Chlazení, hluk, regulace

notebooky VBI a vše kolem nich
baculatej
občas něco napíše
Příspěvky: 46
Registrován: 06 led 2007 22:49

Chlazení, hluk, regulace

Příspěvekod baculatej » 04 úno 2007 01:26

Když se po nějaké době NB zahřeje, tak po zhruba půldruhé minutě se atále spouští na pár sekund větráček.
Je to docela nepříjemné.

Jakým způsobem to řešítě?

Nějaká regulace otáček? Nastavení jiné teploty pro spuštění? Odpojit větráček?;-) ...
MSI GX720X-026CZ
a
HEL80 - T7600 go 7600 - Momentus 160GB

phosphorus
píše často
Příspěvky: 154
Registrován: 29 pro 2006 21:27
Bydliště: Dublin, Irsko

Příspěvekod phosphorus » 04 úno 2007 02:30

Jakou mas verzi BIOSu?

Jinak pokud vim, tak vetracek by mel byt nastaveny tak, aby se pri teplote procesoru vetsi nez 50 stupnu zapnul a pri teplote mensi nez 45 stupnu vypnul. Pri vyssich teplotach se pak samozrejme zvysuji otacky...
Situace je takova, ze C2D (teda aspon ten co mam ja) ma teplotu na idle/1GHz frekvenci prave ve zminovanem pasmu, takze se vetracek spravne kazdou chvili na nejakou dobu zapne a pak je zase zticha. Ale neni to co par sekund!
Co s tim? O neco podvoltovat procesor, coz ti o par stupnu snizi teplotu, cili vetracek se bude zapinat po delsi dobe. Nebo, pokud ti nevadi, ze prijdes o zaruku a jsi dostatecne zrucny, videl jsem dokonce i hardwarovy switch s ruznymi nastavenimi otacek... muzu ti poslat odkaz. Jinak myslim, ze programy typu RMclock umoznuji nastaveni otacek u podporovanych vetracku (ale nevim, jestli je tenhle podporovany). Dale v linuxu by myslim take mohlo jit nastavit neco v tomhle stylu.
Ale upripmne receno, ja s tim nebudu delat nic. A to proto, ze za prve ten vetracek neni nijak moc hlasity, takze pokud jsem v i jen minimalne hlucne mistnosti, ani ho neslysim. Za druhe, nesmis zapomenout, ze vetracek nechladi jen procesor. Kdyz si budes hrat s nastavenim teplot nebo otacek, mohl bys snadno skoncit s uvarenymi vnitrnostmi ntb.
Samozrejme mluvim o sve hgl30, ale ze zkusenosti jinych lidi vim, ze se v tomhle chovaji s hel80 temer stejne.
Compal HGL30, Merom T7200 2.0GHz, nVidia 7600go 256MB, 1GB DDR2 RAM, 120GB 5400rpm HDD, WiFi, BT, Win XP Pro CZ
Predtim: IBM ThinkPad T30, Digital HiNote Ultra2000, IBM ThinkPad365x, MicroStar Notestar NP-740

potkanus
píše často
Příspěvky: 139
Registrován: 30 kvě 2006 01:41
Bydliště: Plzen!!! Sometimes Praaag

Příspěvekod potkanus » 04 úno 2007 03:05

No ja sem si vsim, ze je to slyset hlavne na pevne, ale ne uplne kamenne podlozce (drevo do cca 1,5 cm sirky, atd.), podobne jako externi harddisk kdyz ho dam do vzduchu neni slyset, na stole produkuje slusny hukot, pomaha dat si praci a nasadit notasi nozicky, nebo ho dat na bublinkovou podlozku, proste utlumit ty vibrace, aby to nezaclo hucet.
Desktop a A6kt-q008 doma, na kolej: VBI Compal HGL30 14.1", S-ATA, SuperMulti, VGA nVidia Go 7600 256MB, 80 GB fujitsu siemens 5400ot., 1024MB Kingmax 667Mhz RAM, abg wifi, celeronek M 410 yonah.

Crabik
guru
Příspěvky: 899
Registrován: 19 lis 2006 00:44

Příspěvekod Crabik » 04 úno 2007 11:42

u HEL80 se taky pohybuje v tomto pasmu, ale rozhodne zadne vibrace na drevenem stole ani nikde jinde nemam. Mam ho zapnuty pul hodiny na sve posteli a teplota je na 47°C. V tuto chvili nestoupa ani neklesa, jelikoz nic zvlastniho nedelam. Ale pokud rozpohybuju procesor, tak se vetracek ozyva pravidelne za 1 nebo vic minut na par sekund.

baculatej
občas něco napíše
Příspěvky: 46
Registrován: 06 led 2007 22:49

Příspěvekod baculatej » 04 úno 2007 11:57

(Kde vidíte ty teploty?)
Při zatížení procesoru bych to bral, ale když se po půldruhý minutě pouští na 15s celkem hlasitě (zatím jsem ho slyšel jen takhle hlasitě, takže předpokládám, že jde na max) a já při tom jen prohlížím web, takže zatížení procesoru je 0-2 % (1% firefox, 1% správce úloh), tak se mi to moc nelíbí.

Mám ho na klíně tak, abych neucpal otvory.

Jinak na dřevotřískové desce stolu je to pěkný hukot, ale jen když běží CD. (To mě ale nijak netrápí.)

O záruku v žádném případě přijít nehodlám!
MSI GX720X-026CZ

a

HEL80 - T7600 go 7600 - Momentus 160GB

phosphorus
píše často
Příspěvky: 154
Registrován: 29 pro 2006 21:27
Bydliště: Dublin, Irsko

Příspěvekod phosphorus » 04 úno 2007 14:51

teploty vidim treba v programu coretemp ... free ke stazeni z netu. Jinak me se hgl30 chova stejne jako crabikova hel80 (ale to jenom na baterky, kdyz jsem zapojenej v siti, jede procesor na plno kvuli boincu ;) ).

Ma otazka stale zustava nezodpovezena: jakou mas verzi biosu?

Jinak nevim, kolik jsi predtim mel notebooku, ale z tech, co jsem mel nebo s nima mam zkusenosti patri tehle pocitac rozhodne k tem tissim. Neni to Thinkpad (t41 je krasne ticha), ale na takhle vykony pocitac je to vice nez dobre. A jak uz jsem psal predtim, uvedom si, ze to neni jenom procesor, co je potreba chladit (mezi nami, nv7600 je docela slusne topeni, i kdyz je podtaktovana):!:
Compal HGL30, Merom T7200 2.0GHz, nVidia 7600go 256MB, 1GB DDR2 RAM, 120GB 5400rpm HDD, WiFi, BT, Win XP Pro CZ

Predtim: IBM ThinkPad T30, Digital HiNote Ultra2000, IBM ThinkPad365x, MicroStar Notestar NP-740

baculatej
občas něco napíše
Příspěvky: 46
Registrován: 06 led 2007 22:49

Příspěvekod baculatej » 04 úno 2007 16:45

Verzi 114B, což je pokud vím poslední.

Coretemp nikde nevidím, ale speedfan detekuje jedno čidlo a ukazuje 40 stupňů.

HDD by se měl vypnout po 5 minutách, CPU bez zátěže, takže jediný co topí je ta grafika. Jediné teplé míso na NB je touchpad a okolí, předpokládám, že grafika je pod ním.

Nechal jsem NB půl hodiny běžet na stole, wifi a všechno vypnuté a pak koukám na hodinky: po minutě se spouští větráček na 40 s!

Jestli je tohle normální, tak lituji, že jsem nekoupil grafiku integrovanou...
MSI GX720X-026CZ

a

HEL80 - T7600 go 7600 - Momentus 160GB

phosphorus
píše často
Příspěvky: 154
Registrován: 29 pro 2006 21:27
Bydliště: Dublin, Irsko

Příspěvekod phosphorus » 04 úno 2007 19:13

Tak jsem to tedka taky zmeril a pri zapnutem wifi a brouzdani po foru se mi vetracek zapina na nejnizsi otacky asi tak na 20 sec. jednou za cca 3 minuty (tj. 3 minuty ticha - 20 sec vetrani - 3 minuty ticha, atd.). Vzdycky kdyz procesor dosahne 44 stupnu, vetracek se zapne a vypne se pri teplote procesoru 38 stupnu. Tohle je chovani na hgl30 s biosem 111a a teploty byly mereny programem Core Temp Beta (ke stazeni zde http://www.alcpu.com/CoreTemp/ ).

To co dela tobe mi prijde moc casto, obzvlast vzhledem k tomu, ze by melo byt o neco snadnejsi hel uchladit kdyz je 15.4" v porovnani s 14.1" hgl.

zkus napsat na vbi... a nebo jestli mas ten hel uz delsi dobu, mozna mas zaneseny vetrak prachem a pak je asi zahodno vycistit...
Compal HGL30, Merom T7200 2.0GHz, nVidia 7600go 256MB, 1GB DDR2 RAM, 120GB 5400rpm HDD, WiFi, BT, Win XP Pro CZ

Predtim: IBM ThinkPad T30, Digital HiNote Ultra2000, IBM ThinkPad365x, MicroStar Notestar NP-740

baculatej
občas něco napíše
Příspěvky: 46
Registrován: 06 led 2007 22:49

Příspěvekod baculatej » 04 úno 2007 22:16

Stáhl jsem, spustil jsem, zjistil jsem:
Větráček se spouští při 35 stupních a vypíná při 25.
Máte někdo tuhle verzi biosu (V114B) a chová se vám to jinak?


Když běží Core Temp, tak po vteřině (1000ms ;-) blikne HDD a je slyšet tichounké cvaknutí. Zřejmě to nějak souvisí se čtením teploty. Je to normální?

Mám ho od minulého týdne. Dávají na tuhle konfiguraci 8000 slevu. :-D
MSI GX720X-026CZ

a

HEL80 - T7600 go 7600 - Momentus 160GB

phosphorus
píše často
Příspěvky: 154
Registrován: 29 pro 2006 21:27
Bydliště: Dublin, Irsko

Příspěvekod phosphorus » 04 úno 2007 23:04

to cvakani je divne, protoze by coretemp nemel na disku merit nic... jinak blikani ledky od disku, cili prace s dikem muze byt zpusobena tim, ze se standardnim nastavenim si coretemp vede log teploty procesoru (zapisuje jednou za sekundu - 1000ms ;) ).

Jaka je ta limitovana edice? Jina barva sasi? Nejaka dalsi vylepseni? Nebo 'jen' nejnadupanejsi mozna konfigurace? Povidej, prehanej :)
Compal HGL30, Merom T7200 2.0GHz, nVidia 7600go 256MB, 1GB DDR2 RAM, 120GB 5400rpm HDD, WiFi, BT, Win XP Pro CZ

Predtim: IBM ThinkPad T30, Digital HiNote Ultra2000, IBM ThinkPad365x, MicroStar Notestar NP-740

Crabik
guru
Příspěvky: 899
Registrován: 19 lis 2006 00:44

Příspěvekod Crabik » 05 úno 2007 01:07

Asi takhle, ja mam vzasade stejny notebook jako ty, rozdil je jen v procesoru (ja mam 2.00GHz a ty mas 2.33GHz)

Kdyz jsem videl ty tvoje teploty (Větráček se spouští při 35 stupních a vypíná při 25), tak mi to bylo jasne. Me se totiz vetracek zacina tocit az od 50°C a prestava pri 45°C.
Ihned jakmile jsem si flashnul BIOS114B, tak se mi vetracek rozjel o řád intenzivneji. Snazi se totiz ochladit procesor na ty nizke teploty, coz je mnohem obtiznejsi, nez zchladit z 50° na 45°. Bezi mi to asi 20 minut poradne nahlas a porad to neochladil z tech 47° pod 30° a zasekl se na 31°.

Cili si vyzkousej nejaky starsi BIOS (ja budu muset taky, jelikoz jsem chytre zapomnel moji starou verzi :? )

Crabik
guru
Příspěvky: 899
Registrován: 19 lis 2006 00:44

Příspěvekod Crabik » 05 úno 2007 01:09

a to asi hodne rychle, jelikoz je to opravdu neprijemne...


EDIT: ted jsem nasel na disku BIOS112B, ktery jsem stahoval v listopadu, tudiz to bude asi muj puvodni. Problem je, ze mi nejde nainstalovat pres windows ve winphlash, se kterym je dodavany, jelikoz neinstaluje starsi a stejne verze nainstalovaneho. :evil:

EDIT2:
Tak se mi to podařilo dát na BIOS112B. Není to uplne to same jako jsem mel puvodne, ale ted se mi zapne vetrak pri 47 a vypne pri 42 (teplota se tedy pohybuje mezi temito 2 cisly) a je to vyrazne tissi nez u BIOS114B.

Jinak bez disketove mechaniky se to flashuje dost blbe. Nemam prozkoumane vsechny moznosti, jak by to mohlo jit. S flash diskem jsem mel problem, s 1 CD taky, tak jsem musel pouzit svoje 2 prepisovatelne CD (respektive DVD).

Pokud chces postup (na vlastni nebezpeci):
-nevim, jak jsi zkuseny, tak se neuraz

1) stahni si moje XPbootCD ve formatu .ISO a vypal si tento obraz na svoje CD (treba pres NERO burning ROM)
http://www.volny.cz/fccarboneutd/XPBOOTCD.ISO

2) stahni si svuj novy bios nebo pouzij tento (odkaz), co jsem pouzil ja (112B) a vypal si ty soubory na dalsi CD.
http://www.volny.cz/fccarboneutd/BIOS

3) dej do mechaniky zpatky to XPbootCD, restartuj pocitac, zmackni F12 u loga Phoenix a vyber nabootovat z CD/DVD

4) zepta se te to na ovladace, tak odkliknes 1. moznost

5) jakmile se vse nacte a skoci ti to na prikazovy radek, tak vymenis XPbootCD za CD s biosem a napise r: a odkliknes enterem

6) napises EL80FLH a zmacknes enter

Nasledne se uz jen divas, jak se to vse instaluje. Pote jeste zazijes mirnej sok, kdyz se ti to jakoby uprostred instalace vypne, ale po zapnuti uz ti najede novy BIOS.

Hlavne tam nespoustej nic jineho (typu format.com) :lol:


Pokud se cokoliv zvore, tak jsem jeste nasel zajimavy clanek:
http://www.gsm4u.cz/mrtvy-notebook-po-u ... ek2174.htm


Jinak diky, za pekne stravene 3 hodinky :twisted:

phosphorus
píše často
Příspěvky: 154
Registrován: 29 pro 2006 21:27
Bydliště: Dublin, Irsko

Příspěvekod phosphorus » 05 úno 2007 13:02

Ja flashoval BIOS tak, ze jsem vzal svuj oblibeny 128mb usb flash disk, udelal ho bootovatelnym pomoci utilitky zvane MBRtool (ocividne existuje nekolik programu stejneho jmena, takze jsem ochotny poslat na mail - je free), jinak take existuje utilitka od HP, ktera dela to same (tu muzu poslat take - je take volne ke stazeni). Pote jsem na ten disk nahral vsechny potrebne DOSove soubory jako obrazy ROM, phlash a batchovy soubor, kterym se to spousti a pak jsem z toho disku nabootoval, spustil batchovy soubor a uz to jelo...
Te windowsovske utilite neverim, spouste lidi bios kvuli ni umrel. Tohle je pry bezpecnejsi.

Kdyz byste nekdo chtel podrobnejsi popis, dejte mi vedet.

Jo a uprimne receno, mel jsem docela nahnano, kdyz se ten flash dokoncil. To jak se ten pocitac najednou z niceho nic vypnul ... uz jsem se bal, ze je po nem, ale ocividne vse probehlo tak, jak melo. S timhle by meli lidi vytvarejici flashe na Phoenix biosy neco udelat :roll:
Compal HGL30, Merom T7200 2.0GHz, nVidia 7600go 256MB, 1GB DDR2 RAM, 120GB 5400rpm HDD, WiFi, BT, Win XP Pro CZ

Predtim: IBM ThinkPad T30, Digital HiNote Ultra2000, IBM ThinkPad365x, MicroStar Notestar NP-740

Crabik
guru
Příspěvky: 899
Registrován: 19 lis 2006 00:44

Příspěvekod Crabik » 05 úno 2007 13:19

Jo, ja jsem taky narazil na HPckovej program, ktery mi udela z USB flash disku bootovatelny disk. Jenze veskere DOS programy, ktere jsem stahnul, potrebovaly floppy disk na instalaci, tak me to prestalo bavit a jednoduseji jsem vzal za vdek bootovatelnemu CD.

EDIT:
nakonec jsem se teda dohrabal ke svemu PC, nekde vyhrabal disketu, udelal z ni bootovaci a prohnal to HP usb disk storage.

takze pokud bude dotycny bez floppy disk a bude mit usb flash disk, tak:

1) stahnout HP usb disk storage
http://www.pctipp.ch/downloads/dl/32594.asp

2) stahnout a rozbalit bootovaci soubory
http://www.volny.cz/fccarboneutd/boot.rar

3) spustit HP program a odkazat ho na slozku s boot soubory

4) nakopirovat na disk svuj bios

5) restartovat, zmacknout F12 u loga Phoenix, na prikazovem radku napsat EL80FLH (pro 112B stazena z meho uctu) nebo dle biosu, ktery stahnes.

baculatej
občas něco napíše
Příspěvky: 46
Registrován: 06 led 2007 22:49

Příspěvekod baculatej » 05 úno 2007 21:51

phosphorus: jojo, to cvakání bylo ukládání logu na disk :)
Jaká je limitovaná edice?
Má vyztužený rámeček, takže se vůbec neprohybá, devítičlánkovou baterii, trochu lépe řazenou klávesnici a takové tu vroubky na klávesách F a J jsou tvořeny syntetickými diamanty.
... :o) dobře tak vážně. Je to přesně to samé jako F4, jen o mnoho levnější. Už jsem si déle než půl roku vybíral NB. Nakonec jsem váhal mezi ASUS F3JC (desig), SONY VAIO FE39VP (dispej a zpracování) a HEL80 (o dva řády lepší konfigurace za stejnou cenu a přitom slušná kvalita). No a tahle akce rozhodla. :-) Kdybych chtěl něco podobného od jiné značky, měl bych asi kvalitnější šasi, ale zaplatil bych víc než dvojnásobek, pokud bych vůbec tenhle procesor v nějaké konfiguraci našel.

Jediné co bych mu mohl vytknout je nepřesné barevné podání na vertikální ose. Nahoře jsou všechny odstíny tmavší, dole světlejší. Je to ale asi problém všech lesklých LCD a zas tak to nevadí. Nerovnoměrné podsvícení, co mají kolegové na matných HP by mi vadilo mnohem více.
No a pak to chlazení. To ale snad půjde nějak řešit pro chvíle kdy budu sedět v tichu v křesle.
MSI GX720X-026CZ

a

HEL80 - T7600 go 7600 - Momentus 160GB


Zpět na „notebooky VBI“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 hostů