Macbook PRO

notebooky Apple (iBook, PowerBook, MacBook Pro) a vše kolem nich
Uživatelský avatar
swarm
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 8856
Registrován: 09 úno 2007 14:22
Bydliště: zpět v ČR
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod swarm » 15 črc 2009 15:46

EliteBook neni špatnej, ale než ten, tak to bych spíš šel do ThinkPadu T400. Ten má navíc i lepší podporu v linuxu. MB Pro je víc stylovka, ale třeba zrovna ten ThinkPad mi připadá mnohem praktičtější.

Nevim, co přesně si mám představit pod tou informatikou, ale pokud půjde ve velké míře o používání technologií win-only, tak bych do Maca asi nešel, ale třeba u nás na FELu jsem MacBooky potkával celkem běžně, takže se s tím asi dá vyžít. Já pracoval s Macama až teď u konce studia, kdy jsem potřeboval dělat hlavně v Javě (NetBeans) a ta je pod MacOS X v pohodě.
swarm - blog: http://notebookblog.cz
Apple MacBook Air 13 M1 (16/512GB) + HP EliteBook 840 G5 (i5-8350, 32GB RAM, 512GB NVMe) + DELL Precision 3660 (i7-13700K, 32GB, RTX 3080) + HP DL380 Gen10 (2xXeon 6126, 192GB RAM, 2x NVIDIA Tesla P4)

kenas
občas něco napíše
Příspěvky: 35
Registrován: 30 říj 2007 19:29

Příspěvekod kenas » 15 črc 2009 15:59

ThinkPad T400 se mi moc nelibi vizualni strance...

Ale konec tady toho malyho OT... trosku jste mi rekli novy informace, tak se mi bude treba rozhodovat mnohem lip.

Diky

airmt
píše často
Příspěvky: 249
Registrován: 18 zář 2006 13:07
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod airmt » 15 črc 2009 20:40

hmm, tak to je spatna zprava, ze SB Live 5.1 external funguje na MBP jen ve stereu... protoze 13" verzi vzali express card slot (vymenou za SD card slot). Ono uz i tak by tou zvukovkou bylo zacpany 1 USB (z celkovych 2).
Nechapu treba, ze ani na 15" MBP nedali 3x USB... mista je tam na to dost a je to opravdu profi stroj, ktery zbytecne podkopavaji (a bohuzel to ani po applovskem stylu "vysokych doplatku za nadstandard" nejde doresit...)
Proste Jobs si mysli, ze 3 USB clovek nemuze potrebovat...

kenas
občas něco napíše
Příspěvky: 35
Registrován: 30 říj 2007 19:29

Příspěvekod kenas » 16 črc 2009 11:15

ja zas v tech USB takovej problem nevidim. Za par korun koupis nejakej usb hub, ale zase je pravda, ze je to dalsi vec, kterou musis tahat u sebe. Vetsi problem vidim, ze opravdu chybi express card slot, i kdyz je i na 13" na nej mista dost

airmt
píše často
Příspěvky: 249
Registrován: 18 zář 2006 13:07
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod airmt » 16 črc 2009 22:40

ja v tom problem vidim, protoze USB hubem rozdelis i prenosovou rychlost apod... takze kdyz bych mel na jednom USB pres hub napojenou treba zvukovku a externi HDD, ktery bych pouzival na filmy/hudbu/fotky, tak to bude problem... Aspon ze ten Mac ma FW port, na ktery se nektere USB HDD daji napojit (ale uz musis s tim pocitat a vybirat podle toho...). Dale treba budes chtit ctecku na MS a jine karty do USB, flashku, Digi televizi do USB... a to jsou vsechno periferie, ktere jsou docela narocne (napajeni, prenosova rychlost). Na druhou stranu nepotrebujes mit vetsinou vsechny tyhle veci naraz a hlavne nebude problem mit na hubu napojenou externi klavesnici a mys. Je to ale preci jen nepohodli. Kdyz uz udelali takhle luxusni notebook, na kteremzto ma byt radost pracovat, tak pouhe 2 USB jsou nepochopitelne omezeni.

Uživatelský avatar
swarm
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 8856
Registrován: 09 úno 2007 14:22
Bydliště: zpět v ČR
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod swarm » 17 črc 2009 02:00

U USB to nefunguje tak, že by se rychlost dělila počtem připojených zařízení. Do každého přeneseného rámce se skládají jednotlivé části paketů od všech zařízení. V případě klávesnice a myši jde o low-speed přenos, který rychlost nijak neovlivní. Zvukovka dle standardu USB Audio až do přenosu 4.1 zvuku funguje na full-speed přenosech (tj. do 11Mbit/s). Pokud by tedy byl připojený externí disk a pracovalo by se s ním reálných 400Mbit/s by bylo ochuzeno o těch 11Mbit/s zvukovky a asi 100kbit/s vstupních perierií. V reálu by se tak zpomalení disku prakticky neprojevilo a díky tomu, že přenosy používané na velká data (bulk - pro pevné disky) mají nejnižší prioritu, takže by nijak neomezovaly chod zvukovky (isochronous), klávesnice a myši (interupt)....

...jediný "problém" tak je pouze to, že máš někde položený HUB a zařízení píchlá až do něj (já to beru spíš jako výhodu). Maximálně tuner by se mohl bránit tomu hubu, tak na ten by tu byl ten druhý USB port. Málokdy však dojde na situace, kdy je potřeba tolik zařízení najednou.

(o USB se se mnou nehádat, věnoval jsem se mu ve své závěrečné práci na ČVUT FEL :D)
swarm - blog: http://notebookblog.cz
Apple MacBook Air 13 M1 (16/512GB) + HP EliteBook 840 G5 (i5-8350, 32GB RAM, 512GB NVMe) + DELL Precision 3660 (i7-13700K, 32GB, RTX 3080) + HP DL380 Gen10 (2xXeon 6126, 192GB RAM, 2x NVIDIA Tesla P4)

airmt
píše často
Příspěvky: 249
Registrován: 18 zář 2006 13:07
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod airmt » 17 črc 2009 10:29

:) diky za poucny prispevek, nikdy jsem to totiz nemel sanci vyzkouset a otestovat a vychazel jsem proto jenom z urcitych predpokladu - napr. u USB Live 5.1 jsem cetl hodne zkusenosti uzivatelu, ze se zvukove zpozduji (coz vyvozuju prave z toho, ze jsou pripojene pres USB, protoze u express card/PCMCIA zvukovek se to udajne nedeje) a tak jsem predpokladal, ze bude problem, kdyz tam zapojim disk a budu s nim pracovat...
Ono mi nekdy dela problem i soucasne kopirovani z disku na disk a prehravani filmu/hudby (zpomaluje se to tak, ze je to simultanne nepouzitelne). Kazdopadne jestli je to jak pises (a verim, ze vis o cem mluvis) tak 11Mbit/s je opravdu zanedbatelne zpomaleni...
Za techto okolnosti je USB hub opravdu pohodlnejsi, protoze slouzi jako jakasi polovicni docking station (prijdes s notesem, zapojis hub a mas v nem externi HDD treba s multimedialnimi daty, zvukovku, klavesnici, mys, ctecku karet...
Ma na rychlost prenosu vliv delka USB kabelu? Kdybych mel treba z duvodu uspory mista na stole externi periferie (HDD, zvukovka, ctecka karet apod) pod stolem. Je znatelny rozdil v prenosu kdyz je kabel 30 cm a kdyz je 1,5 m?


Zpět na „notebooky Apple“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 28 hostů