Zatížitelnost a odolnost notebooku

Veškerý hardware pro notebooky. CPU, RAM, HDD, CD, DVD, WiFi, Bluetooth, LCD ...
bowl
občas něco napíše
Příspěvky: 3
Registrován: 18 led 2016 07:36

Zatížitelnost a odolnost notebooku

Příspěvekod bowl » 18 led 2016 08:02

Dobrý den všem,

koupil jsem nový notebook:

Lenovo Z70-80
Intel i7 - 2400 GHz (až 3GHz)
grafika NVIDIA GeForce 840M (2GB)
8GB RAM DDR3
1TB hybridní pevný disk
Winodws 10 Home

a mám tak trochu specifický dotaz. Chci na něm renderovat video v HD, ale mám strach o to, jestli je tento notebook k tomu "stvořený". Myslím, jestli dlouhodobá práce procesoru na téměř plný výkon počítači nevadí?
Má videa mají po renderu asi 15 minut, ale render samotný trvá kolem 50 minut!

Zkusím to upřesnit. Když dám renderovat video, tak se rozběhne procesor na +- 2,7 GHz, které si drží (rezervu má tedy 0,3 GHz, podle výrobce) a ventilátor se rozběhne řekněme na 50% otáček.
Zároveň samozřejmě stoupá teplota.

Teplota je kapitolou sama o sobě - mám 2 teplotní monitory (AIDA64 a SpeedFan) a oba ukazují něco jiného! :(
AIDA64 ukazuje asi 67°C (každé jádro)
SpeedFan je optimističtější - asi 45°C.
Nevím tedy, čemu mám teď věřit. Na fórech jsem četl, že maximální teplota procesoru, kterou by neměl překračovat, je 70°C, takže ještě rezervu mám, nicméně se mi to moc nelíbí. V klidu totiž ukazuje AIDA64 asi 37°C a SpeedFan asi 19°C! :roll:
V BIOSu teplotní monitoring pro porovnání hodnot nevidím/ není

Dotazy:
1) Co si tedy myslíte o takovémto přetěžování počítače (a jde vůbec o přetěžování, nebo mám být v klidu)?
2) Jakou mám opravdu teplotu v PC (kterému SW věřit) a nebo jak správnou teplotu zjistit?

Předem díky za odpovědi!
Michal

airmt
píše často
Příspěvky: 249
Registrován: 18 zář 2006 13:07
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod airmt » 18 led 2016 08:58

To bych asi neřešil, pokud nemá procesor dlouhodoběji přes nějakých 85 C, tak je to v pohodě. Krátkodobě by snesl i vyšší teploty a sám píšeš, že se ventilátory se ani nespustily naplno. Nějaké 50 min. dlouhé vytížení bych neřešil, pokud bys to dělal celý den a měl vyšší teploty, tak asi jo. Vždycky ale můžeš dát pod notebook třeba nějakou chladící podložku, pokud by se fakt hodně přehříval.

Ghost
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 7536
Registrován: 25 říj 2006 12:27
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Ghost » 18 led 2016 09:19

bowl: render videa nie je pretazovanie notebooku. pokial nemas zanesene chladenie tak teplotu vobec nemusis riesit. procesor si to sleduje sam a podla teploty si aj sam nastavuje maximalny takt. ked bude procesor uz zahriaty na vyssie teploty tak to akurat bude trvat dlhsie lebo pojde na nizsich taktoch aby teplota klesla.

19 stupnov na procesore je nezmysel. ta aida vyzera realnejsie. pripadne skus hwmonitor. staci stiahnut zip a spustit, netreba to ani instalovat. http://www.cpuid.com/softwares/hwmonitor.html
Predator 15, MBP 13 Early 2015, T410, Apple iPad 9.7 (2018), Kindle Fire HD 8

bowl
občas něco napíše
Příspěvky: 3
Registrován: 18 led 2016 07:36

Příspěvekod bowl » 24 led 2016 20:48

Ahoj,

díky za odpovědi a omlouvám se, že jsem s odepisováním čekal až do teď, ale nějak mi tento týden na PC nezbyl čas ;)

Mezi tím, co jsem dostal vaše odpovědi, jsem provedl malý pokus - uložil (ale nerenderoval) jsem si video a druhý den, když jsem k PC přišel a spustil renderování z uloženého projektu se mi stala zvláštnost - video "zahřálo" noťas asi na 45°C a dál teplota po celou dobu (cca 30 minut) nerostla, takže teď nevím, co si o tom myslet :)

Každopádně mě to velice mile překvapilo a jsem za to rád!

Ten HW monitor jsem zkusmo taky stáhnul a ukazuje stejné teploty, jako AIDA64, takže na SpeedFan kašlu!

Díky oběma za uklidnění a vyřešení problému!
Michal

roman2277
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 10670
Registrován: 30 dub 2008 10:22
Bydliště: okolí Prahy

Příspěvekod roman2277 » 24 led 2016 21:05

Teplota do 85 je OK.
Lenovo Legion 9,Lenovo Legion Slim 7,Ipad PRO M1,Naim Uniti Atom,Dali Epicon 6,LG OLED TV
World Leader in horde at map Azura(statistics) in Gears of War 3

bowl
občas něco napíše
Příspěvky: 3
Registrován: 18 led 2016 07:36

Příspěvekod bowl » 07 úno 2016 18:55

Ahoj všem,

ještě mám dotazy, které se netýkají přímo teplot počítače (s tím už jste mi poradili dost ;) ), ale týká se to baterie.

Na noťasu mám možnost nechat baterii nabíjet na cca 60% kapacity s tím, že se jedná o program prodlužuijící životnost baterie.
Pokud dám nabíjet noťas a nechám funkci "ochrany baterie" aktivní, nabije se mi na 60% a dále už se nenabíjí - napíše mi hlášku "napájen ze sítě, nenabíjí se" a TO JE V POŘÁDKU, tady problém nemám.
U starého noťasu jsem vyndal baterii, když byla stará a neudržela si svou kapacitu a jel jsem jenom na adaptér. Léta absolutně bez problémů.

A teď dotazy:
1) pokud nechám tuto funkci "nabito na 60%" zapnutou, mohu nechat baterii v noťasu? Nebo ji mám raději z noťasu vyndat?
2) opravdu se tím prodlužuje výdrž baterie - baterie se šetří?
3) Je to vůbec z dlouhodobého hlediska (řekněme 2 roky) k něčemu?
4) jak často bych měl tento "šetřící" režim vypínat a nechat baterii nabít úplně a pak režim znovu zapnout?


Omlouvám se, vím, že toho je dost, ale jsem puntičkář ;)

xheretic
píše často
Příspěvky: 403
Registrován: 19 zář 2007 17:44

Příspěvekod xheretic » 07 úno 2016 21:44

Obecně všechny tyhle programy jsou spíš na škodu.
Odinstaluj takovej balast a baterii vůbec neřeš, proč by jsi ji měl vyndavat??

V každé baterii probíhají chemické reakce ikdyž není zapojená v obvodu a na každou baterii je proto záruka jen 1/2 roku na kapacitu, na funkčnost klasické 2 roky.
Máme v rodině a měli jsme již spoustu notebooků a než zestárla baterie, notebook morálně zestrárl dříve :)
Acer Predator 17 - i7-6700HQ N970m 6GB VRAM
Asus G73JH - i7-920XM, SSD SX900
MSI GX700-061CZ T9500 2.6Ghz N9600mGT

Uživatelský avatar
swarm
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 8856
Registrován: 09 úno 2007 14:22
Bydliště: zpět v ČR
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod swarm » 07 úno 2016 21:52

Na škodu to není. Obecně platí, že až posledních 10 % nabíjení je pro tu baterku největší zátěž (ke konci se totiž zvedne napětí na článcích). Na ThinkPadech mám velmi dobré zkušenosti s nabíjením jen do 90% a pouze, pokud předtím poklesla kapacita pod 75%.

V případě, že většinou jedeš jen na zdroj, tak bych doporučil použít tento režim a nabíjet jen na 60%. Samozřejmě můžeš mít horší baterku a stejně ti odejde, ale pokud je v pořádku, tak si můžeš prodloužit její životnost.

Na druhou stranu, pokud jedeš většinu času jen na zdroj, tak tě asi baterka vůbec trápit nemusí, ať už si odejde kdykoli :)
swarm - blog: http://notebookblog.cz
Apple MacBook Air 13 M1 (16/512GB) + HP EliteBook 840 G5 (i5-8350, 32GB RAM, 512GB NVMe) + DELL Precision 3660 (i7-13700K, 32GB, RTX 3080) + HP DL380 Gen10 (2xXeon 6126, 192GB RAM, 2x NVIDIA Tesla P4)


Zpět na „Hardware“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 58 hostů