SSD v notebooku

Veškerý hardware pro notebooky. CPU, RAM, HDD, CD, DVD, WiFi, Bluetooth, LCD ...
Spirit
píše často
Příspěvky: 308
Registrován: 09 říj 2007 03:27
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Spirit » 12 úno 2009 23:11

to je mi jasne, ale na 16gb voyager GT uz moze byt vysledok zaujimavy a ver ci nie, OS mi z neho nabootuje rychlejsie, nez z HDD. :D Moj 5400ot. chudacik ma random read/write 4kb pod 1MB... :)
Inak aky je postup konverzie, drzal si nejakeho navodu, alebo je to intuitivne? Neviem ci to bude win7 a tym, ze ho MFT for Windows nepodporuje, USB aj disky mi to na pravej strane nacita, ale to je tak vsetko - ziadne moznosti volby a zvysne dve okna prazdne. Zacital som sa aj to OCZ fora, kde pisali, ze je nutne mat priestor na danom disku nealokovany, teda nepriradeny ziadnej jednotke. Je to pravda? Ako by som to docielil potom u USB kluca? :idea:
Toshiba A200 1M8: C2D 7100, 4GB RAM, HD2600 500/400, 160GB,
SB X-fi Surround 5.1, Logitech Z-2300 + G51, Razer Lachesis + Steelpad Qck

Michal27
zlobivá kočička
Příspěvky: 3172
Registrován: 25 lis 2006 15:51

Příspěvekod Michal27 » 13 úno 2009 00:42

Jj - je to pravda. Musel bys rozdelit USB klic nejakym programkem na dve partice a jednu nechat nealokovanou. A system - Vistu - nemuzes mit na MFT formatovane jednotce..to mas na oddilu, kde je klasicke NTFS. Ja mam na system vyhrazeno 25GB a temp files, swap a odkladaci soubor programu na MFT partici.
Jinak je jasne, ze OS bootuje z USB rychleji - tam jde predevsim o pristupovou dobu. Ale pokud by ti na tom bezel OS, ktery sem tam potrebuje na disk i zapisovat, mohl by nastat problem. Vsak zkus na to USB neco kopirovat a zaroven z nej neco cist.
Zkusenost s USB klicem ale nemam, takze ti nezbude nic jineho, nez byt prukopnik :wink:

Jinak navod mas prave na tom OCZ foru. Ja teda Vistu nainstaloval normalne (vytvoril jsem si ten 25GB oddil), protoze ta narozdil od XP uz s SSD pocita - nekde to tam pisi.
Pak jsem udelal vsechny popsane tweaky,nainstaloval programy. Pote nainstaloval MFT - podle navodu na EasyCo jsem naformatoval zbytek na MFT volume. Pak jsem presunul temp, swap a veskera ulozna mista na MFT cast. Nasledne nainstaloval RAMDisk a na nej hodil Cache Firefoxu a Internet Exploreru. Jeste jsem si stahnul procmon a sledoval co zpusobuje sahani na disk, ktere muze SSD zpomalovat. Jeden pracovni programek si taky ukladal cache na syst.disk, tak jsem ho take nasmeroval na MFT. A ted je system bleskovy a bez lagu.
Jelikoz nedelam zadnou supernarocnou praci, tak zapis na disk je u me minimalni a vyuziju naplno rychlost cteni SSD - cili vsechno co chci otevrit je otazka par vterin - nektere programy (Mozilla, GOM player, IE, MediaPLayer a mensi wordacke dokumenty) naskoci okamzite a to praci opravdu zprijemni.
Cas bootovani jsem treba neresil, protoze vetsinou zapnu notas a jdu si delat kafe. A kdyz ho vypinam, tak ho zavru a hodim do brasny - on se vypne az v ni a je mi jedno, jak dlouho mu to trva.

Ja to mam vlastne jen kvuli tichu a instatnimu spousteni aplikaci.
Apple MacBook Pro 13" Retina - Late 2012

Spirit
píše často
Příspěvky: 308
Registrován: 09 říj 2007 03:27
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Spirit » 13 úno 2009 02:03

hmm a ja som bol v nadseni, ze na MFT pobezi aj samotny OS. Ahaaaa :cry: V tom pripade si este asi pockam na ssd s cache bufferom, nech ten random zapis stoji zato aj na OS particii. Inak teda zvysnu MFT particiu pouzivas na nainstalovane programy, ci iba "ostatne" data a tie ulozista?

K sprave tej flashky by neporadil niekto nejaky soft na odalokovanie nejakeho miesta? :?
Toshiba A200 1M8: C2D 7100, 4GB RAM, HD2600 500/400, 160GB,

SB X-fi Surround 5.1, Logitech Z-2300 + G51, Razer Lachesis + Steelpad Qck

roman3
píše často
Příspěvky: 383
Registrován: 19 bře 2007 17:23

Příspěvekod roman3 » 13 úno 2009 07:17

Acronis to zvlada, ale pochybujem, ze ti to nieco pomoze - ked som prednedavnom chcel vytvorit na flashke 2 particie, tak som zistil, ze to je prakticky nemozne, tu druhu particiu ti windows nezoberu (v linuxe to vraj funguje v pohode)... vraj sa to da riesit tak, ze vytvoris jednu extended particiu a v nej 2 logicke (neskusal som, ja som potreboval 2 primarne), kazdopadne to by ti zrejme tiez nijak pri tom MFT nepomohlo

Michal27
zlobivá kočička
Příspěvky: 3172
Registrován: 25 lis 2006 15:51

Příspěvekod Michal27 » 13 úno 2009 14:51

Spirit: Neividm v tom problem, ze systemova cast nebezi na MFT. Pokud mas presmerovano co nejvice zapisu na MFT, je to naprosto OK.
XP mozna bezi na MFT, ale Vista urcite ne - zde je screen z programu.

Obrázek

Ty nove Vertexy budou urcite rychlejsi, ale stejna kapacita stoji dvakrat tolik - je uz tedy na tobe, kolik hodlas investovat. :wink:

I tak je podle me z hlediska pouzitelnosti bootovani z USB nic moc. To uz si radeji kup nejake levne SSD do EC slotu.
Apple MacBook Pro 13" Retina - Late 2012

Spirit
píše často
Příspěvky: 308
Registrován: 09 říj 2007 03:27
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Spirit » 13 úno 2009 23:21

nuz takto, viem si predstavit mnoho operacii v systeme, kde sa zapisuje mnoho malych suborov. Systemove updaty a pod., ale SSD s cache bude istota. Kapacita by mi stacila kludne 16GB (2-2.5GB pre vistu a zvysok pre softy).
To XP migration som si v programe vsimol, myslel som ze to suvisi ciste s presunom aktualneho systemu na nove SSD s MFT pri zachovani nainstalovanych app, nastaveni a pod. Bol som v tom, ze XP i Vistu je mozne na takto pripraveny disk klasickym sposobom nainstalovat. Netusil som ze je to mozne iba u XP a to iba tymto zvlastnym sposobom. Nie je potom vyhodnejsie ficat na XP s MFT particiou a prekusnut vyhody visty? :)
Nakolko vazne uvazujem o kupe A-DATA: http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=61823
tak by som si velmi rad overil to MFT v praxi na vlastnej kozi, pripadne tam nahodil XP ako pobezi. Ako som pisal, mam tu k dispozicii asi najrychlejsiu bezne dostupnu flash-ku s kapacitou 16GB, ktora principovo pracuje velmi podobne. Ma velmi rychle citanie i 4KB blokov, no zapis relativne nizky. Avsak kym klasicke pevne disky dosahuju v syntetickom benchmarku pcmark XP Startup okolo 6-10MB, tento kluc mal hodnotu skoro 20MB. Tolko k porovnaniu rychlosti bootovania z tohto kluca oproti 2-3x pomalejsim HDD. ;) Avsak na trvalu prevadzku to nesluzi a tiez sekvencne rychlosti su brzdene usb2 rozhranim.

K tomu SSD od adata vyssie, ak by sa mi aj neosvedcil, mat 32GB rychly prenosny disk za 2.4k nie je taka prehra. SSD obsahuje mini-usb konektor. :)

No a samotny test MFT na USB ma hlavne zaujima z experimentalneho hladiska, neuvazujem toto usb pouzivat na tento ucel.
Toshiba A200 1M8: C2D 7100, 4GB RAM, HD2600 500/400, 160GB,

SB X-fi Surround 5.1, Logitech Z-2300 + G51, Razer Lachesis + Steelpad Qck

Michal27
zlobivá kočička
Příspěvky: 3172
Registrován: 25 lis 2006 15:51

Příspěvekod Michal27 » 13 úno 2009 23:33

Jj...souhlasim s tebou i s tvym vyberem. Ten disk sice nema cache, ale po optimalizaci system svisti OK. Jen me zarazilo jak si napsal Visty 2-2,5GB. Ja mel po ciste instalaci neco kolem 9GB :shock: a ted mam 9,5GB.

Jinak spatna volba by nemusel byt ten novy Vertex od OCZ s cache. Je to sice drazsi, ale co uz. Me stal 6104Kc i dani, ted stoji 6700 a fous Kc. Ceny sly neprijemne nahoru :? Ja chci jeste dokoupit do EC slotu, ktery nevyuzity, ale zatim me 32GB nepresvedcilo - to je jako prd. To by me vyslo lepe reseni klasickeho 500GB HDD do modular bay.
Apple MacBook Pro 13" Retina - Late 2012

Uživatelský avatar
swarm
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 8856
Registrován: 09 úno 2007 14:22
Bydliště: zpět v ČR
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod swarm » 14 úno 2009 00:01

7 tisíc bych za SSD fakt nedal. Současná SSD za to nestojí. Používám to svoje už pár týdnů a ve Windows to bez optimalizací není tak rychlé a současné možnosti optimalizace se mi moc nelíbí, takže jsem do nich ani nešel. SSD je v pohodě, dokud není potřeba pracovat během nějaké činnosti náročné na disk (i kopírování). Stejně tak je znát zpomalení při kopírování malých souborů (znatelné).

Na druhou stranu po dnešním testování musím říct, že s Linuxem je SSD úplně o něčem jiném. Je brutálně rychlé a prakticky tam nejsou žádné nedostatky známé z Windows.
swarm - blog: http://notebookblog.cz
Apple MacBook Air 13 M1 (16/512GB) + HP EliteBook 840 G5 (i5-8350, 32GB RAM, 512GB NVMe) + DELL Precision 3660 (i7-13700K, 32GB, RTX 3080) + HP DL380 Gen10 (2xXeon 6126, 192GB RAM, 2x NVIDIA Tesla P4)

Michal27
zlobivá kočička
Příspěvky: 3172
Registrován: 25 lis 2006 15:51

Příspěvekod Michal27 » 14 úno 2009 00:07

Swarm: Zkus si demo MFT - uvidis. Budes zazivat to same, co s Linuxem :D
Jinak ja bych za nej dal i 20 000Kc, kdybych je mel :wink: Za to ticho a tu rychlost to stoji. Napr. pokud clovek rozbaluje zapakovane DVD (4,5GB) - na 7200.3 Seagatu to trvalo kolem 10ti minut - SSD to ma za 4,5min. hotove. A hlavne to cteni - cokoliv clovek spousti, neceka jak je zvykly s HDD.
Do desktopu nevim, jak je to vhodne, ale pro moji jednoduchou cinnost na notebooku je SSD idealni. Jeste jsem nezkousel, jak se chova s Pinnacle Studiem, ale nepredpokladam problemy.
Apple MacBook Pro 13" Retina - Late 2012

Uživatelský avatar
swarm
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 8856
Registrován: 09 úno 2007 14:22
Bydliště: zpět v ČR
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod swarm » 14 úno 2009 00:51

Demo MFT u sebe zkoušet nebudu, protože nechci dělat takový zásahy do mýho notebooku. Jinak v podstatě souhlasim, že na to, co dělám na notebooku, to stačí úplně perfektně. Teď sedim na posteli a jelikož jsem na vesnici, tak slyšim jen šumění vzduchu a proudění krve v hlavě. To s HDD nehrozilo ani náhodou. Momentálně už mi přijde hlučný každý klasický disk.

Ono i bez těch optimalizací vlastně není moc problém. Člověk sice sem tam narazí na malý zásek, ale neni to při běžné činnosti moc časté a jde jen o to, že je to nezvyk. Zas teda místa, kde klasický disk nestíhal, jsou teď úplně v pohodě.

Jen teda další postřeh. Pod Vistou je těch záseků méně než pod XP, přestože na disk sahá mnohem víc. Je na to holt trochu více stavěná.
swarm - blog: http://notebookblog.cz
Apple MacBook Air 13 M1 (16/512GB) + HP EliteBook 840 G5 (i5-8350, 32GB RAM, 512GB NVMe) + DELL Precision 3660 (i7-13700K, 32GB, RTX 3080) + HP DL380 Gen10 (2xXeon 6126, 192GB RAM, 2x NVIDIA Tesla P4)

Michal27
zlobivá kočička
Příspěvky: 3172
Registrován: 25 lis 2006 15:51

Příspěvekod Michal27 » 14 úno 2009 00:55

No pro me to moc zasah nejni - jen rozdelit na dve casti a jednu optimalizovat. Jenze ta rychlost se nezveda, ale nasobi :twisted: a to je pak hukot. Ale pokud disk pouzivas pouze jako systemovy a ne i na data, tak souhlasim, ze je to i zbytecnost.
XPcka totiz neumi naformatovat disk, aby se to SSDcku libilo - psali to nekde na OCZ foru. Vista to umi prej tak napul a nove Win7 by to uz mely zvladnout dobre.
Apple MacBook Pro 13" Retina - Late 2012

Spirit
píše často
Příspěvky: 308
Registrován: 09 říj 2007 03:27
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Spirit » 14 úno 2009 01:14

visty som prehnal cez vlite + este nejake upravy a po nainstalovani ma system 2.01GB, po nainstalovani vsetkych zaplat a doplnkov do 2.5gb. Vezmi si, ze uz len obycajne odstranenie podpory rozpoznavania reci (speech recognition) a odstranenie asijskych jazykov mas cca 4GB dolu. ;)
Ak by zaujimalo, ISO visty ma 518MB, instalacia z USB je plne bezobsluzna a do cca 15min hotova. :)
Toshiba A200 1M8: C2D 7100, 4GB RAM, HD2600 500/400, 160GB,

SB X-fi Surround 5.1, Logitech Z-2300 + G51, Razer Lachesis + Steelpad Qck

Metsn
píše často
Příspěvky: 411
Registrován: 11 zář 2008 09:00
Bydliště: Prague/Hiroshima

Příspěvekod Metsn » 14 úno 2009 21:13

V nasledujicim mesici hodlam take upgradovat na SSD. V soucasne dobe se uz da koupit za jakz takz slusnou cenu Samsung 128GB MLC...puvodne mne lakalo cekat na 256GB verzi, ale s planovanymi cenami to bude maximalne dalsi upgrade nejdrive za rok :) Jsem na to docela zvedav, zda-li mne rychlost a tichost presvedci...precijen z 320GB HDD je to na 128GB docela skok dolu. Na druhou stranu taham notebook kazdy den a nijak ho nesetrim, tak by se to mohlo vyplatit...

Spirit
píše často
Příspěvky: 308
Registrován: 09 říj 2007 03:27
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Spirit » 15 úno 2009 04:37

Tak mi to nedalo a skusal som vsetko mozne, nakoniec pomohla systemova utilita diskpart.exe a odstranenie particie z usb kluca pomocou prikazu "clean". Tu je vysledok z Crystal DiskMark pred a po konverzii:
Obrázek

Jedna sa o prach-obycajnu 2GB Kingston DataTraveler klucenku. :)

Budem este testovat a zistovat nakolko ma toto softverove riesenie vplyv na zataz CPU (pri poriadnej read/write random aktivite) a do akej miery je(bude) mozne prevadzkovat na tomto filesysteme OS. Skusim nejak dostat migraciou XP na tento kluc. Ak je vsak mozne prevadzkovat akykolvek OS priamo na MFT particii, teda ak tu je sanca, ze pojde zaviest ovladac pre MFT pred/pri boote, mame nadej, ze sa casom podpora rozsiri aj pre vistu. Dalej moje experimenty povedu k porovnaniu MFT na obycajnom HDD, ktory sice az tak tym IOps pri zapise netrpi, avsak sekvencne ukladanie suborov malych spratkov by mu mohlo rapidne pomoct.

Ak bude nieco nove, dam urcite vediet, ak pridete zasa na nieco nove vy, urcite sa nezabudnite podelit.

Este mam jednu vseobecne mierenu otazku, je nejak mozne donutit install manager (xp/vista), aby v ponuke diskovych particii videl particiu USB kluca a teda umoznil mi regulernym sposobom nainstalovat system na tento kluc? NB USB vidi, vie z neho aj bootovat (odskusana fedora), navodov ako si nahrat instalacku XP ci vistu na kluc je na nete taktiez hafo. K nejakym life XP verziam som sa dopracoval, ale vsetko to boli v zaklade bartPE jadra na principe nacitania celeho ISO do ram, teda distra pouzitelne v krize pri rieseni problemov, ale urcite nie modifikovatelne systemy na bezne pouzitie. Skusal som aj nainstalovanie na USB skrz virtual pc, lenze tam je kazda virtualna diskova particia reprezentovana ako specialne img, teda system sa mi nenainstaluje do X:\ ale do X:\microXP.vdi tudiz opat mimo virtual PC priamo v POSTe nepouzitelne.
Tymto sposobom si som si sice otestoval sviznost systemu na "pomalom MLC" dokonca i za pouzitia MFT, no bohuzial iba na XP, kde ma to az tak nezaujima. :) Mojim cielom teda je nainstalovat vistu na USB bez toho, aby som kopiroval obsah systemoveho disku na tento kluc a prasiacky musel upravit boot. U XP by to mohlo ist cez tu migraciu....
Toshiba A200 1M8: C2D 7100, 4GB RAM, HD2600 500/400, 160GB,

SB X-fi Surround 5.1, Logitech Z-2300 + G51, Razer Lachesis + Steelpad Qck

Michal27
zlobivá kočička
Příspěvky: 3172
Registrován: 25 lis 2006 15:51

Příspěvekod Michal27 » 15 úno 2009 12:25

Jo, clovece, je to znat. Ja mam podobne brutalne navysene zapisy malych bloku. Kazdopadne mi to zvysilo i cteni a zapis velkych souboru.
Apple MacBook Pro 13" Retina - Late 2012


Zpět na „Hardware“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů