Notebook pre dizajnera, architekta

Jaký koupit notebook? ... vybrat ten nebo onen? ... to jsou časté dotazy mnoha lidí, kteří vybírají nový nebo použitý notebook ... zde se mohou vzájěmně radit
March
občas něco napíše
Příspěvky: 49
Registrován: 25 dub 2009 21:46

Notebook pre dizajnera, architekta

Příspěvekod March » 25 dub 2009 22:20

Zdravim,
zaujimal by ma vas nazor a rada. Mam zaujem o notebook 2. v poradi, kedze moj prvy uz vykonovo nestaci (Acer TM 4272, CD1,66GHz, 2gb ram, ati x1600).
Studujem architekturu a dizajn. Notebook mimo skoly vyuzivam aj pracovne. Pracujem s aplikaciami autocad, 3ds max, photoshop, revit, robim vizosky interier/exterier, niekedy aj jednoduchsie animacie az na strednej urovni (nie profi).
Notebook prenasam dost cast, pouzivany bude kazdy den. Externe LCD pouzivam, ale len v praci. Cena do ktorej by som sa chcel zmestit je cca 42000 kc (1650eur), da sa s cenou mierne pohybovat, najradsej by som ale isiel s cenou co najnizsie.
Zatial mne do uvahy prichadza Thinkpad W500, elitebook 8530w alebo precision M4400.
U elitebooku ma odraza hlucnejsie chladenie, zase dobru grafiku ma a display,
precision - tam som cital, ze maju problemy s uchladenim, ze sa prehrievaju, nemate informacie, ci uz to vyriesili?, paci sa mi ich servis, grafika gf x770 a dizajn
thinkpad - zatial sa mi zda ako najlepsia volba, dobre chladenie, spracovanie, ddr3, len nepaci sa mi u W500 rozlisenie displaya WUXGA - myslim, ze pre mna to bude prilis male, kedze zatial som bol zvyknuty na standart WXGA.
-pripadna moznost je z usa, kde thinkpady w500 su aj s displayom WSXGA. (mam cloveka, ktory mi to vie preniest), len zalezi, ci zaruka mi bude platit aj v Eu.
-a nema niekto skusenosti aky je rozdiel pri praci so spominanými programami a s profesion. grafic. kartou napr. ati V5700 a klasickou ati 3650. Pomoze mi vyrazne profesion, karta v praci s cad programami a 3d vizualiz.? Lebo este do uvahy pripada aj thinkpad T500, ktory u nas ma display WSXGA.
-nevie sa, kedy pridu na trh LED displaye s WSXGA? a su LED displaye leskle? Je WSXGA kvalitou zobrazenia vyrazne horsi ako LED display WXGA+, je LED technologia vyrazny krok vpred, mal by som uz uvazovat v mojom pripade o LED displayoch?
dakujem za kazdy nazor, radu

CeCo

Příspěvekod CeCo » 25 dub 2009 23:04

8530w urcite nie je hlucna (mam T9400 a FX 770M).

LED WSXGA+ nehrozia, mam pocit ze WSXGA+ vymiera (robi ho vobec este niekto pre nove objednavky?)
Kvalitu to vsak rozhodne nezachrani, najpodstatnejsia je ta matrica a na ta je na sucasnych NB velmi slaba. Mozem porovnat H-IPS panel na desktope a TN WUXGA na 8530w a pomalicky prestavam robit cokolvek vyzadujuce farebnu presnost mimo desktopoveho LCD.

Zaruka na Thinkpady zalezi od part-numberu, niekedy dostat rovnaky config pod roznymi part-numbermi, ktore sa lisai prave zarukou.

C

orgasmic
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 9092
Registrován: 23 dub 2007 08:54
Bydliště: International

Příspěvekod orgasmic » 26 dub 2009 12:35

Ahoj, jedina mozna volba pro Tve potreby je Dell Precision M4400 s 15.4 TFT s LED podsvicenim s rozlisenim od 1440x900 do 1920x1200 a grafiky bud FX770M nebo FX1700M (doporucuji).
Asus ROG Strix G18

CeCo

Příspěvekod CeCo » 26 dub 2009 13:00

Jedina volba je desktop. Sorry, ale minimalne 5 ludia v mojom okoli s takymito potrebami si museli vybrat vs. "slaby notebook vsade" alebo "vykonny desktop na jednom mieste".

Vyhral "vykonny desktop na jednom mieste + notebook na prezentacie". A nie zriedka bol tym desktopom Apple.

C

Michal27
zlobivá kočička
Příspěvky: 3172
Registrován: 25 lis 2006 15:51

Příspěvekod Michal27 » 26 dub 2009 13:09

Tak s tou hlucnosti udela nejlepe s ThinkPadem....nasleduje Precision a to HP je opravdu nejhlucnejsi. Co se kvality panelu tyka, tak pokud chce alespon trosku lepsi zobrazeni, nez je bezne, musi koupit RGB LED WUXGA od Dellu, ci HP (tam nevim jak tomu rikaji).
Jinak to prehrivani u Precisionu je vyreseno - byly to stare drivery na grafiku a vydali nove BIOSy. V soucasne dobe mas na vyber - je BIOS A13 - notebook se chladi prevazne pasivne, ale teploty jsou vysoke, nebo predchozi A12, kdy teploty jsou nizsi, ale vice se toci vetracek.
Apple MacBook Pro 13" Retina - Late 2012

March
občas něco napíše
Příspěvky: 49
Registrován: 25 dub 2009 21:46

Příspěvekod March » 26 dub 2009 15:21

Ceco - viem, ze desktop by bola najlepsia volba, ale to az po skole, teraz stale som na inom mieste - praca, intrak, skola, dom a vsade notebook vyuzivam. Nemas cirou nahodou moznost mi zmerat hlucnost dB pri max zatazi a napr v kancelar. rezime?
Inak preco WSXGA panely uz pomaly koncia? Mne sa zda to rozlisenie najidealnejsie pre 15,4 displaye. WUXGA sa mi zda uz dost male.

Michal - potesil si ma, ze prehrievanie je vyriesene, idem sa na tie precisiony kuknut. Myslis, ze by som sa dokazal zmestit do ceny tych cca 40000kc s komfiguraciou cca ako ma 8530w. Inak ten display co mas LED WXGA+ je ako na tom s kvalitou zobrazenia? Je to viditelne lepsie ako u beznych WXGA prip. WSXGA? Asi by som po nom siahol.

Michal27
zlobivá kočička
Příspěvky: 3172
Registrován: 25 lis 2006 15:51

Příspěvekod Michal27 » 26 dub 2009 16:43

Na to prehrivani se koukni na Notebookreview.com - tam to v diskuzi dost probirali. Mimochodem kvuli driverum tam borci dokazali vyhnat i NVS 160 na 102C - ovsem pouzivali neoficialni drivery a Dell je ma dosti upravene, takze to bych ja nedoporucil.
K displeji muzu rict jen to, ze ja jsem spokojeny hodne. Ma vysoky kontrast a velkou svitivost - uz na 70% jasu je viditelne jasnejsi, nez jakykoliv CCFL podsviceny panel (pokud to neni double lamp). Ale co se hloubky barev tyka, tak na WUXGA se nechyta. Ale me to naprosto dostacuje a jelikoz delam v mistech, kde je hodne denniho svitu, je pro me mnohem pouzitelnejsi.
Ono taky zalezi na tom, jaky panel chytnes - pro Precision/Latitude dodava displej LG-Philips, Samsung a AUO (mozna i jini..) Ja mel AUO a 2x LG (menili mi je kvuli vadnemu subpixelu) a muzu rict, ze AUO byl vyborny, stavajici LG je dobry a ten predchozi LG stal za prd - strasne male pozorovaci uhly a mel nadech do zluta...
Jinak do 40 000Kc se vejit bude asi problematicke.. Ale zkus, jestli ti udelaji dobrou nabidku. Kdyz zvolis nejaky levnejsi procesor, malo pameti (kterou pak za par supu dokoupis)... No zkus si to nakonfigurovat a nechat si udelat nabidku a pak se muzes rozhodovat.
Apple MacBook Pro 13" Retina - Late 2012

CeCo

Příspěvekod CeCo » 26 dub 2009 17:45

Michal27:
Oni mali 8530w predprodukcnu. Ja mam original a pre istotu s Tckovym CPU a nVidia grafikou.

Ad WSXGA+ - vola vyrobcov displejov. Proste ich nebudu robit.

WUXGA sa robi prave s cielom "graficke aplikacie", preto ma medzi notebookovymi displejmi jeden z najlepsich kontrastov a casto i farebnych priestorov.

WXGA+ - robi sa viacero verzii. Ako vidis na Michal27-ovi, tam zalezi na kuse co dostanes (robia sa totiz aj "horsie", aj "lepsie" verzie). WSXGA+ a WUXGA sa zasadne robia tie lepsie.

C

Michal27
zlobivá kočička
Příspěvky: 3172
Registrován: 25 lis 2006 15:51

Příspěvekod Michal27 » 26 dub 2009 19:55

No aj WUXGA jsou nekdy hrozne - prevazne je to ale dane podsvicenim - ono kdyz je pak podsviceni treba nerovnomerne, nebo je dole videt prosvecovani katody, tak muze ten panel byt dobry jak chce a stejne se neda moc pouzit...
To predproduckni HP nevim k cemu ma byt.

Ta hlucnost je jasna - HPcko i Dell tiche nejsou a nebudou. Jedine Lenovo dela opravdu tiche a vykonne notebooky. U ostatnich vyrobcu jsou tiche pouze ty se slabsi grafikou.
Apple MacBook Pro 13" Retina - Late 2012

freebird
píše často
Příspěvky: 114
Registrován: 12 úno 2007 08:55

Příspěvekod freebird » 28 dub 2009 07:26

To March:
Asi takhle - dělám tu samou práci jako ty. Kreslim konstrukce v AutoCADu a Inventoru a grafiku v Photoshopu a Illustrátoru.
Muj první Notebook byl VBI HEL80 (core2dou 1,6; 2Gb RAM, nvidia 7600 go) a teď mám DELL M4400 (konfigurace viz muj podpis) a je to na grafiku bomba. S chlazenim problém nemám a s hlučností taky ne. Snad jen když pracuju na klíně a dusim nohama odvory :lol: ale i tak se to chladí líp než předchozí VBI. Takže u mě maximální spokojenost. U tvého Aceru TM to bude přechod 2x více znát než u mě :wink:
Jinak největší radost mi dělá display a podsvícená klávesnice .....

Kdyby si chtěl o M4400 ještě něco vědět - klidně se mě ptej
DELL Precision M4500 / Intel Core i7-740QM(1.73GHz,6MB,Quad Core,45W / AntiGlare WLED LCD Panel (1920X1080) / NVIDIA Quadro FX 880M (1024 MB) / 8GB 1333MHz DDR3 / 320GB-7200RPM HDD /Backlit Keyboard / WIN 7 Ultimate (64bit)

March
občas něco napíše
Příspěvky: 49
Registrován: 25 dub 2009 21:46

Příspěvekod March » 28 dub 2009 10:15

freebird - dik za info, mam presne o tu istu konfiguraciu zaujem, len som rozmyslal nad displayom LED WXGA+. O WUXGA som cital, ze su kvalitne, len mam obavu toho rozlisenia, ze to bude moc male pre mna. Bezne som teraz pouzival klasiku WXGA a doma na 22" LCD mam 1600x1050.
Je to viditelne, ze ta graficka karta quadro FX770 pomaha pri praci s tymito programami v porovnani s beznymi kartami (v tvojom pripade asi nvidia 7600 Go)?
Mozes prezradit, za aku sumu si ho od dellu kupil, aby som mal predstavu v akych cenach sa to pohybuje? Inak vcera som poslal mail na dell, tak cakam na odpoved.

freebird
píše často
Příspěvky: 114
Registrován: 12 úno 2007 08:55

Příspěvekod freebird » 28 dub 2009 10:24

No tak já s 1920x1200 na 15,4" nemám problem - třeba podpis Michala27 tady na foru teda bez přiblížení nepřečtu :lol: ale jinak všechno v pohodě ALE hlavně mám moře místa v CADu a Photoshopu - prostě celá plocha jenom pro mě a to je k nezaplacení a ty barvy jedna báseň - neměnil bych. Písmo mám nastavený na 120 DPI. Osobně jsem při objednání čekal že to bude horší než to ve skutečnosti je.
Konfigurátor na DELLu mi vyhodil cenu 55000 bez DPH ale obchodník udělal firmě cenu 38 000 bez DPH - takže slušná to cena .....
Jinak takovej detail - po objednání mi dorazil za 11 dní z Irska....

Jinak ta grafická karta určitě pomáhá ale hlavní výkon tkvý v RAMkách a procesoru. Momentálně jedu na win XP , tak mám jen 4 GB RAM, až za nějakou dobu přejdu na Win 7 dokoupim si ramky na 8 GB. Tedy alespoň ty využívám nejvíc při práci v Photoshopu.

Jinak od FX770M neček nějakej závratnej výkon co se týče her. GTA-SA rozjedu na úplnej max a GTA4 se seká i na nejvíc low nastavení co jde(GTA4 jsem naisntaloval jen abych ověřil nebo vyvrátil názor ostatních na hraní GTA4 na notebookách celkově který se řeší v sekci hry). takže asi tak. Já hry moc nehraju tek jsem to nijak víc netestoval
DELL Precision M4500 / Intel Core i7-740QM(1.73GHz,6MB,Quad Core,45W / AntiGlare WLED LCD Panel (1920X1080) / NVIDIA Quadro FX 880M (1024 MB) / 8GB 1333MHz DDR3 / 320GB-7200RPM HDD /Backlit Keyboard / WIN 7 Ultimate (64bit)

March
občas něco napíše
Příspěvky: 49
Registrován: 25 dub 2009 21:46

Příspěvekod March » 30 dub 2009 22:37

Tu je ponuka od dellu na Precision M4400:
Procesor: Intel Core 2 Duo T9400 (2.53GHz, 1066MHz, 6MB)
Graphic card: nVidia FX770M Graphics Card (512MB dedicated)
Display: 15.4in Widescreen WXGA+(1440x900)Antiglare with White LED
Camera: Integrated 0.3 Mega Pixel Camera with Microphone
Documentation:Slovakian Shipping Docs
Recource DVD: Mobile Precision M4400 Diagnostics and Drivers
Memory: 4096MB (2x2048) 800MHz DDR2
Hard Drive: 250GB Serial ATA (7200rpm)
Optical Drive: 8x DVD+/-RW Drive no software
Power Supply And Power Cord: Worldwide 130w AC Adapter with Eu Power Cord
Battery: Internal Slovak Qwertz Keyboard
Software Driver:Mobile Precision M4400
Operating System: Czech Windows Vista Business SP1 to XP Pro SP3(Downgrade)with XP Media
OS Media: Windows Vista Business SP1 Recovery DVD
3Yr ProSupport for End Users and Next Bussiness Day On-Site Service
Suma: 1785 eur / 45500 kc

Co poviete na ponuku, chcelo by to este tu cenu stiahnut nizsie o tych cca 200eur, co by ste odporucili, ako ich v delli presvedcit, nech znizia cenu.
Este je moznost tam dat 6 cell bateriu - aky velky je kapacitny rozdiel medzi 6 cell a 9 cell baterkou. A mozno by sa dalo siahnut po 160 GB (7200rpm) disku alebo 320GB 5400rpm, ktore su v konfiguratore é 50 eur lacnejsie.

No a teraz mam este dalsiu dilemu, ci uvazovat po tomto Precisione alebo HP Elitebook 8530w (ktory ma zase WSXGA display, ale znovu TN a mierne nizsiu cenu)
Este si musim obhliadnut WUXGA display, ako zvladnu moje oci toto rozlisenie (v pripade thinkpadu W500), aj ked pre mna asi moc male.

CeCo

Příspěvekod CeCo » 30 dub 2009 23:07

Nizsia cena:
Zober takych 10 kusov a bude cena o 200€ nizsia.

Btw, to bude cena bez DPH, nie?

C

March
občas něco napíše
Příspěvky: 49
Registrován: 25 dub 2009 21:46

Příspěvekod March » 30 dub 2009 23:31

Ceco - je to cena s dph, bez dph to je 1500 eur


Zpět na „Jaký vybrat notebook“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 61 hostů