problémy s napájecím zdrojem k notebooku a jeho nabíjením

Veškerý hardware pro notebooky. CPU, RAM, HDD, CD, DVD, WiFi, Bluetooth, LCD ...
doktorzhor
občas něco napíše
Příspěvky: 2
Registrován: 09 úno 2009 18:14

problémy s napájecím zdrojem k notebooku a jeho nabíjením

Příspěvekod doktorzhor » 09 úno 2009 18:14

Vlasním notebook americké značky Gateway. Problém je že po asi roce a používání se mi upekl originální Gateway adaptér - 19V 4,74A 90W. Objednal jsem si neoriginální se stejnými parametry, ale po asi dvou týdnech používání také tento adaptér explodoval (viz foto) Obrázek
Obrázek
V současné době si půjčuji na dobíjení slabší 60W adaptér, ale chci si koupit vlastní. V manuálu k notebooku stojí že bych měl používat min. 90W adapter.

- baterie notebooku: 14,4V - 6600mAh - 12 cells - Li-ion
- originalní AC adapter: 19V - 4,74A - 90W


1) v čem je důležitý v manuálu zmiňovaný min výkon 90W? a co takhle adaptér s vyšším výkonem?

2) čím to je, že se adaptér takto "upeče"? dá se tomu nejak zabránit?

3) Zajímavé zjištění pro mne bylo, že originální Gateway adaptrér má stejné sériové číslo, jako adaptéry spousty jiných výrobců a mají i stejný vzhled - jedna fabrika akorát mění štítky výrobců. Akorát ceny jsou velmi rozdílné - unás stojí adaptéry se stejnými parametry běžně kolem 1000kc a v zahraničí jen 300kc. Je v rozdíl i v něčem jiném než v ceně?

Předem díky za odpovědi. Tomas :)

Camo
guru
Příspěvky: 1518
Registrován: 20 čer 2007 16:40

Příspěvekod Camo » 09 úno 2009 19:44

1) ano, může se použít adaptér s vyšší watáží, ale nikdy ne s menší
2) vypadá to, že není dimenzovaný na spotřebu Tvojí konfigurace a také neustálého vytěžování notebooku nebo vadný z výroby
3) netuším jak je tohle možné a pokud mám možnost koupit levnější nevidím důvod toho nevyužít
XPS 1330 with LED
Camo=kamil2268

CeCo

Příspěvekod CeCo » 09 úno 2009 20:07

Rozdiely su vo vnutri. Krabicka je navonok rovnaka (ta tvoja vysla z LiteOn-u), ale rozdiely mozu byt napr.
1, PFC (v Europe musi byt podla zakona aspon pasivne PFC; vacsina vyrobcov pouziva pre USA lacnejsie niePFC adaptery a pre zvysok drahsie PFC adaptery)
2, Obojsmerna komunikacia - lepsie znacky maju casto komunikaciu medzi NB a adapterom, aby sa optimalne dobijali baterie a predlzila sa tak zivotnost clankov.
3, Kvalita

C

doktorzhor
občas něco napíše
Příspěvky: 2
Registrován: 09 úno 2009 18:14

Příspěvekod doktorzhor » 09 úno 2009 21:37

aha, a podle ceho mam teda vybírat nový adaptér? ono vybírat podle vyšší cena/vetší kvalita v čr je teměř nemožné - v českých obchodech jsem totiz viděl rozdíli mezi naprosto stejnými adaptéry (výrobce, model, balení...) i víc než 800kč :x
Jde přítomnost onoho PFC poznat na první pohled? to asi nebude takový ten "váleček" na kabelu mezi adaptérem a koncovkou že?

zvažoval sem i univerzalní nabíječky - možnost přpínání V a koncovky... např: http://www.alza.cz/univerzalni-napajeci ... 102752.htm
ještě by mě zajímala jedna věc. baterka mého notebooku jde BIOSu překalibrovat... k čemu to slouží a měl bych to po nákupu nového adapteru použít?

moc děkuji za cenné rady :D

roman3
píše často
Příspěvky: 383
Registrován: 19 bře 2007 17:23

Příspěvekod roman3 » 09 úno 2009 23:58

baterka si vypocitava na zaklade odoberaneho a dodavaneho prudu (pri vybijani/nabijani), aku ma kapacitu a na kolko % je nabita... tieto vypocty vsak nie su presne, preto casom dojde k tomu, ze vypocitane hodnoty nekoresponduju so skutocnymi... na to prave sluzi kalibracia - baterka sa plne nabije a nasledne uplne vybije (alebo naopak? :P ), pricom sa zaznamenaju nove, takto ziskane hodnoty... v praxi to znamena, ze baterka ti po kalibracii (vacsinou) trochu dlhsie vydrzi... kalibraciu sa odporuca robit zhruba po kazdom 30. nabijani


Zpět na „Hardware“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 48 hostů