Macbook Pro 13'' v nízké konfiguraci

notebooky Apple (iBook, PowerBook, MacBook Pro) a vše kolem nich
petros66
občas něco napíše
Příspěvky: 27
Registrován: 01 dub 2007 10:14

Macbook Pro 13'' v nízké konfiguraci

Příspěvekod petros66 » 04 srp 2009 22:30

Zdravím!

Chystám se pořídit nový ntb. Můj současný je FJS AMilo Pi1536. Nenávidím ho. Přehřívá se, v létě se někdy vypíná, na baterie vydrží max hodinu a je zpomalený. Za to ale můžu asi poděkovat Vistě - nejstrašnějšímu vynálezu hned po atomové bombě. K Voknům jsem si vypěstoval obrovský odpor a myslím že ani vychvalovaný Win7 mě nezlomí.

Právě proto pokukuju po Macbooku. Láká mě svižnost, hliník, výdrž na baterii a vůbec všechny známé výhody Applu. Jen si nejsem jistý, jestli se vyplatí pořizovat Apple i v nízké konfiguraci - jsem student - běžný uživatel kancelářských aplikací (Office bych chtěl od Microsoftu, jediná výjimka), Internetu, filmový divák. Semtam nějaký to hraní ve Photoshopu (předpokládám že Apple má k tomuhle vlastní alternativu).

Tak mě zaujal Macbook Pro 13'', 2,26 GHz (2GM RAM, disk 160GB; cena na apple.cz 31 913Kč).

Vím, že bych si dost připlatil za značku, proto bych ho chtěl zkusit sehnat třeba z USA přes někoho, kdo by tam měl cestu, nebo si pro něj zajet do UK.

Shrnutí - má význam kupovat Macbook s nejnižší výbavou? Kde se dá kromě USA sehnat zalevno?

Díky za rady!

petros66
občas něco napíše
Příspěvky: 27
Registrován: 01 dub 2007 10:14

Příspěvekod petros66 » 04 srp 2009 22:35

ještě dodám, že kromě toho MB Pro jsem uvažoval o Dellu Vostro 1310.

http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=66607

B_Tight
občas něco napíše
Příspěvky: 89
Registrován: 17 kvě 2007 20:25
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod B_Tight » 05 srp 2009 09:49

Myslim, ze na tie tvoje potreby ti MacBook bude plne stacit. Jedine co by som zmenil je, ze by som tam hodil rychlejsi disk a ak bys casom chcel (resp. citil potrebu), mozno dalsiu RAM, ale co sa tyka procesoru, tak ten ti bude plne postacovat a urcite sa ho oplati kupit ked si sa uz rozhodol po Apple pozerat.

Ja som pred par tyzdnami kupoval 13" Pro v tej silnejsej konfiguracii + 320GB Scorpio Black a nemozem si stazovat. Este co sa tej RAM tyka, tak pri beznych cinnostiach mi system viac ako 2GB nebere, ale kedze si spominal PS, tak mozno dalsich 2GB by nebolo zle dokupit, ale vravim, jedine ak to budes potrebovat, inak ti 2GB budu stacit.

No a co sa tyka tej ceny, tak v tomto ti nepomozem, ja som ho kupoval na Slovensku. Sice som mal na par dni v USA rodinu co by mi ho mohla doniest, rozhodol som sa rozoslat maily par predajcom po SVK a okrem klasickej studentskej zlavy 5% som "vykseftil" dalsiu, a tak sa mi ho podarilo kupit za velmi peknu sumu (vratane externej hlinikovej klavesnice a DVI adapteru). Predajcu nebudem menovat ale myslim, ze by nebolo zle skusit ceny "prekonzultovat" aj v Cesku predtym, ako sa hned rozhodnut pre dovoz z USA.
MacBook Pro 13" 2,53 GHz, 4GB RAM, 320GB Scorpio Black + 1TB WD & lenovo L220x;
ThinkPad R61, 15,4" 1680x1050, T8300, 4GB RAM, 320GB Scorpio Black, 160GB Seagate 7200.2 in UltraBay (+ 500GB WD Premium & 2,5" external Seagate 120GB), Quadro 140m, Win7

petros66
občas něco napíše
Příspěvky: 27
Registrován: 01 dub 2007 10:14

Příspěvekod petros66 » 05 srp 2009 10:15

Díky za odpověď!

Rychlejší disk - tím myslíš více otáček? To se projeví tuším ve svižnosti noťasu - jak moc? A kolik bych si připlatil?

Jinak ten mejl jsi rozesílal kamenným prodejcům? A jaks je namotivoval aby ti dali slevu? Napadá mě - "nehodlám si koupit předražený Macbook, za rok jedou mí rodiče do USA, koupil bych jej ale od Vás, dáte-li mi speciální nabídku." ??? :-)

airmt
píše často
Příspěvky: 249
Registrován: 18 zář 2006 13:07
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod airmt » 05 srp 2009 21:47

ten MB Pro v nizsi konfiguraci ti urcite bude naprosto vyhovovat. Taky bych ho bral hned, kdybych nebyl zavisly na par debilnich Win aplikacich... Urcite budes spokojeny. Jen bych si na tvem miste dokoupil, jak uz bylo receno, ty 4 GB RAM. S diskem by ti urcite pomohl i 7200 ot. disk, zrychli to cely comp, ale cetl jsem na forech, ze notebook pak nekdy trochu vrni ci vibruje... Ja osobne bych klidne koupil 500 GB 5400 ot. disk, ten bude taky svizny a vibrace u nej urcite nebudou.

vojtab
píše často
Příspěvky: 435
Registrován: 19 úno 2008 10:03
Bydliště: Třebenice

Příspěvekod vojtab » 05 srp 2009 22:02

iStyle dává slevu 5% všem studentům, možná má tuhle akci i Kinetik, ale to nevím, jinak je možný koupit i na kuptolevne.cz (specializují se dost na Apple) kde to vyjde ještě levněji..

jinak stačit ti bude, rychlejší disk je dobrá věc ale možná by se ti vyplatilo ho koupit dodatečně (a sám si ho vyměnit. nevím jaký je rozdíl v ceníkové ceně ale tipuju že asi ne málo)
paměť radši ty 4gb, pokud si chceš hrát s Photoshopem (na Mac je jako jedna z mnoha alternativ Photoshop pro Mac :) ) tak se rozhodně 4gb vyplatí

osobně mám 320gb disk 7200 (nějakej Seagate, už nevím přesně o to je zač) a spotřeba je dokonce o půl wattu nižší než u origo Hitachi disku, vibrace taky nejsou..takže supr.
Apple Macbook White

petros66
občas něco napíše
Příspěvky: 27
Registrován: 01 dub 2007 10:14

Příspěvekod petros66 » 05 srp 2009 22:32

Supr, díky moc za rady!:-)

na tom kuptolevne.cz to maji za peknou cenu a dokonce s updatem na snow leoparda zdarma, coz je prijemny:-) fajn by bylo to sehnat bez DPH, to bych asi uz vubec neuvazoval nad zámořní koupí.

je ten kuptolevne.cz verohodnej shop? stranky ma pekny, ale nazev zni hrozne lacine:-D

jinak tu RAMku a disk bych asi dokoupil eventuelne casem, az bych zjistil jak se mi s novym jablickem pracuje a jestli to je vubec treba menit... v tom photoshopu zas tak casto nemakam.

kovy
píše často
Příspěvky: 261
Registrován: 02 čer 2009 19:24

Příspěvekod kovy » 05 srp 2009 22:33

cau,
jsem tedka v UK a poridil jsem si taky apple macbook white a dal jsem za neho 749 liber, ten hlinikovy co jsi tady napsal stoji 899 liber. RAM do macku stoji asi do 30 liber ale nejsem si 100procentne jisty. asi za tyden pojedu do edinburghu, tak se tam jeste podivam, jak to tam presne stoji,ale ceny jsou stoprocentni.

petros66
občas něco napíše
Příspěvky: 27
Registrován: 01 dub 2007 10:14

Příspěvekod petros66 » 05 srp 2009 22:41

Hmm, to neni spatna cena! Do UK uz by snad i nejakej znamej cestu mel...

A chtel jsem se jeste zeptat... Kdyz si ted koupim ten zmineny model a za rok treba zjistim ze jsem narocnejsi a zacne me, je nevim, bavit strihat video, jak moc je pak mozny si Macbooka Pro upgradovat? Co lze vymenit? Je mozny z neho "udelat" ten Macbook Pro 13'' ve vyšší konfiguraci?

Díky

B_Tight
občas něco napíše
Příspěvky: 89
Registrován: 17 kvě 2007 20:25
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod B_Tight » 05 srp 2009 22:41

K tomu disku: V podstate hej, da sa to zovseobecnit ze 7200 otackove disky maju vyssi vykon, ale zase ani posledne generacie 5400 otackovych diskov nie su prave najpomalsie (napriklad ja som 2 roky dozadu kupil top model od Seagate, 160GB 7200ku za skoro 5 tisic a o rok uz bola nova generiacia 5400viek v benchmarkoch rychlejsia)... V podstate ale ked kupis disk z poslenej generacie daneho vyrobcu, 7200ky by mali byt rychlejsie (treba ale pozriet benchmarky bo tych diskov je uz vela). Co sa tyka konkretnych diskov, tak Scorpio Black od WD patria k top a u Seagate je to seria 7200.4 ak ma pamat neklame. Su ale este aj Scorpio Blue, najdu sa aj slusne 5400ky, samozrejme aj Hitachi ma svoje top modely atd, treba pozriet benchmarky a kazdy disk ma svoje plusy a minusy (vibracie, tichost chodu atd). A co sa tyka tej sviznosti, tak myslim, ze je to citit, teda aspon podla mna (uz start systemu je rychlejsi). Ja si na rychle reakcie dost potrpim a ked mam obcas daco spravit na ocinovom ThinkPade z minuleho roku so zakladnym 5400 otackovym diskom, tak ma ide porazit, bo tie reakcie su znatelne pomalsie ako na mojom byvalom ThinkPade. A ked sa pytas na priplatok, tak asi myslis kupit disk rovno od Apple, co by som nedoporucil. Disk si v MacBooku vymenis velmi lahko, je k tomu este aj dodavany navod. Taktiez si mozes vybrat disk presne podla svojich predstav a urcite ta vide aj menej ako cez Apple. A este dodam, ze hovorim o klasickych diskoch pretoze nepredpokladam, ze bys investoval do SSD.

No a co sa tyka tej zlavy tak som spomenul, ze Apple ma vo svete akciu pre studentov, ze davaju k MacBookom okrem klasickej 5% zlavy aj iPod Touch v podstate zadarmo, resp. v Nemecku vratia skoro 200 EUR. Tak som sa spytal, ci dany predajca tiez nieco neplanuje, pretoze chcem kupit MacBook Pro a rad by som nejaku akciu vyuzil a pripadne si aj na nu pockal. No a bud ti odpisu, ze ziadna akcia nebude, alebo naznacia, ze ak aj nic nebude, ale kupis to u nich, na niecom sa bude dat dohodnut. Potom uz zalezi na tvojich schopnostiach, co vsetko dokazes zjednat. Ono, teraz nie je problem prejst internet a clovek najde najvyhodnejsiu ponuku a ten kto chce predat, musi prist s niecim zaujimavym. Apple vyrobky su u nas cenovo uplne inde ako v USA a urcite sa z tej ceny da daco spustit (a z mojej skusenosti velmi zaujimave ciastky), takze treba naznacit ze mas zaujem o kupu, no hladas pre teba najlepsiu ponuku. A ten, kto si je schopny spocitat 1+1 radsej z ceny trochu spusti, no aj tak zarobi, akoby nemal zarobit nic.

Edit: Co sa tyka toho updateu, tak disk si vymenis, RAMku dokupis, no s procesorom asi nepohnes... Ja som si v ThinkPade este aj procesor casom menil, no to asi u Apple nepojde. Dovodom menenia procesoru bolo prave strihanie videa:)
MacBook Pro 13" 2,53 GHz, 4GB RAM, 320GB Scorpio Black + 1TB WD & lenovo L220x;

ThinkPad R61, 15,4" 1680x1050, T8300, 4GB RAM, 320GB Scorpio Black, 160GB Seagate 7200.2 in UltraBay (+ 500GB WD Premium & 2,5" external Seagate 120GB), Quadro 140m, Win7

kovy
píše často
Příspěvky: 261
Registrován: 02 čer 2009 19:24

Příspěvekod kovy » 05 srp 2009 23:00

v USA mac white stoji 999 dolaru a ten alu asi 1200.. musis tedka jenom porovnat kurzy a spocitat si kde te to vyjde levneji:)
apple MacBook White 2.13GHz, 2GB RAM, 160GB, Nvidia GeForce 9400M

petros66
občas něco napíše
Příspěvky: 27
Registrován: 01 dub 2007 10:14

Příspěvekod petros66 » 05 srp 2009 23:15

to B_Tight:
čili chápu to dobře, že se pořád vyplatí koupit Macbook s diskem, který je v něm standardně a pak si koupit eventuelně lepší? Tím vlastně zaplatím za disk, který pak ale nevyužiju... no jasný, dá se ale prodat...
je dost možný, že nic měnit chtít nebudu, po tom co zažívám teďkom mě přijde rychlý asi všechno.

jinak ta studentská sleva 5% je sice fajn, ale pořád to je v porovnání s celkovou cenou pakatel:-) zkusím rozhodit sítě, jak radíš, a uvidíme:-)

to kovy:
ono to v USA vyjde vždycky nejlevnějc, problém je ta dálka a sehnat někoho kdo tam má cestu:-)

B_Tight
občas něco napíše
Příspěvky: 89
Registrován: 17 kvě 2007 20:25
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod B_Tight » 06 srp 2009 09:55

Tak tak, kupit to so zakladnym diskom a druhy potom casom kupit a vymenit... Ten z MacBooku mozes predat ako si povedal, alebo si kupit box za 400-500 korun a pouzivat ho ako externy disk.

A mas pravdu, 5% nie je bohvieco, no ak sa ti k tomu podari par % prihodit, uz to nie je az take strasne a mas MacBook pekne legalne zakupeny (a mas dobry pocit) a k tomu 2 roky zaruky (k MacBooku z USA mas 1 rok celostvetovej).
MacBook Pro 13" 2,53 GHz, 4GB RAM, 320GB Scorpio Black + 1TB WD & lenovo L220x;

ThinkPad R61, 15,4" 1680x1050, T8300, 4GB RAM, 320GB Scorpio Black, 160GB Seagate 7200.2 in UltraBay (+ 500GB WD Premium & 2,5" external Seagate 120GB), Quadro 140m, Win7

kovy
píše často
Příspěvky: 261
Registrován: 02 čer 2009 19:24

Příspěvekod kovy » 06 srp 2009 21:56

dalka to sice je, ale ani v UK to neni k zahozeni... :wink:
apple MacBook White 2.13GHz, 2GB RAM, 160GB, Nvidia GeForce 9400M

kovy
píše často
Příspěvky: 261
Registrován: 02 čer 2009 19:24

Příspěvekod kovy » 06 srp 2009 22:05

B_Tight... 1 rok celosvetove zaruky je i v UK ???
nebo jenom v USA, jak si napsal?
apple MacBook White 2.13GHz, 2GB RAM, 160GB, Nvidia GeForce 9400M


Zpět na „notebooky Apple“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 hostů