ThinkPad R60-TopS nebo ThinkPad Z61m-TopS

Jaký koupit notebook? ... vybrat ten nebo onen? ... to jsou časté dotazy mnoha lidí, kteří vybírají nový nebo použitý notebook ... zde se mohou vzájěmně radit
moara

ThinkPad R60-TopS nebo ThinkPad Z61m-TopS

Příspěvekod moara » 01 úno 2007 19:42

Uvažuji o koupi jednoho z těchto notebooků:

IBM ThinkPad R60.
Procesor: Intel Core 2 Duo T5600, 1.83GHz, cache L2 2MB, FSB 667MHz.
Paměť: 1GB, až 4GB, PC2-5300 DDR2 SDRAM.
Pevný disk: 100GB, SATA.
Optická mechanika: DVD Recordable.
Displej: 15" TFT, rozlišení 1400x1050 bodů.
Grafika: ATI Mobility Radeon X1400 128MB.
Audio: integrované reproduktory 2x 1W, Intel High Definition Audio, 24-bit.
Komunikace: modem 56K V.92, LAN 10/100/1000 Ethernet, Wireless LAN 802.11a/b/g, Bluetooth.
Rozhraní: 1x Docking/UltraBase X2, 1x VGA (externí displej), 1x vstup pro externí mikrofon, 1x výstup pro sluchátka, 1x IEEE 1394, 1x RJ-11, 1x RJ-45, 1x S-Video výstup, 3x USB 2.0.
Čtečka otisků prstů.
Napájení: Lithium-Ion 6-ti článková, vydrží až 5.2 hodiny.
Polohovací zařízení: UltraNav.
Operační systém: Microsoft Windows XP Professional.
Rozměry: 40 x 332 x 269 mm.
Hmotnost: 2.769 kg.



nebo[/color]

IBM/Lenovo ThinkPad Z61m.
Procesor: Intel Core 2 Duo T7200, 2.0GHz, cache L2 4MB, FSB 667MHz.
Paměť: 1GB, až 4GB, PC2-5300 DDR2 SDRAM.
Pevný disk: 120GB, SATA.
Optická mechanika: DVD Recordable.
Displej: 15.4" TFT, rozlišení 1680x1050 bodů.
Grafika: ATI Mobility Radeon X1400 128MB.
Audio: integrované reproduktory 2x 1W, Intel High Definition Audio, 24-bit.
Komunikace: modem 56K V.92, LAN 10/100/1000 Ethernet, Wireless LAN 802.11a/b/g, Bluetooth, infračervený port.
Rozhraní: 1x S-Video výstup, 3x USB 2.0, 1x čtečka karet 4v1 (SD/MMC/MS/XD), 1x expansion bus port (pro Dock II/Mini Dock nebo Port Replicator II), 1x externí displej, 1x externí mikrofon / line vstup, 1x sluchátka / line výstup, infračervený port, 1x IEEE 1394, 1x RJ-11, 1x RJ-45, AC adaptér.
Čtečka otisků prstů.
Napájení: Lithium-Ion 6-ti článková, vydrží až 4 hodiny.
Polohovací zařízení: UltraNav.
Operační systém: Microsoft Windows XP Professional.
Rozměry: 37.3 x 357 x 262.5 mm.
Hmotnost: 3.02 kg.


Máte někdo zkušenosti, s čím se lépe pracuje? 15´´displej nebo 15,4´´displej?

Notebook potřebuji jako náhradu za svůj 7 let starý dobrý PC. Tzn. krom psaní textů také občas nějaký ten film, úprava fotek ve Photoshopu či hra.

Dík za názory. :wink:

root
občas něco napíše
Příspěvky: 90
Registrován: 16 pro 2006 23:21

Příspěvekod root » 03 úno 2007 01:35

Jsem relativne spokojenym majitelem Rka v te konfiguraci, kterou popisujes. Na SXGA+ rozliseni jsem si zvyknul z predchozich NB a nemenim jej. Vyhovuje mi vice 15" format nez 15,4"

Nicmene k Tvemu dilematu, pro cinnosti ktere na tom stroji planujes delat se ti vice hodi to Ztko - prece jen je multimedialnejsi a jako nahrada za PC je plnohodnotnejsi. Ale dej pozor! Ja mam 1680x1050 v kanclu na 20" LCD a muzu Ti rict, ze to mym ocim sem tam uz moc dobre nedela. Na plose 15,4" vychazeji v tomto rozliseni body jiz tak male - ze to muze nektere cinnosti delat neprijemnymi. Proto to zvaz a mrkni se na nej nekde v kamennem obchode - mozna v nejakem lenovo centru. Nicmene pokud planujes vice pracovat s grafickou informaci nez s textovou, nemel by to byt problem :wink:

moara

Příspěvekod moara » 03 úno 2007 11:26

Po pravdě řečeno jsem oba zmiňované přístroje měla možnost shlédnout a vyzkoušet. Ale protože to má být můj první notebook, nedokázala jsem přesně odhadnout, jaký z formátů mi bude více vyhovovat (on i ten rozdíl cca 6.000Kč mezi oběma typy je dost znát).

Přemýšlela jsem i o tom (protože technický vývoj a vylepšení u notebooků pokračuje neskutečným tempem), zda by bylo možné některý z přístrojů případně v horizontu cca 2 let třeba smysluplně se slevou prodat (asi za 1/2 ceny).

No nevím, zdá se mi, že trendem v oblíbenosti jsou spíše lesklé a 15,4´´displeje, ale na klíně a na balkoně by se mi lépe pracovalo s matným a 15´´displejem. Pokud notebook postavím na stůl, je to nakonec jedno. Webová integrovaná kamera u Z61m je fajn, ale pochybuji, že by zrovna toto mělo být rozhodujícím závažím na misce vah mého rozhodování.

Zaujalo mě, co píšeš o rozlišení displeje a únavě očí při delší práci na 15,4´´. To by mohlo být opravdu důležité. Hodně času totiž věnuji u PC cizojazyčným překladům (více hodin v kuse) a u mého 2 roky starého 17´´LCD Eizo bylo zatím vše v pohodě. Jak jsem ale řekla, jsem laik a s notebooky a jejich displeji nemám zatím žádné zkušenosti.

Na druhé straně, pokud bych si na 15´´R60 chtěla pustit třeba film nebo televizní program, nebude ten obraz asi moc slavný (totiž úzký). No, tohle by ale také nemělo být zas tak rozhodující (zatím jsem si na PC pouštěla filmy jen zcela okrajově).

Přemýšlela jsem také, zda R60 či Z61m s integrovanou či samostatnou grafikou, ale s výhledem do budoucna bude asi lepší ta samostatná.

Je to vážně dost peněz za takový přístroj, s ohledem na to, že hned poté, co jej zakoupíš, tak ihned jeho hodnota klesá cca prý zhruba o 1/3 původní ceny. Ale lepší alternativa , než IBM a dva zmíněné modely - s ohledem na jejich bezproblémový chod a životnost - mě vážně nenapadá.

root
občas něco napíše
Příspěvky: 90
Registrován: 16 pro 2006 23:21

Příspěvekod root » 03 úno 2007 14:32

No ten trend proc vitezi 15,4" format je jeho pouzitelnejsi rozliseni proti klasickemu XGA - drtiva vetsina 15" NB jsou totiz s rozlisenim XGA 1024x768 - coz neni pouzitelne ani jako lepsi kalkulacka. Proto je 1200x800 u 15,5" WXGA tou zlatou stredni cestou. Ale SXGA+ je uplne o necem jinem.

Pak me zaujala ta prace na balkone s NB - na to muzes zapomenout - i s matnym dysplejem je to nemozne, potrebujes svetlo v mistnosti. Nevim jak Ztko, jestli ma leskly dysplej - to by to jeste zhorsovalo.

No a filmy? Sleduji filmy a televizni program na Rku a nevnimam rozdil proti sirokouhlemu stroji. Navic v tom velikem rozliseni - pokud je budes poustet na Ztku - to nebude diky nekvalite prevodu a komprese nijak slavnejsi. Orginalni DVD je jiz jina vec, tam ten rozdil bude znat.

Jinak na praci s textem se skutecne nejvic hodi IBM, jejich klavesnice jsou vyborne - ale uz na nakterych kusech (bohuzel na tom mem) je videt a hlavne citit, ze je dela lenovo.

moara

Příspěvekod moara » 03 úno 2007 14:50

No, já jsem displej R60ky viděla venku (prodavač mi notebook vzal ven z prodejny) a při zatažené obloze bylo písmo normálně (snad trochu hůře) viditelné. Na slunci (i se sluncem "v zádech" by to asi bylo tak, jak říkáte.

S tou klávesnicí mne to mrzí. Zajímalo by mne, kdy jste svůj notebook kupoval.

Jinak se zatím a na základě Vašich zkušeností začínám spíš přiklánět k tomu TP R60. Také na přenášení bude asi lepší.

Máte nějakou zkušenost s repasy? To asi bude lépe koupit nový stroj, že?

Jinak displej u R60 se sdílenou grafikou se mi zdál jasnější, než displej R60 se samostatnou ATI. Nevím, čím by to mohlo být. Ta R60 s ATI měla odstín trochu víc do žluta. Naopak Z61m měla odstín bílého pozadí displeje trochu do modra. Jak to vidíte Vy u Vašeho přístroje?

root
občas něco napíše
Příspěvky: 90
Registrován: 16 pro 2006 23:21

Příspěvekod root » 03 úno 2007 15:11

Problem te klavesnice neni nijak drasticky, zdvih u tuhost odpovida standartu IBM, jenom se v leve casti kolem klavesy Ctrl a Fn jemne prohyba a dotkne se na okamzik plochy pod klavesnici - je to neprijemne, ale da s s tim zit :wink: Kupoval jsem ho nekdy na zacatku, nebo v puli prosince.

Co se tyce toho prenasni asi bude opravdu lepsi Rko, ja NB prenasim jen sem tam a pokud s nim beru zdroj i baterii, tak se to pekne pronese ;o( Navic IBM ma s konstrukci 15" NB zkusenosti, kostrukce je vyjimecne tuha a podarena. Stroje 15,4" jsou u nich relativni novinkou, ale snad je maji zvladnute take.

No, s temi repasy je to tak, ze neni repas jako repas. Proc ne - urcite ale jenom radu T - 15" dysplej s rozlisenim SXGA+. Pro Vas jako prekladatelku je 14" nevhodna, prece jen jde o Vase pohodli pri praci.(Ale varianta s externim 17" LCD ktere Vam zbyde po sterem PC je take alternativa) No a obavam se, ze za takove Tcko s temito parametry se dostanete k cene velmi podobne tomu Rku. Dale si pohlidat zaruku, minimalne rok by Vam prodejce mel zarucit.

No ten rozdil barev muze mit na svedomi grafika, to ano - ale spise bych se klanel k tomu, ze jde o rozdil technologii pri vyrobe LCD. Kdyz vezmete nejlevnejsi WXGA (1200x800) model od HP, tak ma oproti me R60 mnohem lepsi podani barev :( Co se da delat, vsechno je neco za neco :)

moara

Příspěvekod moara » 03 úno 2007 15:25

Nemůže to být tím, že se ten jeden stroj jen nějak nepovedl? Jaký odstín bílého pozadí máte na Vaší R60 Vy? Také spíš do žluta?

Kupoval jste svůj notebook přes internet nebo kamenný obchod? Co myslíte, že je lepší?

A ještě jeden dotaz, pokud budete tak laskav. V čem svůj R60 přenášíte? Mne by lákal spíš nějaký bytelný a nepříliš nápadný batoh, než brašna.

Tisíceré díky za ochotu! :wink:

root
občas něco napíše
Příspěvky: 90
Registrován: 16 pro 2006 23:21

Příspěvekod root » 03 úno 2007 15:41

No kontrast je na mem stroji uzasny. Bila je az velmi do oci bijici ostra bila :shock: Pouzivam dysplej na 5tem stupni jasu ze 7dmi. Vetsinou na dysplejich ktere pouzivam nastavuji teplejsi schema barev, prece jen je pak prace s wordem a pod. pohodlnejsi a je to lepsi i z hlediska setreni dyspleje.

Kupoval jsem ho pres internet - a nebojim se toho. U autorizovanych servisnich partneru IBM(lenovo) se Vas nebudou ptat kde jste ten stroj koupila. Vcera jsem byl v Orange&Green v Brne a byli velmi ochotni.

Batoh je urcite rozumna volba, je to lepsi i pro zada. Ale dejte si pozor pri vyberu urcite nesetrete, polstrovani a ochrana proti desti je velmi dulezita. Mel jsem jednou NB v batohu Dicota a pri jemnem destiku jsem byl docela nervozni protoze nemel proti desti ochranu, drazsi batohy od toho vyrobce ji ale maji. Ja pouzivam na svuj TP http://www5.pc.ibm.com/cr/products.nsf/ ... enDocument
tuhle brasnu - ale jenom protoze se k obleku hodi vic 8)
IBM dela i batohy BackPack, pry je jejich kvalita vyborna a vypadaji celkem decentne.

moara

Příspěvekod moara » 03 úno 2007 15:56

Displej na 5 stupni jasu ze sedmi - no, to je úžasné. :shock:

Ještě mě napadlo: jak dlouho vám asi tak vydrží R60 při práci na baterie? Je to vážně těch 5,2 hodiny, jak inzerují v popisu? Asi by pak musel být jas displeje nastaven na polovinu, že?

U těch internetových obchodů asi nemůžete být konkrétnější? Četla jsem totiž v diskusích řadu negativních zkušeností (peníze poslány - notebook nedodán - firma nezvedá telefon) s internetovými prodejci. Bohužel mi z toho nevyplynul žádný spolehlivý a osvědčený prodejce. :?

root
občas něco napíše
Příspěvky: 90
Registrován: 16 pro 2006 23:21

Příspěvekod root » 03 úno 2007 16:09

Resp. ten kontrast opravdu silne vnimate pri tom 7mem stupni, ale pri 5tem je to optimalni.

Pokud uz mam nb na bateriich tak je to i s WiFi, nebo praci na siti - tam jste schopna se dostat rozumne kolem 3,5 hodiny. Ale verim tomu ze s dysplejem skoro na minimum, bez WiFi se na 5 hodin lze dostat.

Ja jsem svuj stroj koupil tady http://www.barbone.cz/?stiid=58929&strs ... r=0&akce=H
tento prodejce neni pry nejsolidnejsi pri reklamacich, ale osobni zkusenost nemam, navic reklamovat jedine u silnych servisnich a autorizovanych partneru IBM. Jinak vyse uvedeny prodejce je bezproblemovy. X mych znamych tam kupovalo zbozi.

moara

Příspěvekod moara » 03 úno 2007 16:20

Díky moc za Váš čas. Jste skvělý! :P Možná toto téma pomůže i dalším návštěvníkům fóra k jejich rozhodnutí tak, jako díky Vám, mně. :D :wink: :D

root
občas něco napíše
Příspěvky: 90
Registrován: 16 pro 2006 23:21

Příspěvekod root » 03 úno 2007 16:26

Diky za kompliment, rozhodne neni zac. Doufam, ze s Vami vybranym strojem budete spokojena :wink:

potkanus
píše často
Příspěvky: 139
Registrován: 30 kvě 2006 01:41
Bydliště: Plzen!!! Sometimes Praaag

Příspěvekod potkanus » 03 úno 2007 20:51

moara píše:Četla jsem totiž v diskusích řadu negativních zkušeností (peníze poslány - notebook nedodán - firma nezvedá telefon) s internetovými prodejci. Bohužel mi z toho nevyplynul žádný spolehlivý a osvědčený prodejce. :?

Kdyz je nekdo blbej... Byva zvykem bud osobni predani, tj temer z rucky do rucky (pravda, obvykly standard, reknete pro co jdete, jasne sefe, tamhle je pokladna, zacvakate, na pokladne dostanete lupeny s razitkama a podpisama, pak dete do skladu, tam je dlouhovlasej manik, co vam da podepsat dva papiry a vyda vam skatule), nebo dodani na dobirku, ci postou, kde je to pri dodani z rucky do rucky doslova.
Desktop a A6kt-q008 doma, na kolej: VBI Compal HGL30 14.1", S-ATA, SuperMulti, VGA nVidia Go 7600 256MB, 80 GB fujitsu siemens 5400ot., 1024MB Kingmax 667Mhz RAM, abg wifi, celeronek M 410 yonah.

quaero
občas něco napíše
Příspěvky: 6
Registrován: 03 úno 2007 17:06

Příspěvekod quaero » 03 úno 2007 21:26

moara píše:U těch internetových obchodů asi nemůžete být konkrétnější? Četla jsem totiž v diskusích řadu negativních zkušeností (peníze poslány - notebook nedodán - firma nezvedá telefon) s internetovými prodejci. Bohužel mi z toho nevyplynul žádný spolehlivý a osvědčený prodejce. :?


Czc.cz je asi nejserioznejsi a nejspolehlivejsi.

potkanus
píše často
Příspěvky: 139
Registrován: 30 kvě 2006 01:41
Bydliště: Plzen!!! Sometimes Praaag

Příspěvekod potkanus » 03 úno 2007 22:30

a skoro nejdrazsi
Desktop a A6kt-q008 doma, na kolej: VBI Compal HGL30 14.1", S-ATA, SuperMulti, VGA nVidia Go 7600 256MB, 80 GB fujitsu siemens 5400ot., 1024MB Kingmax 667Mhz RAM, abg wifi, celeronek M 410 yonah.


Zpět na „Jaký vybrat notebook“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 80 hostů