MacBook PRO mid 2015 - zkušenosti po půl roce

notebooky Apple (iBook, PowerBook, MacBook Pro) a vše kolem nich
Uživatelský avatar
tLustej.miCin
občas něco napíše
Příspěvky: 13
Registrován: 07 dub 2016 13:28

MacBook PRO mid 2015 - zkušenosti po půl roce

Příspěvekod tLustej.miCin » 12 čer 2018 12:09

Ahoj
Obecně:
Chtěl bych se podělit o své zkušenosti po půl roce používání MacBooku PRO 15" mid 2015 s dGPU Ati R9 M370X 2Gb. Nejsem zkušený recenzent, který ke každému pinu na procesoru řekne příběh. Jsem jen člověk, co to používá na práci, který ví, co od toho chce, kolik za to zaplatil a jak se cítí po půl roce používání. Budu velmi upřímný a subjektivní, protože se budu odkazovat na věci, které jsem dělal. Nechci určitě dělat zlou krev.

Koupě MBP:
Na podzim jsem se rozhodl, že se posunu v produktivitě, že chci pracovat na něčem, co mohu s sebou brát kdekoli, bude to lehké a výkonné. 70-90k na zcela nový MBP jsem úplně dát nechtěl, šel jsem cestou, kterou jsem si odůvodnil mnoha argumenty(odladěnost systému, souhra hw komponent, MacOS..), že bude i tak velmi dobrá a s tím jsem do toho šel. Koupil jsem repasovaný MBP za 45k.
Nadšení a radost z práce byly na místě. Krásná retina, pecka tlak kláves při psaní všemi deseti, výborný touchpad. Plochy, přechody mezi programy/okny atp. Super.

Nadšení z práce:
Hodnotit, jak se v tom dělá systémově, tedy Pages/Sheets/Safari/Mail/iMessage/Finder opravdu nemá cenu, neboť každý ví, že tahle produktivita je zde na top bezkonkurenční úrovni, ikdyž se používá TrackPad, který v dnešní době nebly překonán(výrobci Windowsích laptopů nejsou stále schopni doručit alespon minimálně něco stejně, asi patenty nebo co - zde nemám přehled, jsem spotřebitel, čili chci dát prachy a chci od toho něco), ale za ty prachy člověk od celého MBP čeká něco více.

A teď praxe:
MBP jsem si pořídil na práci s reklamní grafikou a fotografiemi. Používám hodně s Adobe Suite - LR, PS, Il, PP, AE. Avšak LR a PS zcela nejvíce a denně. Rawy, které proháním LR Classicem, mají 12Mpx - na dnešní dobu úsměvné, ale za to menší zátěž na HW. A poslední dobou jsou rawy velké 25Mpx. Jako dobré, zde jest celkem pohoda. Nečekám žádné problémy. Ale pokud mám třeba panoramata(brenizer 30ti fotek), MPB si těžce a nahlas pofuní a trvá to. Také jsem v tom dělal práci, kde mi Kolor Auto Pano skládal 150-200 fotek vyfocených z dronu na 360kové fotky. Zde se mnou MBP odmítal 30min komunikovat a až práci dokončil, byl zase přistupný :D Jo, tyhle dvě záležitosti už jsou trošku těžší sousto, možná jsem očekával lepší výsledky.

Praxe s PS:
Práce s PS je ale něco, co mě hodně zklamalo. Vysvětlím na příkladech. Mám vyfocený produkt. Fotká má 25Mpx, upravená v LR a připravena na separaci pozadí do PS. Vezmu laso a čím víc do detailu a déle vyřezávám, posouvání canvasu mezerníkem je stále těžší a pomalejší, MBP funí jak po maratonu. Dyť jsem ještě pracovat nezačal, jen ořezávám(těch kliknutí lasem je opravdu hodně..). A to se ještě nezmiňuji, jak pomalý je pak nástroj Mask and Select. Nebo jiný příklad, začnu jednoduše zpracovávat portrét. Tedy následuje hrubé čištění Healing Brushem, pak se vrhnu na vlasy, nástroj velmi zjemním na velikosti a začnu přejíždět přes jednotlivé vlasy, které jsou mimo směr ostatních(klasická rutina), zde dosta často dochází ke zpožděným reakcím a moc pohodlné to není(v hlavě si říkám, klid je to přece kvalitní nástroj na grafiku a dal jsi za to "jen" 45). Dále buď jednoduchá retuš přes klonovací razítko, nebo frekvenční separace, pak zostření očí, vytáhnutí očí a nakonec pár Adjustment vrstev. Tato jednoduchost mu dá často dost zabrat a ne zcela pohodlně vše reaguje na posun, zoom a odezva nástrojů. Ještě jednou opakuji mám JEN 25Mpx velkou fotografii.
Další scénář následující. Canvas velký 5000 x něco px. Vkládám objekt odněkud jinud. Beru na něj Perspective Warp, by lépe pasoval - hrozně pomalé reakce s nástrojem. Pak začnou clipovací vrstvy, promaskování. Další Adjustment layers, spousta nových vrstev atp. No, tahle práce mě nadchla, ale hrozně jsem byl zklamán, když jí jsem vytvářel.

Konec naivity:
Nejsem žádný Karl Taylor, Erik Almas nebo E. Johansson a taky na to nemám budget jako oni. Dělám základní věci a mé očekávání je pouze nadprůměrné od takového zařízení jako je MBP mid 2015. Jsou to pouze dva roky. Pokud mám uvažovat tak, že teďka si koupím poslední MBP za 70-90k a pak budu po dvou letech ve zcela stejné situaci, tak je to trochu smutné.
Naprosto chápu, že spousta úkonů není jednoduchá a jsou početně náročné, že se to zobrazuje na vysokém rozlišení Retině, ale já jsem laik a věnuji se pouze tomu, co vidím na monitoru, ne tomu, co má jaký výkon. Vím že Apple zařízení jsou top class, jsou drahý a tak, když do toho jdu, očekávám něco zpátky. To se úplně nestalo. Mám velmi smíšené pocity, kde je ta návratnost velké sumy, kterou jsem investoval. Protože mi zůstává v očích, že je to jen mobilní a drahé browsovátko, které má velmi kvalitní klávesnici, trackpad, display, super reproduktory, ale o to snad nejde :) Strašně rád ho používám, baví mě se s tím koukat na yTube. JO. Pokud se mám dostat k práci, kterou musím odevzdat klientovi, pomalu se mi už přestává chtít.

Please, dont hate me:
Je to dlouhé, co jsem psal, je to subjektivní, velmi úzce jsem se zaměřil na pár věcí, takže to neberte, že hejtuju, ale pouze sdílím své pocity. Prostě za ty peníze bych i po dvou letech čekal více muziky. Jen 2 roky starý MBP za 45k mě moc nepřesvědčil. Víc mě přesvědčila zkušenost, když jsem v 2015(tehdy 6 let starej) za 15k kupoval profesionální Elitebook 8560w a za 3 roky mi dal o dost více muziky. Nenavážím se do spokojených uživatelů, nechť Vám slouží nadále. Práci jsem si určitě užil, je to zajímavý produkt.
Nyní ho dávám pryč a sestavuji desktop a na cestách budu používat MBA.
ig: martin.na.cestach

orgasmic
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 9089
Registrován: 23 dub 2007 08:54
Bydliště: International

Re: MacBook PRO mid 2015 - zkušenosti po půl roce

Příspěvekod orgasmic » 12 čer 2018 14:16

Ty ceny jetych starych MBP nechapu.
Nikdo inteligentni to snad nemuze ani koupit.

Nechapu ten kult v CR.
Za 45 tis pro mne neprodejne, ale mozna jsou lide fakt ujeti.
Asus ROG Strix G18

Uživatelský avatar
tLustej.miCin
občas něco napíše
Příspěvky: 13
Registrován: 07 dub 2016 13:28

Re: MacBook PRO mid 2015 - zkušenosti po půl roce

Příspěvekod tLustej.miCin » 12 čer 2018 17:49

To je uplně stejné, jako když to stojí nové 70-90k, prostě je to tak, ta věc si drží cenu, protože i jetá je na tom v mnoha ohledech dobře - displej, repro, trackpad atp atp.
Já dojel na nedostatek výkonu, takže jsem si to vyzkoušel :)

Upřímně po mé zkušenosti bych už takové peníze znovu neinvestoval, takže s tebou souhlasím. Možná jetý iMac, jakožto desktop ten výkon bude mít o něco lepší.
ig: martin.na.cestach

Uživatelský avatar
leon
guru
Příspěvky: 975
Registrován: 25 zář 2014 20:46

Re: MacBook PRO mid 2015 - zkušenosti po půl roce

Příspěvekod leon » 12 čer 2018 19:26

nic ve zlém, ale pro mě je Apple pozerská značka :)

Warhawk
guru
Příspěvky: 524
Registrován: 13 úno 2007 14:39

Re: MacBook PRO mid 2015 - zkušenosti po půl roce

Příspěvekod Warhawk » 13 čer 2018 08:51

Je vědecky dokázáno, že popíjení dýňového latté ve Starbucks zvyšuje výkon apfle o 14-15 procent.

Pěkné čtení, díky, jen mě nepřekvapilo.

Uživatelský avatar
swarm
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 8856
Registrován: 09 úno 2007 14:22
Bydliště: zpět v ČR
Kontaktovat uživatele:

Re: MacBook PRO mid 2015 - zkušenosti po půl roce

Příspěvekod swarm » 14 čer 2018 11:28

tLustej.miCin: Hoj, taky jsem v minulosti používal pár Maců jako svůj primární počítač, takže celkem chápu, co popisuješ.

Vlastně jako dobrý mi na Macu přijde, že nemusíš moc řešit, jaký model si vybrat, protože je jich jen pár a s výjimkou toho nejhoršího (MB12) mají všechny relativně vyvážené parametry (i když třeba není všechno top v porovnání s konkurencí, nic není vyloženě průšvih). PC modelů je tolik, že je dobré udělat nějaký průzkum a radši pár kusů vyzkoušet, pokud chceš mít nakonec něco vhodnějšího, než je Mac.

Mac je skvělý, když máš víc Apple zařízení a používáš primárně Applovské aplikace. Tam to funguje všechno parádně a lépe než kde jinde. Problém je ve chvíli, kdy začneš používat aplikace, které jsou multiplatformní. Typicky třeba všechno od Adobe. Tam už pak nemá práce na Macu žádnou výhodu a jen se ukáže v plné nahotě, hrubý výkon počítače. Kupovat si dnes Mac na aplikace od Adobe mi přijde jako plýtvání penězi. S trochou snahy se dají mobilní pracovní stanice od DELLu a HP (nikdo jiný už dnes pořádně takové počítače nedělá) za docela směšné peníze v porovnání s MacBookem Pro (i v porovnání s jejich ceníkovými cenami).

Já nakonec Mac úplně opustil jednak kvůli tomu, že změnili MB Pro na něco, co mi nevyhovuje kvůli absenci konektorů, které potřebuju, ale i kvůli tomu, že macOS prochází tak zběsilými změnami uvnitř (na úrovni API atd), že je těžké pro to něco vyvíjet, aby to mělo dlouhou životnost (naopak na Windows jde pustit program starý víc než 20 let). Mac se sice běžnému uživateli může ovládat lépe/rychleji (i když taky to neplatí obecně), ale sám třeba používám úplně všechny OS značně upravené pro moje potřeby a více méně mi macOS proti Windows nenabízí vůbec žádné zvýšení produktivity.
swarm - blog: http://notebookblog.cz
Apple MacBook Air 13 M1 (16/512GB) + HP EliteBook 840 G5 (i5-8350, 32GB RAM, 512GB NVMe) + DELL Precision 3660 (i7-13700K, 32GB, RTX 3080) + HP DL380 Gen10 (2xXeon 6126, 192GB RAM, 2x NVIDIA Tesla P4)

Uživatelský avatar
tLustej.miCin
občas něco napíše
Příspěvky: 13
Registrován: 07 dub 2016 13:28

Re: MacBook PRO mid 2015 - zkušenosti po půl roce

Příspěvekod tLustej.miCin » 19 čer 2018 13:35

Holt mám zkušenost a drahou. Jestli to prodám o 10 méně, tak je to dost vyhozených peněz za období půl roku.

Pozérská značka asi tak jako co se říká o řidičích bmw automobilů. Já to ale beru jinak. MBP jsem si vzal s vidinou poctivého pracanta na základě argumentů, o kterých jsem psal. Ve StarBucks jsem s ním už také seděl a furt jsem čekal, kdy se dostaví ten efekt nárůstu produktivty, když kafe objednadné máte a nemáte :-D No a bmw, spíše ty starší e46 a e39, jsou moje srdcovka a sám myslím si, že patřím k těm, co provoz na silnici neberou na lehkou váhu. A v těhlech pekáčích jezdí také často dementi. Je to prostě o lidech, bohužel házet do pytle bude vždy jednodušší.

swarm:
Ano, Final Cut Pro na tom jede peckově. Affinity také. Dost jsem to sledoval, jak moc se Adobe a Apple snaží vyjít vstříc těm, co do toho chtějí nalejt peníze. Nepřijde mi, že by se nějak extra snažili. A to jsou to světoví lídři v technologiích. Prostředky - jsem si jist - mají. A jistě nemalé. Tak nechápu v čem je problém.
Teďka to bude vypadat, že spíš chytám za slovo, protože se tu bavíme v mnohem větším rozsahu, avšak jediné zvýšení produktivity vidím právě v používání TrackPadu, ale to je tak jediné, na co dokáži přijít. Klávesnice, repro, displej. Ale to prostě nestačí. Kdyby nové MBP stály do 40ti s dedikovanou grafikou, tak řeknu - hele jo, za ty prachy oukej a budu mlčet.

Na zahraničních forech jsem si v diskuzích poskládal desktop, který je na fotky trochu overkill, ale zase mi to nějakou dobu vydrží. Mám tedy něco, co zahojí mé zklamání. Protože byť jsem měl spousty argumentů, byl jsem dosti naivní a pád byl drahý.
ig: martin.na.cestach

Uživatelský avatar
swarm
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 8856
Registrován: 09 úno 2007 14:22
Bydliště: zpět v ČR
Kontaktovat uživatele:

Re: MacBook PRO mid 2015 - zkušenosti po půl roce

Příspěvekod swarm » 19 čer 2018 21:51

Nechápu, jak by jako měli vyjít vstříc. Apple si svoje aplikace může chytrým designem vyladit tak, aby to běželo jinak (rychleji) než konkurenční aplikace (chytřejší kód,...) a tu výhodu pak pro MacBooky vytváří jen to, že stejnou aplikaci na PC nemáš. Na druhou stranu Adobe dělá aplikace dostupné pro všechny platformy, takže když někde něco chytře naprogramují, aby to zrychlilo práci, projeví se to rovnoměrně na všech platformách - ne jen na Apple.

Asi by se dalo v něčem využít specifických vlastností macOS, aby se udělala aplikace ještě rychlejí (jiná API), jenže rozdíl by byl nejspíš malý a ještě by to znamenalo udržovat různý kód pro různé platformy (tj. bylo by to dražší). Další věc je, že Apple není tak úplně v profi segmentu brán jako to top nabízené, když si zákazník může koupit drahou mobilní workstation s ještě kvalitnějším 4K displejem, 64GB RAM, vícero SSD a grafickou kartou NVIDIA Quadro Pxxxx. Pokud by tedy byla snaha získat ještě víc výkonu v max hi-endu, bylo by logičtější optimalizovat víc kód na Windows než na macOS.

Když se dneska dívám na lidi, co dělají profi u filmu, tak už Maca skoro nepotkám. Rozhodně ne tam, kde jde skutečně o výkon.
swarm - blog: http://notebookblog.cz
Apple MacBook Air 13 M1 (16/512GB) + HP EliteBook 840 G5 (i5-8350, 32GB RAM, 512GB NVMe) + DELL Precision 3660 (i7-13700K, 32GB, RTX 3080) + HP DL380 Gen10 (2xXeon 6126, 192GB RAM, 2x NVIDIA Tesla P4)

Uživatelský avatar
leon
guru
Příspěvky: 975
Registrován: 25 zář 2014 20:46

Re: MacBook PRO mid 2015 - zkušenosti po půl roce

Příspěvekod leon » 19 čer 2018 21:57

nová M5 vypadá dobře : ), ale taky mi obecně vaděj aktuální trendy v podobě falešnejch nádechů, dokonce i falešnejch vejfuků a zvuk "motoru" z reproduktorů v kabině auta atp. Doba je prostě taková, snad to zase přejde.


Zpět na „notebooky Apple“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti