Zajímavý problém s chlazením

notebooky Asus a vše kolem nich
111gopher
občas něco napíše
Příspěvky: 11
Registrován: 14 zář 2006 21:53

Zajímavý problém s chlazením

Příspěvekod 111gopher » 14 zář 2006 22:01

Zdravím všechny, už s PC pracuju dost dlouho, ale tohle mě dokáže překvapit :D
Když zapnu svůj notebook Asus A6Tc s CPU Turion TL-50, tak ventilátorek běží na minimální otáčky, ale běží stále i když je teplota třeba jen 3o stupňů. Ale když např. v programu Prime dosáhnu teplotu 57 stupňů a vypnu torture test, tak ventilátorek si pěkně dál fouká, ale jen do teploty 50 stupňů a pak se přestane točit úplně. Začne až se dosáhne opět teploty 57 stupňů. Zkoušel jsem to s Asus Power4 gear i bez něj. Vše monitoruji v Notebook hardware control. Nemáte někdo nápad jak na to? Aby začal opravdu foukát až od těch 57 ne hned ze začátku???

Peca-on-line
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1420
Registrován: 12 kvě 2006 14:02
Bydliště: Trutnov, ale teď spíš kolej v Brně

Příspěvekod Peca-on-line » 14 zář 2006 22:14

Jestli eště nemáš, tak zkus nahodit nejnovější BIOS, sice tomu moc šancí tomu nedávám, ale každopádně tím nic nezkazíš :D .
Asus A6T (Turion X2 1600Mhz@0,9V(800MHz@0775V)), 1GB RAM, nVidia Go7600(450/400(OC:500/420)), Vista Business MSDNAA)

111gopher
občas něco napíše
Příspěvky: 11
Registrován: 14 zář 2006 21:53

Příspěvekod 111gopher » 15 zář 2006 09:44

S biosem se mi ani moc bavit nechce, abych rekl pravdu... :D jak funguje chlazeni ostatnim???? Tim myslim, jak se vam "toci" ventilator??? Hned ze zacatku nebo az pri urcite teplote? :?:

radkon
občas něco napíše
Příspěvky: 13
Registrován: 02 čer 2006 18:10

Ventilátor

Příspěvekod radkon » 15 zář 2006 21:36

Já mám A7G a ventilátor se točí pouze kratkodobě cca do 50s při zatížení. Běžná teplota podle AsusProbe 44 stupňů ( poslech integrovaného rádia, internet, office)

Robert
občas něco napíše
Příspěvky: 18
Registrován: 20 srp 2006 10:35

Příspěvekod Robert » 16 zář 2006 20:53

Já jsem na tom podobně, mě jede ventilátor okamžitě po spuštění a nevypne ani když jen tak nečinně stojí a nic nedělá (to je při plném výkonu procesoru 1800 MHz) teplota tak kolem 47C otáčky vent. 3900 MPR (nebo co).Po instalaci Notebook Hardware Control a Power 4 Gear a ruzné nastavení a spekulací se toho moc nezměnilo, snad jen že se mi třeba uspí po nějaké době nečinnosti ale jinak nic moc. Jeden borec mi napsal že je to u ASUSU docela normální s timto zpusobem chlazení a docela mě to štve.
ASUS A7Db, Xpress 200 AMD Hammer, AMD Turion 64 MT-32 (1,8 MHz), 1024 MB, ATI Radeon X700 128 MB

111gopher
občas něco napíše
Příspěvky: 11
Registrován: 14 zář 2006 21:53

Příspěvekod 111gopher » 17 zář 2006 08:46

I když nerad, asi se budu muset pobavit s nastavením windowsů. Nebude to nic s medem na to přijít, ale určitě to půjde nějak vykoumat...

airmt
píše často
Příspěvky: 249
Registrován: 18 zář 2006 13:07
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod airmt » 18 zář 2006 13:11

Robert píše:Já jsem na tom podobně, mě jede ventilátor okamžitě po spuštění a nevypne ani když jen tak nečinně stojí a nic nedělá (to je při plném výkonu procesoru 1800 MHz) teplota tak kolem 47C otáčky vent. 3900 MPR (nebo co).Po instalaci Notebook Hardware Control a Power 4 Gear a ruzné nastavení a spekulací se toho moc nezměnilo, snad jen že se mi třeba uspí po nějaké době nečinnosti ale jinak nic moc. Jeden borec mi napsal že je to u ASUSU docela normální s timto zpusobem chlazení a docela mě to štve.


No, ja mam F3Jc (Core2Duo 1,83 Ghz, grafika Nvidia 7300) a taky mi zacne chladit hned po spusteni. A to zduraznuju, ze v modu Quiet office. Neni to nejak nesnesitelne hlucne, ale jede a pritom docela zbytecne i kdyz na tom NTB vubec nic nedelam a proste jen bezi OS. Grafiku mam pritom omezenou maximalne (vse co snad jde vypnute). Vubec se mi to nelibi. Asusy mi byly sympaticke prave diky tomu, ze snad ve vsech recenzich se psalo, ze vetracek skoro nejede a kdyz tak na minutu a vypne se. Tady jede furt. Par min. po zapnuti se zapne a jede. Notebook pritom neni moc zahraty (teploty nevim, musim nainstalovat nejaky soft ktery to zjisti a pak dam vedet).

majki

Příspěvekod majki » 18 zář 2006 13:25

airmt píše:Asusy mi byly sympaticke prave diky tomu, ze snad ve vsech recenzich se psalo, ze vetracek skoro nejede a kdyz tak na minutu a vypne se.


Tu recenzi asi psal nekdo, kdo mel v ruce jednoho jedinyho Asuse...je to totalni blbost, co se tyce prave chlazeni, tak mi pripada, ze drtiva vetsina Asusu ma ten vetracek zapnutej 95% pracovniho casu :?

airmt
píše často
Příspěvky: 249
Registrován: 18 zář 2006 13:07
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod airmt » 18 zář 2006 13:51

majki píše:
airmt píše:Asusy mi byly sympaticke prave diky tomu, ze snad ve vsech recenzich se psalo, ze vetracek skoro nejede a kdyz tak na minutu a vypne se.


Tu recenzi asi psal nekdo, kdo mel v ruce jednoho jedinyho Asuse...je to totalni blbost, co se tyce prave chlazeni, tak mi pripada, ze drtiva vetsina Asusu ma ten vetracek zapnutej 95% pracovniho casu :?


No, ale ja jsem jich cetl nekolik, od ruznych lidi. Na www.cdr.cz, notebook.cz, pctuning.cz a taky jednu uzivatelskou recenzi na A6Jc (o kterem jsem drive uvazoval) na www.czechcomputer.cz a dalsi a dalsi zkusenosti od uzivatelu na forech (prevazne mainstreamove modely A6).

majki

Příspěvekod majki » 18 zář 2006 13:55

airmt píše:
majki píše:
airmt píše:Asusy mi byly sympaticke prave diky tomu, ze snad ve vsech recenzich se psalo, ze vetracek skoro nejede a kdyz tak na minutu a vypne se.


Tu recenzi asi psal nekdo, kdo mel v ruce jednoho jedinyho Asuse...je to totalni blbost, co se tyce prave chlazeni, tak mi pripada, ze drtiva vetsina Asusu ma ten vetracek zapnutej 95% pracovniho casu :?


No, ale ja jsem jich cetl nekolik, od ruznych lidi. Na www.cdr.cz, notebook.cz, pctuning.cz a taky jednu uzivatelskou recenzi na A6Jc (o kterem jsem drive uvazoval) na www.czechcomputer.cz a dalsi a dalsi zkusenosti od uzivatelu na forech (prevazne mainstreamove modely A6).

Divny...ja se setkal se sedmi Asusy, jak Intel tak AMD, cenove rozpeti 17 - 29tKc bez DPH (v rozmezi jednoho roku) a jen jeden z nich "vetral" jen obcas, pri velke zatezi. Ostatni, tam prakticky ten vetracek jel porad :?

leon

Příspěvekod leon » 18 zář 2006 14:43

no na notebook.cz rozhodne nepisou, ze vsechny asusy jedou potichu bez vetracku, dokonce se jim jeden uvaril ... on je to taky asi "problem" ceny ... myslim, ze levnejsi model ma vetsi pravdepodobnost nez drazsi, ze bude mit dobre vymakane chlazeni ...

airmt
píše často
Příspěvky: 249
Registrován: 18 zář 2006 13:07
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod airmt » 18 zář 2006 15:09

leon píše:no na notebook.cz rozhodne nepisou, ze vsechny asusy jedou potichu bez vetracku, dokonce se jim jeden uvaril ... on je to taky asi "problem" ceny ... myslim, ze levnejsi model ma vetsi pravdepodobnost nez drazsi, ze bude mit dobre vymakane chlazeni ...


Ok, ja jsem se mozna nevyjadril uplne presne. Z tech co jsem cetl a o kterych jsem uvazoval (vetsinou s procesory AMD a Intel vyssich rad a necetl jsem recenze DTR se 17" displeji) pusobily pozitivne v tomhle ohledu. Ten co se jim uvaril byl prave novy V1J, predprodukcni vzorek. Ale prece tam nepsali o tom, ze by byl hlucny :) Kazdopadne uzivatele, hlavne pokud jde o radu A6 (coz kupuje asi nejvice lidi) si pochvalovali jak je tichy (Fko je nastupce rady A6). Cetl jsem i zahranicni recenze kde zkoumali streva notebooku a chvalili jejich heatpipe. Marketing Asusu proklamuje ze jejich technologie heatpipe je na pokrocile urovni a dle zkusenosti a recenzi jsem jim nemel proc uverit.
Ale zkoumal jsem Asusy vicemene mezi 20-35 000 bez DPH, mimo 17" DTRka a ty zkusenosti byly opravdu dobre. Kouknete na forum.zive.cz

leon

Příspěvekod leon » 18 zář 2006 15:12

ona ja teky hlucnost castecne relativni pojem ... nekomu vadi uz to co jinemu jeste propada v pohode ... rozdil je taky v tom, jestli notebook bezi v mistnosti kde pracuje voc lidi a hraje radio, nebo vecer doma v pokoji kde vsichni kolem spej a je absolutni ticho ...

airmt
píše často
Příspěvky: 249
Registrován: 18 zář 2006 13:07
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod airmt » 18 zář 2006 15:16

leon píše:ona ja teky hlucnost castecne relativni pojem ... nekomu vadi uz to co jinemu jeste propada v pohode ... rozdil je taky v tom, jestli notebook bezi v mistnosti kde pracuje voc lidi a hraje radio, nebo vecer doma v pokoji kde vsichni kolem spej a je absolutni ticho ...


jasne, to chapu. Ale kdyz asi 5 lidi napise, ze notebook v podstate neslysi pokud k nemu nedaji ucho, tak to muze definici zúžit. A taky jsem to srovnaval s vedle bezicim par let starym Asusem s mobilnim Pentiem 3; 1 Ghz, ktery i v noci pri surfovani na posteli (vetrani nasava vzduch zespod) temer neslysel - chod stroje jsem proste temer nevnimal.

Peca-on-line
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1420
Registrován: 12 kvě 2006 14:02
Bydliště: Trutnov, ale teď spíš kolej v Brně

Příspěvekod Peca-on-line » 18 zář 2006 15:16

Můžu říct že A6 je na tom fakt dobře, na mým A6T je většinu času jedinej hluk od HDD. Vyjma her se větrák spíná jen občas a jen na nízký otáčky.
Asus A6T (Turion X2 1600Mhz@0,9V(800MHz@0775V)), 1GB RAM, nVidia Go7600(450/400(OC:500/420)), Vista Business MSDNAA)


Zpět na „notebooky Asus“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 hostů