Otázka ohledně domací sítě Wi-Fi

Diskuse o veškerém příslušenství. Brašny, externí disky, přídanvé karty, WiFi atp.
Rostišrot
píše často
Příspěvky: 115
Registrován: 22 lis 2008 11:32

Otázka ohledně domací sítě Wi-Fi

Příspěvekod Rostišrot » 21 říj 2010 18:19

Zdravím všechny,

Mám jednoduchou otázku. Existuje nějaký soft, nebo způsob, podle kterého zjistim, zda je na moji domací wifi síť někdo ze sousedu napojený? Mám sice nastavené heslo, ale dejme tomu, že se ptám ze zajimavosti. Popřípadě umí nějaký programek heslo od wifi rozluštit? Vím, že nějake jsou, ale zkoušel jsem nějaké a žádný mě do zabezpečené wifiny nepustil. Díky moc za odpovědi.
HP Compaq Presario CQ60-120ec+TP LINK WR542G Wi-Fi router.

alfah4ns
guru
Příspěvky: 7116
Registrován: 05 kvě 2007 15:55
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod alfah4ns » 21 říj 2010 22:39

ve správě wifi routeru (většinou přes webové rozhraní) by měl být někde přehled připojených zařízení (MAC adres), ne?
Alespoň u TP-Linku tak mám.

a jinak - pokud máš zabezpečení pouze wep klíčem, rozluštit se to pomocí sw dá.
wpauž se považuje za bezbečné, wpa2 už hodně bezpečné, osobně používám to. Doporučuji nepoužívat helsa typu "lopata" apod, ale raději nějaké kombinace zkratek, čísel, které si ty snadno zapamatuješ, přičemž ostatní lidi by takové ani nenapadly.

pokud máš strach z jiných připojených lidí, nastav si v routeru filtrování mac adres a připusť jen ty svoje.

můžeš i skrýt síť, tzn. ukáže se jen tomu, kdo zná její název (ale toto se rozluštit také dá).

takže vpodstatě, pokud si dáš wpa/wpa2 + filtr mac adres, dostaneš už dobře zabezpečené připojení, do kterého ti jen tak někdo nevleze.
blbé akorát je, pokud chceš třeba přidat jiné pc, musíš vždey vlézt do nastavení a tam jeho mac povolit.
samozřejmě, pokud nepoužíváš přihlašovací jméno a heslo k nastavení ve výchozím stavu, to by se pak dalo obejít jednoduše tak, že by ti přímo vlezli do nastavení routeru a tam si vše povolili, prostě celé zabezpečení by bylo naprosto zbytečné, pokud bys měl přístup k routeru přes třeba admin/12345... :)

EDIT:
taky záleží, jaké máš sousedy, pokud lidi, kteří tak max vlezou na seznam.cz nebo si stáhnou nějakou hru, film, apod. a o IT se do hloubky nezajímají, nesvedou pravděpodobně nic ani s obyčejným filtrem mac a sítí klidně bez hesla...
kazdy velky byk byl jednou tele
Latitude D630, C2D T7250, 3GB RAM, 14.1 WXGA+, Quadro 135m, Intel 520 60GB + Samsung 640GB/D-Bay, Win7pro 64bit, 9čl baterie, dock + LCD NEC 20WGX2 pro

Rostišrot
píše často
Příspěvky: 115
Registrován: 22 lis 2008 11:32

Příspěvekod Rostišrot » 25 říj 2010 16:13

Díky moc za rady. Samozřejmě, že mám na routeru dobře kombinované heslo(nikoliv tovarní nastavení admin/12456).

Jinak sousedí můžou být na computer amateří, ale v rodině mít dost dobrého maníka, který studuje např. nějakou počítačovou výšku nebo podobně a umí v tom chodit, znám takové.

Mám asi jen to jednoduché heslo a to asi není nějak extra moc velká bezpečnost. Zdá se mi poslední dobou, že mám net nějaký pomalý a sousedí, kteří neměly nikdy ani PC teď mají i internet a mají na hraně baráku nějaký přijímač, který ja nasměrovaný ještě na další barák a Ti maji zas nasměrovanou nějakou krabici jako by na mě.

Jdu kouknout na ten seznam MAC adres, ale obávám se, že jich tam bude hodně, protože u mo bylo více kamošu s notesem.
HP Compaq Presario CQ60-120ec+TP LINK WR542G Wi-Fi router.

alfah4ns
guru
Příspěvky: 7116
Registrován: 05 kvě 2007 15:55
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod alfah4ns » 26 říj 2010 01:31

v popdisu koukám, že máš stejný router, jako já.

nn, seznam MAC adres je jen aktuální. AP-UP je vlastní router, pod tím je právě připojený notebook.

V druhé části obrázku je ukázka nastavení filtru mac -> připoj si všchna zařízení, která používáš, zapiš jejich mac adresy z výpisu (první obr.), pak jim uděl výjimky, zbytek zakaž a zapni filtr. K tomu si nastav zabezpečení přes nějaké wpa/wpa2-psk a nemáš se čeho bát, jen tak se k tobě nikdo nedostane :)

Obrázek
kazdy velky byk byl jednou tele

Latitude D630, C2D T7250, 3GB RAM, 14.1 WXGA+, Quadro 135m, Intel 520 60GB + Samsung 640GB/D-Bay, Win7pro 64bit, 9čl baterie, dock + LCD NEC 20WGX2 pro

Rostišrot
píše často
Příspěvky: 115
Registrován: 22 lis 2008 11:32

Příspěvekod Rostišrot » 29 říj 2010 20:00

Ok, udělám to jak říkáš. Díky :-)
HP Compaq Presario CQ60-120ec+TP LINK WR542G Wi-Fi router.


Zpět na „Příslušenství“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů