Stránka 1 z 1

Dell Precision Optimizer zkušenosti

Napsal: 02 led 2016 18:57
od bluenite
Potřeboval jsem před rokem výkonný nb na 2d/3d grafiku. Volba padla na Precision M6800 v konfiguraci i7-4900MQ, 32GB ram, video card AMD FirePro M6100, ssd Samsung120GB, display fhd 17". Jsem s ním celkem spokojený, i když jsem předpokládal výkon subjektivně vyšší. Zaregistroval jsem sw Precision Optimizer
http://www.dell.com/learn/us/en/19/camp ... =dhs&cs=19
Má s tím někdo zkušenosti, jestli to zvýší výkon i v aplikacích, které nejsou v seznamu? Myslím všeobecně, nebo funguje něco jako optimalizovaný driver pro CAD sw v seznamu podporovaných aplikací?
díky předem za odpovědi
Petr

Napsal: 02 led 2016 23:09
od tiktak
Problém bude spíše v tom, že k nabušenému CPU a 32GB paměti si vybral nejblbější grafiku - je obecně dost známo, že FirePro mají věčné potíže právě kvůli stále neoptimalizovaným driverům a jejich výkon s drivery extrémně kolísá = vyladit tyhle karty k maximálnímu výkonu v několika specifických aplikacích je dost neřešitelné.
Za ten ranec, co si za tento konfig jistě dal, si neměl šetřit na grafice a vyřešit to Quadrem od 2000M vejš. Tam obvykle problém s výkonem v aplikacích není a drivery jsou podstatně optimalizovanější a výkonově stabilní.
Předpokládám, že máš Precision ještě v NBD záruce a tak bych kontaktoval podporu a zkusil pořešit výměnu GPU za Nvidii - pokud Ti nabídnou něco od 2000m výše za rozumný doplatek, šel bych do toho.
Měl jsem M6600 s Quadrem 4000m a i když to byl samozřejmě starší a na CPU slabší model, dostatek výkonu pro OpenGL i DirectX aplikace to rozhodně mělo (podle SW benchmarků specificky zaměřených právě na profi aplikace určitě).
Tudíš - proč nějaký SW optimizer nezkusit, když je na to vytvořený, ale obávám se, že Ti někde výkonu přidá a někde zase ubere.

Napsal: 04 led 2016 22:43
od bluenite
ano je tam ještě nbd záruka, tak to zkusím probrat s Dell dodavatelem. Kdo to může vědět na začátku, když nemám konkrétní informace :(
S tou kartou byl problém od začátku, hlásila se úplně pod jiným jménem, to jsem ještě nezažil. U Dellu o tom věděli, poradili postup a poslali ovladač...
Jinak, byli ochotní vždy, když jsem je kontaktoval, uvídíme jak zareagují. Dík za tvůj čas a reakci.

Napsal: 04 led 2016 23:58
od tiktak
Pokud jseš (respektive třeba celá firma) odběratel Dellu (nakoupili jste v poslední době právě docela drahé "hračky" jako poslední modely Precisionů, monitorů nebo prostě jen děláte hromadné objednávky na více kusů hardware od nich), tak se určitě domluvit dá - jsou si dobře vědomi, že konkurence je veliká a snaží se vyjít dobrému zákazníkovi vstříc a to většinou i nad rámec maximálních NBD, nebo dokonce Accidental Damage záruk.
Pokud se jim rozumně a přes to asertivně vysvětlí, že původně profi grafická karta od AMD prostě profesionálně rozhodně nefunguje (a to bihužel díky driverům - ne, že by na to hardwarově a výkonově neměla), sami často nabízí výměnu za Quadro, které je rozhodně větší sázkou na jistotu v rámci kompatibility driverů ke specifickým aplikacím. Ceny konfigů s Quadrem 600 jsou obvykle nižší, než s FirePro M6100, od K1000 je to tak nastejno a za Quadro K2000M,3000,4000 nedejbože 5000/5100 už připlácíš hodně tisíc, v případě posledně jmenovaných i cca 30000,- což je skutečně ranec.
Nicméně od K3000M je výkon již opravdu dostatečný skoro na všechno a hlavně NVidia podstatně více řeší optimalizaci driverů a vydává podstatně častěji jejich updaty - máš daleko větší šanci, že i specifická kombinace technického software poběží svižně a tak, jak by měla.
Pokud by ses nějak rozumně nedohodl, doporučuji kouknout na e-bay - nějaký prověřený prodejce součástek - karet formátu K4000M, K5000M i K5100M přímo pro Dell tam vždycky pár je a ceny od cca 3-4 tisíc, K5000/5100 od cca 10000,-

Napsal: 06 led 2016 00:14
od bluenite
vysvětlím celou věc:
nejsem firma z tvého prvního odstavce, nekupuji drahé "hračky" atd. Jsem architekt na volné noze, nejsem tedy pro Dell zajímavý partner. M6800 jsem koupil pro práci. Kvůli této konfiguraci jsem volil repas z Francie, rozdíl v ceně za stejný nový byl obrovský... NBD byl důležitý parametr. Grafika bez větších problémů právě s odfláklým ovladačem funguje "normálně". Neměl jsem potřebu ji hw měnit. Důvod dotazu byl vylepšení hlavně 2d výkonu ve vektorech (oblíbený CoreldrawTechnical), který je i zde zoufalý. Překreslování displeje, rychlost odezvy... To už je ale jiné téma, souvisí se samotným sw, bez přímé podpory, jako třeba Autocad.

Každopádně dnes se ozvali od Dellu se suchým mailem:
"... V ramci zaruky NBD Vam muzeme vymenit jenom takovou grafickou kartu jaka byla zakoupena s pristrojem.
Vymena za jinou je uz mimo zaruku.
Dostupne karty pro tento stroj jsou:
NVIDIA, Quadro K3100M, 4GB cena dilu cca 21 000 Kc
NVIDIA, Quadro K5100M, 8GB cena dilu cca 59 000 Kc
NVIDIA, Quadro K4100M, 4GB cena dilu cca 37 000 Kc
K tomu by bylo treba dopocitat cenu servisniho technika cca 4000 Kc"

Takže to nechám bez komentáře, viz ceny.
NBD je dobrá věc, ale souvisí pouze s hw, který byl ve stroji koupený. Dokonce i rada k Windows (t.j.sw) není možná. Ebay není pro mne použitelný, protože si neumím představit, že by někdo prodával komponentu za zajímavou cenu bez nějaké, třeba skryté, vady. I když jde o ofic prodejce součástek.

Napsal: 06 led 2016 01:38
od tiktak
Od zadu: NBD je forma záruky. která zajišťuje zprovoznění a plnou opravu stroje po HW stránce do určitého času - nic víc, nic méně.
Faktem je, že po kontaktování Dellu (přes nějakého partnera) se s osobou, která něco reklamuje bohužel "zachází" v rámci toho, jak si popsal - jseš firma, která jednou za dva roky obměňuje portfolio desítek či stovek notebooků, monitorů, tiskáren (a všeho, co má od Dellu) - pak obvykle není problém vyměnit Firepro za Quadro (bez keců, protestů a výrazných doplatků).
Jseš někdo, kdo sice má Della v NBD, ale bez nějakých vazeb, příslibů prodeje atd. - pošlou Tě s podobnou "závadou" slušně do háje (nenabídnou výměnu atd.) Jak si správně napsal - nejsi pro ně bohužel zajímavý.
Tak to bohužel chodí (rozhodně nejen u Dellu, ale prakticky všude)
Ceny součástek pro Delly, HP či Lenovo jsou při přímém nákupu a instalaci od nich nesmyslné - to je známý fakt (například můj Dreamcolor displej do 8570W stojí od nich výměnou s technikem 47000,-!!! ačkoliv reálně se dá koupit kolem 4000-5000,- i s výměnou) - k tomu si na výměnu skoro všeho účtují výjezd technika a montáž za popsanou částku.
Ohledně ebay - samozřejmě, že se i tam dá "spálit" nákupem něčeho polofunkčnho nebo nefunkčního, nicméně to spíše hrozí od soukromých prodejců, kteří nemají žádný, nebo jen minimální prodej, hodnocení a feedback kupujícíh.
U prodejců, které ebay tímto způsobem plně nebo částečně živý (a je jich tam vcelku dost), mají tisíce hodně pozitivních reputací, bych se nákupu právě nebál, protože ebay není aukro, hodně se tam dbá právě na reputaci a hodnocení obchodníka a ebay je vcelku na tomto principu založena - obchodníci s dobrou reputací a tisíci prodeji obvykle nemají úplně nejlevnější žboží stejného typu, které se dá najít, ale drží záruky, jsou ochotni řešit reklamace, vracet peníze atd. Takže já bych se osobně nákupu nové grafiky od prověřeného prodejce tolik nebál - grafická karta do MXM slotu od NVidie není USB disk s nereálnou kapacitou a nerálnou cenu, který by číňan nebo kdokoliv jiný "fejkoval".
Je to jen na Tvém rozhodnutí, jak moc Tě "pomalost", nekompatibilita a neodladěnost FirePro "baví" a jak moc vnímáš odezvu a rychlost systému ve specifických aplikacích.
Pokud bych se tím živil a denodenní "lenost" systému při práci by mne štvala, Dell by mne takto poslal do háje, hledal bych prostě jiné řešení a finančně řešitelný by byl právě nákup karty třeba na ebay, kde je z průměru vidět, že reálná cena těchto karet je řádově třetinová či ještě nižší, oproti nabízeným cenám od Dellu.
Samozřejmě bych se pokusil vyzkoušet na specifických aplikacích výkon u někoho, kdo má třeba právě M6600, 6700 nebo 6800 s Quadrem, zda je možno vyzkoušet specifické aplikace a jejich výkon a ověřit si tak, že Quadro může být řešením většiny potíží (lidí s Delly nebo HPčky s Quadrem, kteří je používají právě jako pracovní stroj pro různé navrhování v CADech, Corelech apod. je spousta - možná stačí zabrousit na nějaké specializované fórum o těchto programech a dostaneš daleko více relevantních informací o tom, jak co a na čem komu běhá a funguje).
Já na tyhle softwary rozhodně nejsem specialista a v podstatě Quadro grafiky ani nepotřebuju, ale mám je proto, jelikož se notebooky s 10b IPS RGB panely (který chci a potřebuju :) ) v té době bez Quadra nedaly v CZ koupit.

Napsal: 06 led 2016 13:32
od bluenite
...co se týká "specializovaných fór" na grafiku/CAD, situace není tak pozitivní, jak se zdá: lidi buď namají zájem tyto informace sdílet, nebo v lepším případě je situace pro každý případ jiná (sw/konfigurace/jiný mboard, atd-). Takže se člověku odnechce tam vůbec psát. To je moje osobní zkušenost, nejen z cz fór. V tvém případě oceňuji právě vůli komunikace, záleží to na člověku.
I když si to mohu zjistit na ebay sám http://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=Qu ... 0&_sacat=0, přece bych tě poprosil o doporučení i jiné konkrétní 2GB karty se znatelným rozdílem ve výkonu za rozumný peníz pro můj stroj. Čím nižší cena, tím zajímavější je vyšší výkon hlavně ve 2D vektorech.
Ani nevím, že slot pro nbooky se jmenuje mxm... Nejsem sice technický antitalent, přece ale se poradím s někým, kdo do toho vidí lépe než já (s 580příspěvky za 2roky, proti 5 mým tady za 8 ;-)
zdravím
Petr

Napsal: 06 led 2016 23:00
od tiktak
Počet příspěvků bohužel nevyjadřuje přímo úměrně kvalitu a vědomosti diskutujících, takže dobře poradit může i "tichý" člen, zatímco křiklouni s tisíci příspěvků o ničem... :)
Předně - bylo by skutečně dobré k vyzkoušení sehnat někoho se stejným/hodně podobným strojem s Quadrem, aby sis mohl ověřit, že ta grafika je opravdu tou "brzdou". Vzhledem k tomu, že konfigurace třeba Dellu M6800 je rozdílná v podstatě jen v grafikách, velikosti paměti a typu respektive výkonu CPU (ostatní hardware, ač může být rozdílný - třeba Wifi Intel vs Wifi od Atherosu či typ HDD/SSD) - ty by výsledný výkon pro 2D/3D neměly reálně nijak ovlivňovat. Jestliže máš rychlý SSD a 32GB paměti, tam brzda rozhodně nebude, CPU máš rovněž jedno z nejrychlejších, takže výkonu na CPU by měl být rovněž dostatek. (stačí si udělat pár nějakých CPU benchmarků s výsledky podobných systémů a hned vidíš, zda běží CPU naplno - nepřehřívá se, nethrotluje, drží dlouhodobě Turbo frekvence atd., nějaký test SSD, zda je rychlost v pořádku, možno udělat i testy rychlosti paměti)
Pokud je tohle vše v pořádku a absolvoval si i nějaké syntetické testy GPU, které jsou pro 2D/3D v pořádku a v rámci průměrných výsledků stejných grafických karet i CPU, bude opravdu s největší pravděpodobností na vině neoptimalizovaný driver pro specifickou aplikaci, co používáš (třeba ten Corel).
Já osobně bych novou/jinou kartu nekupoval, dokud bych si nezkusil opatřit srovnání výkonu na podobném notebooku s Quadrem, může se ukázat, že ani Quadro nijak výrazně nepomůže v rychlosti překreslování ve 2D či 3D, protože některé softwary jsou prostě takové (dám opět příklad - používám na úpravu fotek Capture NX - teď ve free verzi NX-D, software je celosvětově používaný majitelama zrcadel od Nikonu, protože má specifické funkce a možnosti, které třeba Adobe Photoshop, Zonery a podobné "vyvolávací" softy od třetích stran nemají. Respektive mají, ale jejich použití je zase daleko složitější a ne každému vyhovuje. A ten sofware je tak neskutečně blbě optimalizovaný, že i celkem nabušený notebook s i7 čtyřjádrem, na 3.3 GHz, Quadrem 2000, 16GB paměti a systémem na SSD se s tím potýká tak, jakoby měl sotva třetinový výkon a paměť - právě překreslování, ukládání, změna funkcí - to je otázka vždy vteřin, než se něco "pohne". Řešení neexistuje - všichni to vědí, ale kdo je na ten software zvyklej, nemá jinou možnost - je to skoro stejně "líné" i na stolních mašinách s Xenony, 32GB RAM, SSDčky v Raidu 0 a desktopovými extrémními grafikami. Je faktem, že úprava a přepočet nějakého RAWu ve 24 MPixelech určitě nějaký výkon potřebuje, ale jsou jiné softwary, které určité (stejné) operace dělají naprosto svižně. Bohužel jim zase chybí jiné funkce, pro které se musí/chce používat Capture NX.
Tím narážím na otázku, zda máš opravdu bezpečně zjištěno, že software, který používáš není takto "podobný" a že se to někomu jinému na odlišné konfiguraci notebooku hýbe o poznání lépe.
Jenom v tom případě by samozřejmě mělo smysl zkusit investici do nové grafiky.
Ty MXM grafiky - je to specifický slot pro výměnné a výkonné herní nebo pracovní grafiky do notebooků, dělá se v několika revizích, v M6800 je tzv. typ "B". Problém je ten, že Dell dokáže pracovat jen s kartami v MXM slotu, které má nadefinované v BIOSu a to jsou právě jen právě FirePro myslím 5100 a 6100 a pak právě Quadra - nevím přesně jaké všechny typy podporuje, ale řady 3100, 4100 a 5100 určitě (prodávají se s nimi). Dají se tam nacpat i jiné MXM karty stejného rozměru, ale to chce obvykle znalosti a nutnost flashovat VBios grafiky v Dell verzi, aby grafiku notebook "poznal". Následně bych se tedy případně zaměřil jen na nákup grafiky Quadro K3100M, K4100M nebo K5100M, určené pro Dell (je v nich ID string Dellu, takže je deska a notebook pozná a "přijme")
Obchodníka přímo pro nákup takovéto karty Ti neporadím (konkrétně grafiku v MXM pro Dell jsem na ebay nikdy nekupoval), zatímco jiné věci ano, ale vyhledal bych si konkrétní produkt, podíval se na počet prodejů a hodnocení prodejce, zvážil a srovnal cenu a destinaci odeslání (při nákupu mimo EU s největší pravděpodobností musíš počítat s cenou + cca 30% - DPH a clo) případně u nákupu nového zboží i s další taxou - ebay ale tyhle ceny ukazuje, takže hrubou částku hned vidíš.
Více poradit nedokážu - jak jsem uvedl, softwary, které používáš jdou mimo mne, neboť je nepoužívám a tím pádem nemám představu, jak rychle to má reálně pracovat, když je vše v pořádku.
EDIT: ještě mne napadly dvě věci - zkusím se zeptat kamaráda (servisáka i Dellu), zda nemá nějaké kompatibilní Quadro k dispozici (na půjčení či prodej) a dal bych vědět.
K případnému nákupu Quadra je ještě nutno počítat s možností, že pro Quadra může být potřeba ještě trochu odlišný typ heatsinku GPU - ne vždy bývá chladič pro Ati GPU a NVidia GPU pro MXM stejný (v noteboocích, které mají možnost Ati i NVidie grafik), ale to mohu zjistit také.