Apple vs. PC - nekonečná debata?

notebooky Apple (iBook, PowerBook, MacBook Pro) a vše kolem nich
comatory
občas něco napíše
Příspěvky: 9
Registrován: 02 čer 2007 15:22

Apple vs. PC - nekonečná debata?

Příspěvekod comatory » 20 úno 2009 17:52

Zdravím.
V rámci několika dalších měsíců plánuju koupit nový stroj. Mé podmínky byly aby to byl 13.3 palcový nb s firewire a slušnějším výkonem a dobrou konstrukcí.
Už dlouho se rozhoduji mezi Dell a Lenovo a nedávno mě napadlo proč nevyzkoušet Mac. Zatím jsem vždy slyšel samé pozitivní ohlasy. Měl bych pravděpodobně zájem o nový MacBook (ten kovový).
Mám však jisté starosti:

1. Odjakživa jsem používal PC. Mám zmáknutý OS a vím co si jak a kde nastavit, když mi spadne aplikace. Je pro PCčkáře změna na Mac OS vůbec možná? Doporučili byste mi vůbec tuto změnu, jelikož jsem navyklý dělat pod Win systémy, jestli to pro mě není ztráta času. Jaké jsou výhody Win XP nad Mac OS?
2. Na NB dělám hlavně ve video software (Avid, Adobe - fungují prý i pod mac), hry na něm nehraju a jestli nějáké, tak jsou freewarové. Co však využívám jsou různé freewarové programy, existuje kolem Macu také komunita na tvorbu freeware software (něco jako sourceforge.net?)
3. Jak je to s dokováním MacBooku? U PC NB se mi líbí varianta dokování přes Express Card slot.
4. Jaká je základní výbava MacBooku? Protože já když nainstaluju Win XP tak musím hned měnit několik aplikací - místo Internet Exploreru nainstalovat Mozillu, místo Media Playeru Winamp, místo Outlooku Firebird etc. Jsou základní aplikace (tuším že se to jmenuje iLife?) rozumně použitelné. Dají se jednoduše nahradit? (tz. aby se mi defaultně nespouštěli ty staré, jako to dělá např. Media Player)
5. Známé aplikace - existují verze i pro Mac OS u známých aplikací jako např. Winamp, Deamon Tools atd. ?

To je pro teď asi vše.

Ghost
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 7536
Registrován: 25 říj 2006 12:27
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Ghost » 20 úno 2009 19:04

macbook aluminium firewire nema a nema ani dock. maximalne replikatory portov cez usb (expresscard slot nema tiez).
Predator 15, MBP 13 Early 2015, T410, Apple iPad 9.7 (2018), Kindle Fire HD 8

Faustendes
občas něco napíše
Příspěvky: 22
Registrován: 02 led 2009 11:59

Příspěvekod Faustendes » 20 úno 2009 20:22

Na všechny otázky ti rádí odpoví na mujmac fóru.
http://forum.mujmac.cz/
Lenovo TP R400

Uživatelský avatar
swarm
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 8856
Registrován: 09 úno 2007 14:22
Bydliště: zpět v ČR
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod swarm » 20 úno 2009 21:55

2) počítej samozřejmě s tím (za předpokladu, že máš ty aplikace legálně), že musíš pro Mac koupit jiné verze, což samozřejmě v případě balíků Adobe znamená větší investici.

3) MacBook žádné dokování nepodporuje. Nemá k tomu žádný konektor a ani není žádné použitelné řešení do USB, které by plně podporovalo MacOS X.

4) V MacOS X je to podobné jako na PC. Každému vyhovuje něco jiného a když ti (stejně jako třeba mě) nebudou některé aplikace vyhovovat, budeš muset instalovat alternativy. Já místo Safari instaloval Firefox, na maily Thunderbird, místo iTunes VLC, na správu souborů Midnight Commander. Počítej s tím, že freeware programů je podstatně méně než na Windows a Win programy přímo v MacOS X nativně samozřejmě nelze spustit.
swarm - blog: http://notebookblog.cz
Apple MacBook Air 13 M1 (16/512GB) + HP EliteBook 840 G5 (i5-8350, 32GB RAM, 512GB NVMe) + DELL Precision 3660 (i7-13700K, 32GB, RTX 3080) + HP DL380 Gen10 (2xXeon 6126, 192GB RAM, 2x NVIDIA Tesla P4)

vojtab
píše často
Příspěvky: 435
Registrován: 19 úno 2008 10:03
Bydliště: Třebenice

Příspěvekod vojtab » 20 úno 2009 23:46

1) win jsem používal asi 8 let, mac mám 8 měsíců a win už nechci. takže asi tak. výhody/nevýhody ti neřeknu - blbě se to posuzuje, opravdu je lepší zajít do krámu a zkusit si to sám
2) ano, existuje - je poměrně rozsáhlá, doporučuji server www.macupdate.com (ve své podstatě je to seznam sw na mac)
3) ne, smůla
4) iLife tam je, na net stačí Safari (nebo FF), na mail Mail a na IM Adium. víc není třeba
5) nevím - na muziku mám iTunes, deamon tools nepotřebuju, bo to umí v systému vestavěná aplikace disk utility
Apple Macbook White

NuSuey
občas něco napíše
Příspěvky: 61
Registrován: 13 pro 2007 11:25

Příspěvekod NuSuey » 21 úno 2009 05:13

no precital som to len na rychlo ale napr:

Deamon Tools - ani nic podobne ti netreba, ak potrebujes mountnut image tak proste dvakrat kliknes na image (respektive vyberies prave tlacitko a vyberies image mounter - defaultne nainstalovany) a hned ti to zobrazi ako dalsie zariadenie ..cize easy easy :p

na mp3 pouzivam osobne iTunes, zaklad .. ;)

Firefox, Opera, ti pojde aj na MAC-u - Internet Explorer zozenies na mac tusim len 5.2 verziu :p

comatory
občas něco napíše
Příspěvky: 9
Registrován: 02 čer 2007 15:22

Příspěvekod comatory » 21 úno 2009 12:21

Hm to je velká škoda ten firewire port, bohužel je pro mě důležitý kvůli připojení kamery.
Někdy však rád mac vyzkouším, přemýšlel jsem o koupi stolního použitého iMacu (na Aukru za 18 tis nedávno).

vojtab
píše často
Příspěvky: 435
Registrován: 19 úno 2008 10:03
Bydliště: Třebenice

Příspěvekod vojtab » 21 úno 2009 12:41

jedine si koupit aktualizovaný Whitebook, ten ještě FW má, dokonce má stejný vnitřnosti ako Alubook.

jediný problém je fakt, že není z hliníku, ale je to ještě plasťák. na druhou stranu je krapet levnější
Apple Macbook White

volodjA
občas něco napíše
Příspěvky: 10
Registrován: 22 kvě 2009 20:05

Příspěvekod volodjA » 31 kvě 2009 16:19

Ahoj, koupil jsem ted macbooka white, ma firewire koukni se na zbozi.cz kolik asi tak stoji at ho zbytecne nekupujes draz. jinak kdyz jsem se bavil s prodavackou, tak jsem podobne argumentoval, ze na xp uz vim co a jak udelat kdyz to spadne, na macu to nastesti nepada, vetsina programu existuje i ve verzi pro mac a kdyby sis na mac os nemoh zvyknout tak byl tam mel jit dat do bootcampu w xp a i visty, zatim ale nemam odzkouseno
jinak instalace firefoxu na macbook byla prvni vec co jsem instaloval hned po office 2008 :-)

polo

Příspěvekod polo » 31 kvě 2009 16:22

kamarat ma k Macbook pripojeny Dynadock a neviem co s tym robyl ale vsetko mu normalne funguje.(Samozrejme tam ma MacOS)

Uživatelský avatar
swarm
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 8856
Registrován: 09 úno 2007 14:22
Bydliště: zpět v ČR
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod swarm » 31 kvě 2009 18:14

polo: Dlouho byla podpora pouze 2D, takže video běželo sekaně. Teď už video běží líp, ale HD přes to neutáhneš. Jediné, co nefunguje vůbec, je 3D akcelerace. Koho zajímá podpora, tak by měl sledovat stránky DisplayLink, což je výrobce čipové sady řešící zpracování obrazu ve většině těchto dokovacích stanic.

Ostatní věci na dynadocku jsou v podstatě běžný USB zařízení, který bez driverů zvládne kdejaký linux, takže na Macu je to stejný.
swarm - blog: http://notebookblog.cz
Apple MacBook Air 13 M1 (16/512GB) + HP EliteBook 840 G5 (i5-8350, 32GB RAM, 512GB NVMe) + DELL Precision 3660 (i7-13700K, 32GB, RTX 3080) + HP DL380 Gen10 (2xXeon 6126, 192GB RAM, 2x NVIDIA Tesla P4)


Zpět na „notebooky Apple“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 42 hostů