Dell Inspiron 7720

notebooky DELL (Precision, Latitude, Inspiron) a vše kolem nich
Zax19
píše často
Příspěvky: 448
Registrován: 30 čer 2008 14:03

Příspěvekod Zax19 » 23 pro 2012 10:56

No pokud nechceš flashovat vBIOS tak v tomhle topicu
http://forum.notebookreview.com/gaming- ... ility.html
Řeší jak to přetaktovat víc než o 135MHz a zbavit se throttle (což je také omezeno v MSI Afterburner). Osobně se mi nechce šahat na P5 state a stejně to zatím ani nechci taktovat víc, tak jsem v Nvidia Inspectoru přepnul na P0, nastavil +115MHz na jádro +500MHz paměti a vytvořil Clocks shortcut. Pomocí toho zástupce to pak aktivuju a v zátěži to přepne na 835(boost)+115(overclock)=950MHz.
Lenovo Legion 5-17ACH6H; DELL Inspiron 7720 SE, Toshiba Satellite Pro A300-15V

roman2277
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 10670
Registrován: 30 dub 2008 10:22
Bydliště: okolí Prahy

Příspěvekod roman2277 » 23 pro 2012 11:38

Já mám taktovanou GT 650ku na 1155/2555Mhz. Vše stabilní.Tyto karty mají velký potenciál k taktování.
Lenovo Legion 9,Lenovo Legion Slim 7,Ipad PRO M1,Naim Uniti Atom,Dali Epicon 6,LG OLED TV
World Leader in horde at map Azura(statistics) in Gears of War 3

quasimodo
píše často
Příspěvky: 260
Registrován: 19 dub 2012 15:39

Příspěvekod quasimodo » 23 pro 2012 14:19

A teploty v tom Y500?
Mně to v Asusu G55 nejde přes 68°C...

roman2277
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 10670
Registrován: 30 dub 2008 10:22
Bydliště: okolí Prahy

Příspěvekod roman2277 » 23 pro 2012 14:22

Max 70.Ovšem v místnosti mám jen 20.Mám rád chladnější vzduch.Ovšem jsme zde trochu OT.
Lenovo Legion 9,Lenovo Legion Slim 7,Ipad PRO M1,Naim Uniti Atom,Dali Epicon 6,LG OLED TV
World Leader in horde at map Azura(statistics) in Gears of War 3

Zax19
píše často
Příspěvky: 448
Registrován: 30 čer 2008 14:03

Příspěvekod Zax19 » 24 pro 2012 15:48

roman2277 píše:Já mám taktovanou GT 650ku na 1155/2555Mhz. Vše stabilní.Tyto karty mají velký potenciál k taktování.

Hm, u mě je nestabilní už při 1050MHz na jádře a v P5 nejde vůbec taktovat, pokud zvednu paměti nad počátečních 2000MHz. Docela by mě zajímalo, kdyby to někdo vyzkoušel na tomhle Dellu, ale s i7 a 130W adaptérem.
Lenovo Legion 5-17ACH6H; DELL Inspiron 7720 SE, Toshiba Satellite Pro A300-15V

tomas.zh
občas něco napíše
Příspěvky: 69
Registrován: 15 srp 2010 01:52

7720 SE a moje skusenosti, nazory, postrehy

Příspěvekod tomas.zh » 26 dub 2013 00:07

Možno niekomu tento môj príspevok pomôže:

začnem tým, že už aj ja som čerstvo nový a zatiaľ aj prevažne spokojný vlastník tohto modelu, konkrétne v konfigurácii:

Intel Core i7 3630QM Ivy Bridge, 17.3 "LED 1920x1080, RAM 8GB, NVIDIA GT650 2GB, HDD 1TB 5400 otáčok, DVD, WiFi, BlueTooth 4.0, Webkamera, Windows 7 Home Premium 64bit

Tento model som si vybral kvôli nasledovným parametrom (priebežne/neskôr v príspevku ho porovnám s realitou a bývalým modelom MSI GX660 s HD5870m).:

Doma som mal odložené SSD Crucial M4 128GB a HDD 500GB 2,5 7200, ktoré som používal v mojom predchádzajúcom booku GX660, takže som nepotreboval vzhľadom na voľnú šachtu v Delle riešiť nejaký msata ssd, či konfiguráciu o dvoch diskoch. Ďalej som nechcel Win 8, ale výlučne Win 7. Očakával som aspoň ako takú náhradu za prednes reproduktorov dynaudio s DTS v GX660 a tiež som chcel výkonný procesor a GPU na občasné hranie. Po skúsenostiach s firmou MSI som už nechcel ísť do ich novej rady GT60 a rozhodne som neplánoval dať do notebooku viac ako 1000 € - GX660 ma stála 1170 €. Tento Dell v hore uvedenej konfigurácii ma cez známeho stál 717 €, takže nebolo o čom uvažovať a bolo objednané!:)

Realita a moje skúsenosti v pozitívnom či v negatívnom duchu:

+ krásny displej (matný), oproti GX660 (lesklý) jasné zlepšenie vo vernosti a podaní farieb.

+ pevné, tvrdé kĺby LCD (na GX660 boli použité plasty, ktoré sa okolo kĺbov počas dvoch rokov lámali, musel som lepiť sekundovým lepidlom.) Myslím, že pri 7720 SE žiadne takéto problémy nehrozia, konštrukcia je rozhodne lepšia, kvalitnejšia, než na GX660.

+ zvuk, aj keď na GX660 s dynaudio a s DTS rozšírením (DTS bolo údajne pevnou súčastou základnej dosky) sa Dell nechytá. Pri nezapnutom DTS by mal ešte Dell ako takú šancu konkurovať, ale po zapnutí DTS na GX660 už Dell jasne stráca. Dellu chýbajú ráznejšie basy, nie sú tak úderné ako pri GX660. Zvuk je ako keby mierne zastretý, nie je tak "reálny" ako pri GX660. Avšak, napriek tomuto je zvuk z Dellu po vyladení jasne nad priemerom (objektívne lepší ako v rade Lenovo Y560, Y570, Y580 a subjektívne lepší ako v rade GT66x, GT60/GT70 od MSI už bez DTS riešenia, ktoré nahradilo "trápne" THX). Mal som možnosť počuť MSI riešenia dynaudio + THX, ktoré je len "softvérové" a ani zďaleka to nie je tak dobré vo výsledku ako dynaudio + DTS. Basy pri THX skôr klepkajú, než dunia, zvuk je občas nepríjemné "syčavý", chýba mu priestornosť ako dodávalo práve DTS. Myslím, že dynaudio + THX sa rovná +/- scullcandy v Dell. Aj to u mňa zavážilo, prečo už nie book z novej rady od MSI, lebo som počul v akcii MSI Dyn + THX a vôbec to nebolo porovnateľné s MSI Dyn + DTS! Rozdiely v kvalite zvuku žiaľ subjektívne výrazné.
"Update ku zvuku": tak som mal dnes Dell na drevenom stole a čo sa týka podania zvuku v porovnaní s MSI GX660 s DTS, tak Dell je pomerne dosť pozadu, po všetkých stránkach, akútne mi chýba dôraznejší bas, je ho málo, hlasy v pesničkach sú výrazne zastretejšie, než v GX660. Škoda no, budem si musieť zvyknúť, mám s tým trochu problém. Dell 7720 SE hoc je dobrý book, na zvuk existujú omnoho lepšie.


+ pozitívne ma prekvapilo, že išla vybrať DVD mechanika a do rámčeku/redukcie som si osadil spomínaný 500 GB hdd. Toto je tá kompatibilná redukcia:
http://www.alza.sk/akasa-ak-oa2ssa-bk-d307348.htm

+ výkon... v GX660 som mal i5 a HD5870M. HD5870M išla síce krásne taktovať default@oc (700/4000@900/4000), ale krásne ide taktovať aj GT650M 835/4000@970/5600. Z každej vyžmýkate výkon GTX660m a aj viac. OC je stabilné, pretaktovanie primitívno ľahké, avšak po pretaktovaní je nutnosť chladiaca podložka, čo objektívne pri GX660 nebolo treba nikdy. Ale v GX660 zas bola len i5, čiže menej pieklo CPU na úkor obmedzenia výkonu dvojjadra v niektorých hrách. Celkovo by som teda GT650 po OC rozhodne zaradil nad HD5870m s OC.

pre mňa menej podstatné, avšak pozitívne plusy Dellu sú podsvietená klávesnica, dobrý touchpad, pomerne kompaktný adaptér, DVD s čistým Win v balení, tiež DVD s programami v balení, záruka s príchodom technika na miesto "činu".:)

a mínusy sú:

- menej konektorov (chýba napr. e-sata, express slot)

- menšia výdrž na batériu, avšak, ja ho mám drvivú väčšinu času na nabíjačke, takže toto mne až tak nevadí.

- horšie chladenie a teda vyššie teploty. Vonkajšia teplota tela booku je aj v 2D vyššia, než bola pri GX660. GX660 sa v 2D režime tak nezahrievalo, necítili ste ho na rukách (ruky položené pred klávesnicou), v delle teplo na rukách cítite. Čiastočne mi pomohlo to, keď som do hlavnej šachty umiestnil SSD a mechanický disk presunul do prázdnej šachty a ďalší disk dal namiesto mechaniky. Priestor na ľavo od touchpadu sa po tejto výmene merateľne menej zahrieva, ale stále je tam teplo cítiť.

- veľkosť a váha notebooku, aj keď, vedel som, že idem do 17" palcového booku. S podobnými parametrami som však 15" palcový mimo MSI nenašiel a do MSI som zas už nemienil ísť, lebo na GX660 sa pokazilo dva mesiace po záruke "hniezdo napájania" a cenové ponuky na opravu boli zvrátené, tak mi ostalo len toto 17" riešenie. S osadenými 3 HDD je to fakt "ťažké teľa"..:)

menšie mínusy sú najmä tieto: na tak veľký notebook mohol byť klávesový "enter" väčší a celkovo klávesy celej klávesnice mohli byť väčšie. HDMI konektor na boku, uvítal by som ho vzadu. Veľa nepotrebného softu v booku pri prvom predinštalovanom zapnutí, ktoré spomaľuje aj každé ďalšie zapnutie. Ja som si pri výmene SSD omylom poškodil predinštalovaný OS, tak som robil úplne čistú inštalačku.


Takže to tak asi všetko. Moju investíciu 717 € za tento notebook rozhodne neľutujem, prevažujú klady nad zápormi, notebook nemá zatiaľ žiadny pozorovaný HW problém, OS a tiež prepínanie grafík funguje ukážkovo. Skúšal som sa aj hrať, konkrétne skyrim a Saints Row, všetko v pohode, žiadne problémy. Som zatiaľ celkovo spokojný.

Ak máte otázky, pýtajte sa.:)
Naposledy upravil(a) tomas.zh dne 29 dub 2013 00:27, celkem upraveno 2 x.

mir77
občas něco napíše
Příspěvky: 66
Registrován: 03 říj 2008 14:37

Příspěvekod mir77 » 26 dub 2013 10:58

Ahoj, vlastním 7720 již od listopad a zaujala mě ta část s přetaktováním grafické karty. Nějakou dobu jsem se tomu věnoval a zjistil jsem, že Dell zamkl v BIOSu tuto možnost. Mám revizi A13 a nejsem schopen grafickou kartu softwarově přetaktovat.
Rád bych se zeptal, jak jsi toho řešil. Našel jsem dvě diskuzní fóra nabhízející odemčený BIOS, ale ještě jsem se neodvážil do tohoto jít. Rád bych však tuto situaci vyřešil. Příkládám odkaz na ony diskuze:

http://forum.techinferno.com/dell-inspi ... vbios.html
http://www.bios-mods.com/forum/Thread-R ... ocked-Bios

tomas.zh
občas něco napíše
Příspěvky: 69
Registrován: 15 srp 2010 01:52

re bios

Příspěvekod tomas.zh » 26 dub 2013 11:24

Ahoj,

tiež mám verziu biosu dosky A13 a taktujem cez program Nvidia Inspector v. 1.9.7.1, v sekcii "show overclocking" sa mi dá pridať takt jadra až na +135 a tak pamätí na +2000. Čo sa týka GPU pamätí, tak viac ako +800 bude pravdepodobne nestabilné skoro na každej GPU, reálny takt pamätí po zarátaní voľby +800 je 5600 mhz. A tiež snáď každá GPU dá ten takt jadra +135, čo je vo výsledku 970mhz.

Fakt ti to nejde? Nemám poznatok o tom, že by lockovali bios.

ešte dodám, že do notebooku sa mi aktualizáciou stiahli ovládače nvidia vo verzii 314.22 a musím si zaklopať, všetko frčí ako má vrátane OC.

mir77
občas něco napíše
Příspěvky: 66
Registrován: 03 říj 2008 14:37

Příspěvekod mir77 » 26 dub 2013 16:47

Nu. Přetaktování přes NVIDIA Inspector nefrčí. Stačí zapnout GPU-Z a podívat se, kam jdou frekvence GPU. Ve mnou výše zveřejněných odkazech se to řeší.
Soudruzi z Dellu udělali někdy mez A09 a A12 revizí BIOSu chybu. Grafická karta má vyplé dynamické přetaktování a běží pouze na 745 MHz. S boostem by měla dosahovat 835 MHz, u některých výrobců i více. Když Inspectorem zvednu frekvence o 135 MHz, tak jsem stále tam, kde jsem byl. Tedy na 745 MHz. Paměti taktovat lze normálně.
Pár chytrých uživatelů dalo hlavy dohromady a zjistili, že pokud odpojíš napájecí adaptér, vyndáš baterii a podržíš chvíli stisknuté zapínací tlačítko, tak následně po zapojení baterie a adaptéru a startu systému Windows při hrách grafická karta dosahuje 835 MHz (toto mohu potvrdit, postup jsem realizoval a monitoroval jsem přes GPU-Z). Tento stav je však dočasný. Dynamické přetaktování funguje jen do chvíli, než se GPU ohřeje na určitou teplotu, kterou si teď z hlavy nevybavuji. Poté spadnou takty na 745 MHz a tam bohužel zůstanou již nafurt, i když teplota klesna. Ani při úplném odstavení či vypnutí počítače již boost nefunguje a musí se opakovat elaborace s vyndáním baterie.
Jedná se o problém v BIOSu, na který Dell nijak nereaguje a spolu s tímto problémem je jaksi spojeno i uzamčení frekvence GPU. Dell bohužel nereaguje na dotazy uživatelů, viz zde: http://en.community.dell.com/support-fo ... ageIndex=7 a zde: http://en.community.dell.com/support-fo ... 01180.aspx a tak vzala věc do ruky moderská komunita.

Uživatel svl7 z TechInferna upravil několi verzí BIOSů a připravil již verze s přetaktovaným GPU (http://forum.techinferno.com/dell-inspi ... vbios.html) a zde se uživatel Oleh pokusil odemknout všechna skrytá nastavení v BIOSu: http://www.bios-mods.com/forum/Thread-R ... ocked-Bios. Dle některých uživatelů toto umožnilo přetaktování.

Problém nastává v tom, že ověřená a funkční verze BIOSu od svl7, která jede buď na defaultních taktech nebo je již rovnou přetaktovaná je pouze pro revizi A12 a A11 tuším. Nikdo si na ni nestěžoval, všem vše šlapalo až na jednoho člověka, kterýmu přestal po několika dnech fungovat notebook, ale to mohlo být čímkoliv.
Oleh má upravenou verzi i poslední A13 revize, ale několik lidí hlásilo problém s bricknutím notebooku. Na druhou stranu mnoho jich používá jeho mod naporsto bez problémů a dlouhodobě. Osobně budu ještě chvíli vyčkávat, ale nakonec to asi zkusím. The Next Day On-Site Service by bricknutí vyřešil v rámci záruky výměnou základní desky na místě. Pochybuji, že u mrtvého notebooku na místě něco zjistí. Každopádně jsem splašil i postup pro oživení a nouzové nahrání BIOSu, pokud počítač nejede. Takže zajištění mám.

Otázka tedy zní, zda to máš opravu přetaktované, nebo si myslíš, že +135 MHz v Inspectoru = přetaktované. Osobně bych se rád podíval na nějaký screenshot s grafem frekvencí a teplotami. Rád bych toto již rozseknl. Zkoumal jsem to poměrně dlouho. Koupil jsem si notebook s GT 650M a ve své podstatě jsem ho nedostal, protože grafická karta nejde přes svůj potenciál ani na její silně uškrcené maximum. Jinak jsem s notebookem spokojen. Display jak již bylo zmíněno je skvělý. Teplotně působí subjektivně hůře, než jiné notebooky, ale je třeba brát na vědomí, že má hliníkové šasi, které se celé prohřívá ;)
Nejvíc mi osobně vadí klávesnice, která se vcelku prohýbá a poté samozřejmě rozložení portů. Ty jsou moc vepředu. Tomu se však dneska nedá asi vyhnout.

tomas.zh
občas něco napíše
Příspěvky: 69
Registrován: 15 srp 2010 01:52

re bios

Příspěvekod tomas.zh » 26 dub 2013 18:04

Samozrejme, boost mi funguje a viem to podľa:

1: log file z gpu-z, pekne tam vidno dynamické menenie taktov počas prechodu z 2D do 3D. Dokonca aj keď sa hra loaduje, boost dočasne podtaktuje podľa logu kartu. A mám otestované, že GPU počas hrania aj pri teplote 83 stupňov stále drží maximálny "boost" takt 970/5600.

2: reálny výkon (FPS) po nastavení taktu 970/5600 v hrách stúpne, napr. Saints Row bez pohybu v miestnosti pri default booste 830/4000 25 FPS, a pri OC + boost 970/5600 v tej istej miestnosti a v tých istých nastaveniach 29 FPS.

3: môj výsledok 3Dmarku a 3D marku 11 s boostom bez OC a s boostom s OC. Tu sú:

http://www.3dmark.com/3dm/565231 //boost bez OC - default

http://www.3dmark.com/3dm/565451 //boost s OC 970/5600

http://www.3dmark.com/3dm11/6463008 //boost bez OC - default

http://www.3dmark.com/3dm11/6463104 //boost s OC 970/5600

Z vyššie uvedeného našťastie pre mňa jasne vyplýva, že mi boost funguje a funguje dobre aj pri OC. Konečne to vyzerá tak, že mám fakt šťastie na dobrý kus zo série, nemám s ním fakt !zatiaľ! absolútne žiadny problém. Mal by som si poklepať..:)

Každopádne, tebe odporúčam nahlásiť reklamáciu, nech ti to prídu riešiť, lebo ja mám od výroby bios A13 a všetko mi funguje ako má. Trvaj na tom, že je to závada konkrétneho kusu. Keď to mne ide úplne v poriadku, znamená to, že by to chcelo u teba len nejaký flash biosu dosky, možno GPU a možno by bolo treba preflashnúť oboje. A nech ti to príde riešiť servisák Dellu. Ty len uveď závadu,"nefunguje GPU boost" a buď neodbytný, iné ti neporadím.

mir77
občas něco napíše
Příspěvky: 66
Registrován: 03 říj 2008 14:37

Příspěvekod mir77 » 26 dub 2013 23:34

Tak děkuji za info. Sice na těch screenshotech nikde nevidím takt GPU, který by odpovídal tomuto boostu a výsledky z 3DMarku mi nic neříkají, ale pokud to máš potvrzený přes GPU-Z, tak ti budu věřit ;)
Každopádně vzhledem k množství lidí, kteří s tímto mají problém, si myslím, že reklamace je asi trochu pasé. Maximálně maník přijede, dá mi refabrikovanou desku a situace se bude opakovat :) Asi máš fakt štěstí :)

tomas.zh
občas něco napíše
Příspěvky: 69
Registrován: 15 srp 2010 01:52

re bios

Příspěvekod tomas.zh » 27 dub 2013 19:22

tak nakoniec aj mne boost nie vždy funguje.. :(

včera som prvýkrát nechal notebook bez pripojenia do "nabíjačky", išiel len na baterku a boost fungovať prestal.

Nezačal fungovať ani po reštarte, ani po zmene plánu napájania.

Nakoniec boost začal fungovať až po vypnutí, vybratí nabíjačky z notebooku na pár sekúnd, potom som ju opäť pripojil a boost po následnom zapnutí booku už ide tak ako predtým.

Trošku som to riešil a zistil som, že u mňa boost prestane fungovať vždy, keď vytiahnem nabíjačku z booku. Potom stačí book vypnúť, vybrať adaptér z konektoru nabíjania, znovu zasunúť adaptér a boost už ide ako predtým.

Tebe to ani takto nefunguje?
Naposledy upravil(a) tomas.zh dne 27 dub 2013 19:27, celkem upraveno 1 x.

mir77
občas něco napíše
Příspěvky: 66
Registrován: 03 říj 2008 14:37

Příspěvekod mir77 » 27 dub 2013 19:26

Je to možné, že to takto bude. Každopádně když potom vypne během hry, to bych to musel pořád vypínat a přetaktování je prostě stejně pasé. Takže to není řešení. Uvidíme, jestli se Dell vytasí s novým BIOSem nebo tam prdnu ten neofko od Oleha. Už mě to štve.

tomas.zh
občas něco napíše
Příspěvky: 69
Registrován: 15 srp 2010 01:52

re bios

Příspěvekod tomas.zh » 27 dub 2013 19:29

ale mne ten boost funguje bez problémov pri zapnutí a vypnutí rôznych hier, tiež aj po reštartoch booku, len nesmiem vybrať adaptér z nabíjania, keď je book zapnutý, potom musím spraviť to vypnutie a vybratie adaptéra - aj to len v prípade, že chcem ihneď boost.

mir77
občas něco napíše
Příspěvky: 66
Registrován: 03 říj 2008 14:37

Příspěvekod mir77 » 28 dub 2013 01:06

Já to ještě jednou otestuju, ale ano. Boost funguje, dokud neodpojím adaptér. Nebo dokud se sám nevypne v důsledkku vysoké teploty. Alespoň tak jsem to vypozoroval. Každopádně zkusím si v následujícíh dnech udělat chvilku a pořádně to otestovat ;)

I kdyby šel, tak to nemění nic na tom, že nejde O/C. Leda by O/C šel v okamžiku, kdy jde boost :) Tak dalece jsem se nedostal :)


Zpět na „notebooky DELL“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 hostů