiji můj desktop).

Grafická karta by měla být podle požadavků baterie, hry na tom hrát nebudu a pokud jo, tak opět, jen ze sítě a málokdy, takže by mohla stačit integrovaná. Pokud by se našla nějaká ATI (nVidii nechci kvůli vadným jádrům, nechci riskovat), bylo by to skvělé, ale hlavní slovo má cena a především výdrž na baterii a snaha více pracovat v MS Office nebo OpenOffice (mám obojí). Poté prohlížení internetu, chat, zkrátka praktické využití a až na posledním místě ty hry, ale na ně nebude moc čas.

Další, potřeboval bych co nejdelší výdrž na baterie, pokud by to vyšlo skvělě, tak aspoň 6-8 hodin provozu na nabití. Jsem ochoten DVD-RW vyměnit za další baterii v případě NB a také provést úpravy, aby byla výdrž co největší.

Operační systém nechci, již jsem zmiňoval nLite a vLite a Windows mám vlastní, nechci další, a Visty už vůbec ne. Maximálně Windows 7, ale to je hudba letošních Vánoc (doufám).

DVD-RW by také mohla být, ale vzhledem k tomu, že vlastním 2x 2 GB SD, tak mi mechaniku moc nechci, filmy moc sledovat nebudu (a když ano, tak si je stáhnu přes síť jako obrazy, ale i to moc nehrozí). Mechaniku chci v nejhorším nahradit další baterií, což bych i chtěl.

Co dál očekávám, je slot na SD karty. mám 2x 2GB miniSD i s adaptérem, instalaci OS provedu podle postupu na fóru o netbocích Asus EEE http://forum.eeeuser.com/viewtopic.php?id=57434 . Kdyby byl OS moc velký, instalace bude provedena přes USB nebo přes síť. USB je další můj požadavek, jelikož práci vedu metodou přes PortableApps.com.

Vzhledem k výdrži a ceně nechci HDD moc velký, bohatě by mi stačilo 160 GB (i to je... trochu dost) a kdyby náhodou, tak externí 320 GB to jistí naprosto dokonale. Externí "třistadvacítka" bude vždy statická.

Odtud pramení další požadavek ale spíše okrajový. Firewire. Firewire být nemusí, pokud to cena nedovolí, ale když se najde něco, tak rozhodně nebude na škodu. Taktéž bych chtěl zmínit možnost připojení k síti, Desktop mám k netu připojen přes Modem-Router a to samé bych chtěl i u "mobilní stanice". Snad ani nemusím říkat, že by NB měl mít i Wi-Fi (bezdrát. síť nebo internet).

Nakonec bych si představoval VGA připojení, HDMI nechám na ceně, jestli se nějaké najde, vůbec nebudu proti. V nejhoším případě (jestli nebude HDMI nebo ani VGA) bych ocenil S-Video.

Děkuji předem za vaše návrhy a na shledanou.

alfah4ns
guru
Příspěvky: 7116
Registrován: 05 kvě 2007 15:55
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod alfah4ns » 18 čer 2009 20:40

na pavilion a satelite a300 zapomen, jestli chces dobrou vydrz.
travelmate je taky nekde jinde co se tyce kvality tela.
na castejsi noseni bych radeji ale sel do mensiho travelmate 5730g. co se tyce vydrze - 8 clankova baterie by mela dat 4-5 hodin, na delsi vydrz to chce jeste jednu baterii (ten acer nema vytahovaci mechaniku, to v teto cene najdes snad jen u thinkpadu R serie, takze budes muset nosit dve primarni baterie, az se vybije, vypnout, prendat a jet dal), jinak pevne telo a bonus - hdmi taky ma.
da se najit za pekne penize, na kresleni doporucuji pripojit treba doma externi displej (ergonomie ale taky hl.kvalita barev je uplne nekde jinde, je jedno jaky koupis, cokoliv bude lepsi nez ntb, pres hdmi nebude problem pripojit ani fullHD/wuxga)

btw. dnesni nvidie (9-kove rady) jsou na novych jadrech, problemy by uz mit nemely
kazdy velky byk byl jednou tele
Latitude D630, C2D T7250, 3GB RAM, 14.1 WXGA+, Quadro 135m, Intel 520 60GB + Samsung 640GB/D-Bay, Win7pro 64bit, 9čl baterie, dock + LCD NEC 20WGX2 pro


Zpět na „Jaký vybrat notebook“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 62 hostů