Recenze Sony VAIO Z11XN - maximálně stylový

Chcete se vyjádřit k nějakému článku na NOTEBOOK.cz? Zde máte prostor.
Metsn
píše často
Příspěvky: 411
Registrován: 11 zář 2008 09:00
Bydliště: Prague/Hiroshima

Recenze Sony VAIO Z11XN - maximálně stylový

Příspěvekod Metsn » 11 zář 2008 09:17

Dobry den :)

Celkova recenze je fajn, i kdyz je skoda, ze je nejedna o kus do prodeje.

Ovsem musim rict, ze na zacatku jsem se docela orosil, ze tomu tak nebude...jelikoz hned v prvnim odstavci recenze je chyba, ktera z tohoto notebooku dela plastovou hracku: "Vrchní strana základny má imitaci broušeného kovu. Neměl jsem to srdce do notebooku rýt ostrým předmětem, ale předpokládám, že jde klasicky o nástřik, který však proti levnějším VAIO notebookům působí kvalitnějším dojmem a nepředpokládám, že by v reakci s potem mělo docházet k tmavnutí v místech pod klávesnicí."

Vezte ze prave tato cast vyrazne posiluje celkovou stabilitu notebooku a take tim mirne pridava na vaze...jelikoz cela ta stribrna deska pod klavesnici a touchpadem je z brouseneho hliniku. Na strankach Sony se jde dokonce docist, jakou praci jim to dalo tuto desku udelat.

Fisco
občas něco napíše
Příspěvky: 9
Registrován: 10 dub 2007 18:38

recenze na testovacím modelu? nebo špatný recenzent?

Příspěvekod Fisco » 12 zář 2008 09:32

Zdravím Vás,
no prvním problémem s "vašim nízkým" výkonem bude asi to, že jako výchozí profil napájení pro integrovanou grafickou kartu je profil Vaio Maximum battery, který procesor omezuje na 50 procent výkonu. Pokud přepnete dejme tomu na Vaio Optimalized nebo vlastní profíl kde není omezení na horní hranici, ihned se dostanete na hodnoty možná i převyšující obdobné "velké" notebooky.
Jediny roezdíl mezi tlačítkem Stamina a Speed je v přepinání grafické karty. Nevím proč sony sáhlo po tom, že po prvním startu systému je na stamina dán tento profil, ale není problém jej změnit.
Některé recenze (podobně jako vy) uvádí i výkonové rozdíly ostatních komponent (někde dokonce rychlejší FSB!?!), což je nesmysl.

Co se týče povrchu, tak doporučuji (nebo raději ne?) notebook rozdělat a přesvědčit se, že se nejedná o plast ani o žádný nástřik. Možná postačí otevření víka kde jsou umístěn paměti.

Mám tento notebook asi dva týdny a přes úvoodní problémy a nedostatky (nejsou dostupné 64-bit drivery pro všechny komponenty, špatně sestavený recovery, občas při změně nějaké partition padne do BSOD a musí se smazat partition přes boot cd jiné než win) se mi jeví jako nejlepší vaio co jsem zatím měl (předchozí TX5, TX3, T240P/L - všechny skončili dobropisem).
Klasický problém s odíráním displeje o klávesnici se nepochopitelně nechce asi nikomu v sony řeišt, naštěstí je to nyní minimální a jendá se pouze o hranu pod klávesnici, která se občas otiskne /zatím jde setřít, není to tedy rýha/.

Neodpustím si ještě doplnit váš "redakční test výdrže", který je totálně zkreslený a řekl bych, že i zastaralý.
Pokud by notebook měl vydržet dobu, kterou udáváte (tedy skoro 7 hodin), tak na něm opravdu nemůže nikdo pracovat. Vždyť i samotné sony uvádí hodnoty podstatně nižší a to jsou často přeehnané.
Doporučuji sáhnout po programech typu Mobile Mark nebo něco pdoobného.

K dokovací stanic doplním detail - nejedná se jako vždy o plnohodnotnou dokovací stanici - žádný z modelů sony vaio co jsem k nim měl dock station, tak nemají výystup na zvuk (možná větší modely ano), je rtedy nutné repro připojovat do notebookum nikoliv do replikátoru.
Mimochodem jestli někdo shání dock station pro TX sérii, mám jednu zbytečnou, cena dobrá :)

Budu rád ze reakce, pokud se vám něco nezdá.

Bye.

Adam K.

Uživatelský avatar
swarm
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 8856
Registrován: 09 úno 2007 14:22
Bydliště: zpět v ČR
Kontaktovat uživatele:

Re: recenze na testovacím modelu? nebo špatný recenzent?

Příspěvekod swarm » 12 zář 2008 10:12

Fisco píše:no prvním problémem s "vašim nízkým" výkonem bude asi to, že jako výchozí profil napájení pro integrovanou grafickou kartu je profil Vaio Maximum battery, který procesor omezuje na 50 procent výkonu. Pokud přepnete dejme tomu na Vaio Optimalized nebo vlastní profíl kde není omezení na horní hranici, ihned se dostanete na hodnoty možná i převyšující obdobné "velké" notebooky.
Problém je v tom, že nízký výkon byl hlavně při dedikované grafice (takže speed mód). Profily spotřeby jsem kontroloval a vše bylo nastaveno správně. Pokles výkonu i při speed módu proti stamina byl zcela nepochopitelný, protože i přes diagnostiku jsem se díval, že procesor jede na maximální frekvenci.

Test výdrže ještě řeším. Také jsem pro změnu - budu muset ty ostatní programy vyzkoušet.

Pokud jde o dokovací stanici, tak děkuji za upřesnění. Tohle je holt problém, že Sony nám to nikdy s dokovací stanicí nedodá. Místo toho jí dá do živě.cz, kde na to hoděj jen video, jak se ten notebook do stanice dá mile nacvaknout :roll:. Se Sony jsme se domlouvali a příště by snad mohla přijít dokovací stanice rovnou s nějakým notebookem. Obecně testuju dokovací stanice rád, protože doma své Lenovo v doku taky mám. Jen ti výrobci se je uráčí dodat jen v minimu případů.

Metsn: Za chybu se omlouvám, zkusim to tam pak opravit.
swarm - blog: http://notebookblog.cz
Apple MacBook Air 13 M1 (16/512GB) + HP EliteBook 840 G5 (i5-8350, 32GB RAM, 512GB NVMe) + DELL Precision 3660 (i7-13700K, 32GB, RTX 3080) + HP DL380 Gen10 (2xXeon 6126, 192GB RAM, 2x NVIDIA Tesla P4)

Fisco
občas něco napíše
Příspěvky: 9
Registrován: 10 dub 2007 18:38

Re: recenze na testovacím modelu? nebo špatný recenzent?

Příspěvekod Fisco » 12 zář 2008 10:32

swarm píše:Problém je v tom, že nízký výkon byl hlavně při dedikované grafice (takže speed mód). Profily spotřeby jsem kontroloval a vše bylo nastaveno správně. Pokles výkonu i při speed módu proti stamina byl zcela nepochopitelný, protože i přes diagnostiku jsem se díval, že procesor jede na maximální frekvenci.

Test výdrže ještě řeším. Také jsem pro změnu - budu muset ty ostatní programy vyzkoušet.

Pokud jde o dokovací stanici, tak děkuji za upřesnění. Tohle je holt problém, že Sony nám to nikdy s dokovací stanicí nedodá. Místo toho jí dá do živě.cz, kde na to hoděj jen video, jak se ten notebook do stanice dá mile nacvaknout :roll:. Se Sony jsme se domlouvali a příště by snad mohla přijít dokovací stanice rovnou s nějakým notebookem. Obecně testuju dokovací stanice rád, protože doma své Lenovo v doku taky mám. Jen ti výrobci se je uráčí dodat jen v minimu případů.

Metsn: Za chybu se omlouvám, zkusim to tam pak opravit.


To je zajímavé. Jinak přišel jsem také na to, že z ext. grafické karty se dá vytáhnout ještě 3x vyšší výkon než je u finálního modelu (dodávaných driverů). na webu laptop2go jsou nejnověší drivery s upraveným ini souborem a při troše štěstí a hraní si s instalaci ovladačů se najednou grafika stane stejně výkonnou jako u obdobných modelů s obdobnou vga. Zrychlení bylo znát jak v CoD4, tak v 3D marku.
Každopádně nedoporučuji intalaci do provozního prostředí, nefunguje přepínání módů.
Mimochodem integrovaná vga také není úplně k zahození, tedy oproti výkonu dedikované vga s původními drivery.

Metsn
píše často
Příspěvky: 411
Registrován: 11 zář 2008 09:00
Bydliště: Prague/Hiroshima

Re: recenze na testovacím modelu? nebo špatný recenzent?

Příspěvekod Metsn » 12 zář 2008 17:04

Fisco píše:To je zajímavé. Jinak přišel jsem také na to, že z ext. grafické karty se dá vytáhnout ještě 3x vyšší výkon než je u finálního modelu (dodávaných driverů). na webu laptop2go jsou nejnověší drivery s upraveným ini souborem a při troše štěstí a hraní si s instalaci ovladačů se najednou grafika stane stejně výkonnou jako u obdobných modelů s obdobnou vga. Zrychlení bylo znát jak v CoD4, tak v 3D marku.
Každopádně nedoporučuji intalaci do provozního prostředí, nefunguje přepínání módů.
Mimochodem integrovaná vga také není úplně k zahození, tedy oproti výkonu dedikované vga s původními drivery.

Na notebookreview.com uz par lidi testovalo ruzne verze laptop2go driveru a zdalo se mi, ze u nekterych rozbehali i to prepinani...jen Fn Jas jim nesel. Osobne nevidim duvod proc by to prepinani nemelo s jinymi drivery bezet, ale u Sony clovek nikdy nevi.

Sam planuji koupit Z (momentalne mam TX51B) behem jednoho az dvou mesicu...ovsem s Blu-Ray a WANkou, takze v zahranici. Dost mne stve, ze se do CR dodava jen "ochuzena" verze.

Do budoucna u neho planuji vymenu HDD za SSD a pak hezkou cistou instalaci woken. Jsem zvedav kolik bezesnych noci s tim stravim nez vsechno zas pobezi tak jak ma :)

Fisco
občas něco napíše
Příspěvky: 9
Registrován: 10 dub 2007 18:38

Drivery laptop2go

Příspěvekod Fisco » 14 zář 2008 15:17

Jelikož mi je znám nový princip přepínání grafických čipů tzv "hot-plug", tak si dovedu představit X možných problémů s přepínáním. Problém je především v tom, že ovladače pro obě grafické karty jsou v jednom instalačním balíku a instalují se zároveň (pod hlavičkou instalátoru nvidia). Nevím jak byly řešeny předchozí SZ série se dvěma vga, kde byl nutný restart pro přepnutí, ale tam by pravděpodobně fungovala možnost instalovat drivery zvlášť nezávisle na sobě, tady to bohužel nejde právě kvůli zmíněnému okamžitému přepnutí zobrazení. Ovladače pro přepínácí tlačítko je už jen třešničkou na dortu. Modlím se tedy za rychlou reakci Sony v aktualizacích driverů (a také i bios se doufám zrychlí) pro vga.

Co se konfigurací týče, u nás jsou v sérích TZ a SZ dostupné vždy jen varianty VGN-XYYXN/B pokud se nepletu, týkalo se to také TX sérií.
Po instalaci čistých windows jsem si však všiml "naději dávající informaci", že mechanika je s podporou vysoké hustoty záznamu a byla ji přiřazena ikona "HD DVD". Nejsem si jist a moc se mi nezdá, že by Sony používala stejné mechaniky jen se SW omezením podpory médií, ale potom nechápu identifikaci mechaniky systémem.

O výměně za SSD taky uvažuju (zatím však nemá smysl), problém je však jak v záruce (disk nelze uživatelsky vyměnit, ne že bych každé svoje vaio nerozebral, ale přece jenom...) a taky si dovedu představit problém s tím, že Z11 nativně podporuje RAIDování SSD v 0 a bůhví jestli to není řešení nějaké SW omezení kapacity (doufejme, že důvodem pro použití 2x64GB byla cena 128GB média).

Aktuálně mě nejvíce trápí drivery pro 64-bit verzi OS, které prostě nejsou a polovina fcí nefunguje. Nějaké info nebo novinky z nějakých fór ohledně driverů?

Další "vlastnost" nebo nastavení registrů (zatím jsem moc nezkoumal), je automatické přepínání do režimu "zobrazit obsah přetahovaných oken: NE" při použití režimu Stamina. Podle mě to vývojaři v Sony nastavili schválně asi kvůli snížení spotřeby (že by to "žralo" tolik systémových prostředků?), ale rozhodně to ta nechci a po nastavení na zobrazování obsahu přetahovaného okna se po restzartu přepne nastavení zase zpátky.

Metsn
píše často
Příspěvky: 411
Registrován: 11 zář 2008 09:00
Bydliště: Prague/Hiroshima

Příspěvekod Metsn » 14 zář 2008 17:05

Priznam se ze o novem principu prepinani grafickych cipu mnoho nevim. Vim, ze v originalnim baliku od Sony jsou drivery pro obe karty. Ovsem v mnohych clean install navodech jsem se docetl, ze je nutne instalovat graficke karty oddelene stejne jako na SZ, tak jsem myslel, kdybych v teto fazi zkusil novejsi drivery, mozna by to proslo...mozna ne.

Minule TX jsem si privezl z Japonska a to same planuji i se Z. Ovsem pomerne dost mne u Blu-Ray mechaniky Z zklamal fakt, ze nepodporuje vypalovani na DL DVD+/-R. Vzhledem k jeji cene je to neprijemne a stejne tak neprijemne je i to, ze to nikde neuvadi velkymi pismeny.

Ohledne SSD verim ze by nemel byt problem, protoze pokud vim, tak na P1 nabizeli konfiguraci Z + Blu-Ray + SSD 128 MB OCZ, ovsem kvuli problemovym OCZ SSD to zatim zrusili.

Ohledne 64-bit driveru...existuje stranka s neoficialnimi drivery, ovsem zatim ne pro Z. Nejspise jste ji jiz zkousel, ale pokud ne, je zde. Mozna ze nektere z nich budou fungovat i pro Z?
http://www.vaio-link.com/os/vista/64bit/

airmt
píše často
Příspěvky: 249
Registrován: 18 zář 2006 13:07
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod airmt » 05 dub 2009 13:47

Jake mate zkusenosti s hlucnosti notebooku? V testu byla predprodukcni verze a tudiz se ten ventilator mohl nejak upravit.
A jak jste na tom s vydrzi vy? Treba pro text processing, surfovani na webu apod. U narocnych ukolu je to vzdy relativni (jak narocnou hru hrajete, vypocetne narocne ukoly apod.) a nejvice casu v terenu travim prave text processingem a surfovanim.
Taky by me zajimalo, jak vnimate to obrovske rozliseni. V USA se dodavaji i varianty 1366x768. Uvazuju, ze bych to objednal odtamtud (s 3 letou global zarukou).
Diky za reakce

Metsn
píše často
Příspěvky: 411
Registrován: 11 zář 2008 09:00
Bydliště: Prague/Hiroshima

Příspěvekod Metsn » 06 dub 2009 20:40

airmt píše:Jake mate zkusenosti s hlucnosti notebooku? V testu byla predprodukcni verze a tudiz se ten ventilator mohl nejak upravit.
A jak jste na tom s vydrzi vy? Treba pro text processing, surfovani na webu apod. U narocnych ukolu je to vzdy relativni (jak narocnou hru hrajete, vypocetne narocne ukoly apod.) a nejvice casu v terenu travim prave text processingem a surfovanim.
Taky by me zajimalo, jak vnimate to obrovske rozliseni. V USA se dodavaji i varianty 1366x768. Uvazuju, ze bych to objednal odtamtud (s 3 letou global zarukou).
Diky za reakce


Tak tedy me zkusenosti se Zkem po skoro 5ti mesicich uzivani.

Kvalita zpracovani
Na prvni pohled tento nb vypada velmi krehce. Jelikoz se o sve hracky rad staram dobre, jiz od pocatku jsem pouzival "hadrik" mezi klavesnici a monitorem od Radtech a VAIO Smart Protection case. Tato kombinace se mi az dodnes velmi osvedcila (klepy klep). Jako "road warrior" taham notebook cely den (obcas i noc ;)) s sebou a parkrat mi jiz nekde upadl ci spadl ze stolu, ale stale nema ani skrabnuti. Na NBR jsou nehezke fotky linky, co zanecha "vylisek" na palmrest na monitoru. A take nekolik zohybanych hlinikovych applu co na prvni pohled vypadaji bytelneji ;)

Monitor
Jiz od pocatku jsem pozoroval sikme linky na monitoru pri urcitem nahledu. Obecne se poklada za to, ze jsou zpusobeny novym ani lesklym ani matnym Sony povrchem. Po kalibraci barev se tento efekt minimalizoval. Tento povrch se ovsem Sony povedl...barvy vypadaji velmi syte, obrysy ostre a pritom neni problem nb pouzivat i za primeho slunecniho svitu. Mnoho lidi povazuje tento monitor za to nej co dnes na portable noteboocich je a ja s tim souhlasim :)

Rozliseni 1600x900 pro mne byla jasna volba, protoze jsem byl zvykly predtim pouzivat Tcko a to ma stejnou velikost pixelu. Osobne kdyby byla moznost vyssiho rozliseni, sel bych i do neho. U Tcka jsem byl zvykly pripojovat externi monitor s vyssim rozlisenim na delsi praci...u Zka to jiz delat nemusim :)

Hlucnost
Od pocatku mne nepotesila hlucnost tohoto nb. Nic tragickeho ale ja mam rad naproste ticho. Postupem casu jsem zjistil, ze vice nez vetracek mne irituje hlucnost disku...a take jeho vibrace. Vymena za SSD tedy byla jasna volba. Vybiral jsem SSD s co nejnizsim prikonem a teplotami. Toto rozhodnuti se mi velmi vyplatilo. Po vymene HDD --> SSD, uprave Vist, prevazne redukce services se mi podarilo docilit naprosto ticheho nb. Pri kancelarske praci ve Stamina modu se vetracek vubec nespusti....nadhera :) Na okraj...undervolting mi s mym procesorem zadnou zmenu neprinesl.

Klavesnice
Novy typ klavesnice, kterou Sony vymyslel, je velmi prijemny, pisi na ni rychleji a snad bez preklepu i potme (napr. ted :)). Pomalu se ovsem zacina dostavovat ta znama "osoupanost"...hlavne na mezerniku. Neznamena to ze by mizely pismenka, ale z matnych tlacitek se stavaji leskla.

Baterie
Jedno z hlavnich lakadel pro tento nb. Potreboval jsem aby i bez zasuvky vydrzel pri 15ti hodinovem letu co nejdele. S vyse uvedenymi upravami dosahuji s kancelarskymi pracemi neco malo pres 7 hodin maximum na standardni baterii...velmi slusne rekl bych :)

Zaver
Stale jsem nenasel notebook ktery by mi lepe vyhovoval. Lehky (moje verze ma neco malo pres 1.3 kg), skladny, dobre zpracovani, baterie, monitor i vykon. Bez problemu nahradil i muj stolni PC. Skvela je Blu-Ray vypalovacka. Snad jen pouta venku trochu moc pozornosti ;)

Pokud jsou nejake dalsi dotazy, rad odpovim :)
Sony VGN-Z90US, C2D P9500 2.53 GHz, 13.1 1600x900, hybrid graphics (Intel 4500MHD x GeForce 9300M GS), 4GB DDR3 RAM, 160GB Intel X25-M G2 SSD, Blu-Ray R/W Drive, Japanese keyboard, Gothic Arabesque Premium Design, Win7Pro x64

airmt
píše často
Příspěvky: 249
Registrován: 18 zář 2006 13:07
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod airmt » 06 dub 2009 23:26

Cau, diky za odpoved!
Docela zacinam byt nalomeny do toho vyssiho rozliseni... i kdyz mam furt strach, ze se na tom nebude delat pohodlne... je to asi treba vyzkouset nekde v obchode.
Co se tyce hlucnosti, tak jsi me potesil - ten notes budu kupovat asi az na podzim a budu do nej brat asi co nejdriv i SSD. Taky si zakladam na co nejnizsi hlucnosti. Pohoda pri praci se ceni 8) Delal jsi tam nejake pokrocile upravy nebo jen upravy Vist na nizsi spotrebu (vypnuti aero apod.), podtaktovani procesoru apod?
S tim permanentnim otiskem hrany palmrestu do displeje me to moc netesi... asi je treba pouzivat nejakou tu penovou "vycpavku" mezi displej a klavesnici, popr. aspon list papiru. Kazdopadne u takove ceny notesu to je prekvapujici no :?
DVD-BD mechaniku nepotrebuju, docela by mi stacila i externi mechanika. Stoji to cca 1500 a na me vyuziti 1x za 1-2 mesice to bohate staci :)
Vydrz je v pohode, to se mi libi :) . I kdyz kdyby to bylo mozne, tak bych ho bral rovnou s tou nejvetsi baterii. Sice to neni az tak designove esteticke, ale celodenni vydrz (8-9h) bez tahani adapteru by byla parada.
Jeste cekam co se vyvine do podzimu-zimy (nove CULV procesory by mohly prinest na trh i nove modely s velkou vydrzi). Vaham jestli pockat nebo koupit uz v lete.
Libila se mi treba i Portege R500-600, ale kvuli te brutalni hlucnosti a mekcimu sasi (dle recenzi) jsem ji vyradil. Dokonce jsem na chvili uvazoval i o Macbooku a Macbooku air. Ale pripada mi, ze ten Mac OS je trochu nafouknuta bublina (v obchode me to krome hezkych barev moc neoslovilo) a hlavne potrebuju pro praci pouzivat nejake starsi Win aplikace, ktere jsou vyvojove z poloviny 90. let...
Nemohl bys mi po SZ poslat nejake fotky tech Z-series Vaio nebo Macbooku? Preci jen MBR je brutalne velky server a prokopat se tam zabere fakt hodne casu... :)

Metsn
píše často
Příspěvky: 411
Registrován: 11 zář 2008 09:00
Bydliště: Prague/Hiroshima

Příspěvekod Metsn » 08 dub 2009 21:50

Neni zac. Podtaktovani procesoru jsem nedelal, neni to reseni pro mne, mam rad maximalni vykon. Proto mne take nijak zvlast nezajimaji notebooky s CULV procesory ,)

Udelal jsem vetsinu tweaku doporucenych na NBR a take vyraznou redukci procesu dle mne a s pomoci BlackViper's guide. A undervolting, ten ovsem nijak zvlast nepomohl.

Jako "vycpavku" mezi klavesnici doporucuji tu vyse uvedenou...vypada velmi dobre a drzi monitor bez prachu :)

Na delani ani vyhledavani fotek vazne cas nemam, ale toto nove vlakno by Te mohlo zajimat :)
Sony VGN-Z90US, C2D P9500 2.53 GHz, 13.1 1600x900, hybrid graphics (Intel 4500MHD x GeForce 9300M GS), 4GB DDR3 RAM, 160GB Intel X25-M G2 SSD, Blu-Ray R/W Drive, Japanese keyboard, Gothic Arabesque Premium Design, Win7Pro x64


Zpět na „Diskuse k článkům“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů