FAQ:Prehrievanie notebookov

Obecná témata, která přímo nezapadají do výše uvedených kategorií.

Prehrieva sa Vám notebook?

Áno
9
12%
Iba v záťaži
15
20%
Občas
6
8%
Občas
6
8%
Nie
39
52%
 
Celkem hlasů: 75

jarkov1

FAQ:Prehrievanie notebookov

Příspěvekod jarkov1 » 30 lis 2009 01:23

Napadlo ma založiť nový thread venovaný veľmi nepríjemnému problému mnohých notebookov.
Asi každý kto sa tu na fóre radí pri kúpe notebooku položí otázku ohľadom prehrievania konkrétného modelu, príčiny tohto javu a na riešenie problému.
Chcel by som tým pomôcť mnohým ľuďom.

Na úvod: Čo je to prehrievanie?

Prehrievanie je stav, keď teplota jedného alebo viacerých komponentov dlhodobo presahuje normálnu hodnotu.

Aká je to normálna teplota?
To je veľmi relatívne
U CPU je to podĺa mňa do 60° až 70°
U HDD do 50°
U GPU do 70°

Ale na to samozrejme kľudne možte namietať, je to fakt len subjektívny názor.

Čím je to spôsobené?
Buď nekvalitným chladením alebo skratom-to je však menej časté.
Teplota notebooku sa taktiež začne prudko zvyšovať po položení na teploizolujúci materiál, v praxi to je často poseľ.

Ako to riešiť?
Používať chladiacu podložku, v prípade že sa prehrieva len posledné obdobie postačí notebook rozobrať a precízne vyčistiť.
Alebo si vybrať model, ktorý sa hreje menej.
Napríklad notebooky s integrovanou grafikou a slabším procesorom sa hrejú menej.

...a práve na to som tento thread založil.
Mnohých by potešilo keby ste sa podelili o Vaše skúsenosti s prehrievaním a riešením prehrievania.
Taktiež by som bol rád ak by každý napísal ako sa mu hreje jeho notebook. Teda konkrétne teploty CPU, GPU, HDD, v kľude a v záťaži, značka-model, podľa možností aj teplota okolia pri meraní.

Čo ma viedlo k založeniu theradu?
Dnes som sa zastavil v elektre a zo spodu som chytil Pavilion, bol tak horúci, že mi až prsty pálio-naozaj nepreháňam.
Potom som si spomenul na toto fórum a chudákov čo sa im hrejú notebooky a odchádzajú dosky.

Pozor! Nechcem začínať s tým že všetky Paviliony ´´topia´´ , vedľajší v podobnej konfigurácii bol ´´studený´´ takže je to často individuálne.

Ps.: Dúfam že tento thread pomôže ako som u niekoľko krát uviedol: mnohým ľuďom.
Zároveň dúfam že moja iniciatíva nedostane LOCK :D

Na záver: Teplota CPU v mojom ntb je v kľude 38-42°, v záťaži 45-52°
Vetrák beží potichu, raz za čas, na pol minúty.

alfah4ns
guru
Příspěvky: 7116
Registrován: 05 kvě 2007 15:55
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod alfah4ns » 30 lis 2009 11:41

momentalni teploty u me, dle I8kfanGUi (ntb v siti, po 14hodinach nonstop provozu - v nnoci jsem defragmentoval disky)
CPU: 43
GPU: 46
HDD: 38

na baterce mivam o neco nizsi, cpu i gpu 40-45

v zatezi, no, nevim, plnou zatez jsme dlouho nemel... pri modelovani v pro-e mivam cpu i gpu okolo 55, pri renderovani do 60, ale ntb nejde uplne naplno, pri hrani jsem se drive dostaval nekde k 65cpu, 65-70gpu, hdd se drzi porad kolem 40 +/- 2-3 stupne.
v lete, kdyz byly horka jsem na gpu nameril i pres 70.

no a D630 v zatezi hreje zespoda v zadni casti uprostred, takze na klin jedine pri nenarocne cinnosti, tehda no problem (spodek je tvoren jakousi "vanou" ze slitiny, ktera docela dobre vede teplo...).
zvrchu no problem, tam byva neustale vlazna, at delam co delam
(pri hdd okolo 45 je to pod levouu rukou citit, o cemz jsem se v lete presvedcil, kdyz se mi ho takhle podarilo "rozpalit" po nekolikahodinovem prevadeni vice videi, kdyz bylo v pokoji asi 28stupnu (okno na slunecni stranu) a pred vycistenim chlazeni.

doma pouzivam homemade podlozku - deska + vzadu dva male hranoly - jednak kvuli lepsimu odvadeni tepla ze spodni casti ntb (takze muzu pouzivat i v posteli bez toho, aby me to hralo), taky kvuli naklonu notebooku pri psani.
cca jednou za 2-3mesice odkryvam klavesnici a profukuju notebook.

tak asi takhle postrehy meho notebooku.
kazdy velky byk byl jednou tele
Latitude D630, C2D T7250, 3GB RAM, 14.1 WXGA+, Quadro 135m, Intel 520 60GB + Samsung 640GB/D-Bay, Win7pro 64bit, 9čl baterie, dock + LCD NEC 20WGX2 pro

jarkov1

Příspěvekod jarkov1 » 01 pro 2009 00:49

Mnoo, podľa mňa celkom O.K :D

lukycrust
guru
Příspěvky: 743
Registrován: 24 dub 2008 08:33
Bydliště: Vranov n/T

Příspěvekod lukycrust » 01 pro 2009 01:19

Tak tu sú moje teploty pri normálnej práci na NB...jadrá mi bežia na 850MHz...

Obrázek
Lenovo ThinkPad R500(intelGMA) + Advanced MiniDock
HP EliteBook 8540p(3y NBD) + HP Advanced Docking Station

jarkov1

Příspěvekod jarkov1 » 01 pro 2009 08:28

A použvaš chladiacu podložku? Lebo tie teploty CPU sú na veľmi peknej úrovni.

lukycrust
guru
Příspěvky: 743
Registrován: 24 dub 2008 08:33
Bydliště: Vranov n/T

Příspěvekod lukycrust » 01 pro 2009 10:04

nie,chladiacu podložku nepoužívam,myslím že pri ThinkPade je zbytočná...
Lenovo ThinkPad R500(intelGMA) + Advanced MiniDock
HP EliteBook 8540p(3y NBD) + HP Advanced Docking Station

jarkov1

Příspěvekod jarkov1 » 01 pro 2009 14:37

JJ, oni majú ten chladič rozmernejší.

jarkov1

Příspěvekod jarkov1 » 02 pro 2009 23:37

Toto sa mi podarilo keď som dal pred chladiaci otvor ventilátor s otvoril
okno.
Rapídne sa znížili teploty:

http://img23.imageshack.us/img23/8805/f ... erimen.jpg

BlackDragon
píše často
Příspěvky: 355
Registrován: 24 srp 2008 19:13
Bydliště: Město Piva (Plzeň)

Příspěvekod BlackDragon » 03 pro 2009 13:26

Moje teploty při nastaveném vysokém výkonu:

CPU: 40 a 50 (první a druhé jádro)
GPU: 34
HDD: 36

V zátěži mam CPU okolo 70, GPU okolo 65 a HDD okolo 40. Nikdy se mi nepřehříval. Chladící podložku používam, ale nemá to žádnej význam, tu sem kupoval už přímo s notebookem, protože sem čekal, že teploty budou vyšší a ono ne. Je vidět že neni multimediální notebook jako multiemediální notebook :) Na thinkpadovi jsem teploty neměřil, ale tam nečekam nějaké přehřívání :D

Edit: vlastně se mi jednu chvíli začal trochu přehřívat, ale bylo to kvůli nánosu prachu, stačilo profouknout a odsát a měl jsem teploty jako když byl novej :)
Toshiba Satellite A210-19J + 1GB RAM + Windows 7 Professional
IBM ThinkPad T42

jarkov1

Příspěvekod jarkov1 » 04 pro 2009 00:41

Prečo možu mať jadrá rozdielne teploty?
Veď pokiaľ viem tak obe jadrá sú spolu na jednej doske...

BlackDragon
píše často
Příspěvky: 355
Registrován: 24 srp 2008 19:13
Bydliště: Město Piva (Plzeň)

Příspěvekod BlackDragon » 04 pro 2009 10:26

Tady je vysvětlení:
http://www.svethardware.cz/art_doc-E5F8 ... FAFB8.html
Údnajně za to může Heat Spreader, tedy kovovej plíšek, který má víc chránit procesor, ale způsobuje nerovnoměrné chlazení. Je tu jenom u AMD procesorů
Toshiba Satellite A210-19J + 1GB RAM + Windows 7 Professional

IBM ThinkPad T42

Damianus
_-=*Open Source*=-_
Příspěvky: 2351
Registrován: 14 pro 2007 02:54
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Damianus » 04 pro 2009 11:41

to nebylo tak uplne prokazano :? spise to je propaganda jde o nerovnomerne mereni teploty a vsak casto je vytezovano nejvice jedno jadro 0 a mene pak 1 :wink: jelikoz stale je vetsina app psana na jedno jadro z duvodu ze neni potreba aby bylo psano na dve
Jedinou pravdou je, že všichni lžou
Můj weboblogo něco about IT and something viz. tlačítko WWW Miláček Lenovo X220
MSI GX600 -> Lenovo T500 -> Lenovo X220 -> Asus Zenbook prime -> Lenovo X220

Gragagrogog
píše často
Příspěvky: 144
Registrován: 17 čer 2009 14:40
Bydliště: Praha-Brno

Příspěvekod Gragagrogog » 04 pro 2009 17:56

Jj, nesmíte věřit všemu, co najdete na internetu. Takhle přece začala druhá světová válka! :lol:

polo

Příspěvekod polo » 04 pro 2009 18:44

Vliv teploti je znacne diskutabilny ono skor to prekaza napr. napajacej kaskade danych komponentov(GPU,CPU atd.) ako chipom samotnym a tym prichadza skor otazka z coho su tie obvody(ake suciastky vyrobca pouzil, ako ich rozmiestnil)

Len tak pre info mam book polozeny na posteli vytazeny hrou par hodin fan na full RPM a ziadna teplota nepresahuje 50C nehovoriac , ze na dotyk je studeny...

jarkov1

Příspěvekod jarkov1 » 04 pro 2009 18:58

50°C na posteli je veľmi pekná teplota, aký máš notebook?

BTW: Všimol som si recenziu na HP Probook http://notebook.cz/clanky/recenze-noteb ... book-5310m , zaskočila ma tá vykoká teplota v max záťaži: 106°C
Je to naozaj vysoká teplota.
Ako može výrobca niečo také navrhnúť a vyrábať?
Ak je notebook tenký, a s chladením je problém, tak prečo nepoužili Atom alebo CULV?


Zpět na „Ostatní náměty k diskusi“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 27 hostů