Ergonomie práce s NTB

Obecná témata, která přímo nezapadají do výše uvedených kategorií.

Byl by o toto téma zájem?

ANO
30
97%
NE
1
3%
 
Celkem hlasů: 31

sirius1983
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4680
Registrován: 24 úno 2007 19:59
Bydliště: Všude dobře tak co doma...

Ergonomie práce s NTB

Příspěvekod sirius1983 » 03 říj 2009 14:58

Kdysi tady takové vlákno na smetišti bylo, ale pak se to smazalo, tak by mě zajímalo, zda by byl o takovéto téma zájem...
Představoval bych si to jako fotky pracovního místa s notebookem. Hlavně pak takové, kde jsou vidět řešení se stojany, dokovacími stanicemi, externími klávesnicemi, reprodukotry a monitory. Něco podobného funguje i na serveru AVmania a přijde mi to celkem zajímavé, tak jsem se chtěl zeptat, zda by o to byl zájem i tady...
Naposledy upravil(a) sirius1983 dne 03 říj 2009 21:34, celkem upraveno 1 x.
T420, X31
Prosím, nepište mi soukromé dotazy, otázky patří veřejně na toto fórum.

Uživatelský avatar
swarm
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 8856
Registrován: 09 úno 2007 14:22
Bydliště: zpět v ČR
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod swarm » 03 říj 2009 18:14

Jsem pro. Navíc jsme oba moderátoři, tak nám to nemá kdo mazat. Až budu doma, tak to u sebe klidně vyfotim.
swarm - blog: http://notebookblog.cz
Apple MacBook Air 13 M1 (16/512GB) + HP EliteBook 840 G5 (i5-8350, 32GB RAM, 512GB NVMe) + DELL Precision 3660 (i7-13700K, 32GB, RTX 3080) + HP DL380 Gen10 (2xXeon 6126, 192GB RAM, 2x NVIDIA Tesla P4)

alfah4ns
guru
Příspěvky: 7116
Registrován: 05 kvě 2007 15:55
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod alfah4ns » 03 říj 2009 18:22

urcite to uvitam :)
Obrázek
takhle to vypada zatim, docasne, za 2 tydny me ceka novy nabytek, tak uz se tesim... u displeju nad sebou ale zustavam... jen bude hezci to okoli. pak tady strcim i to nove. Jinak me pls. omluvte za snizenou kvalitu fotografie.
kazdy velky byk byl jednou tele
Latitude D630, C2D T7250, 3GB RAM, 14.1 WXGA+, Quadro 135m, Intel 520 60GB + Samsung 640GB/D-Bay, Win7pro 64bit, 9čl baterie, dock + LCD NEC 20WGX2 pro

CeCo

Příspěvekod CeCo » 03 říj 2009 18:22

swarm píše:[...] tak nám to nemá kdo mazat.

Si si tym 100%ne isty?

C

sirius1983
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4680
Registrován: 24 úno 2007 19:59
Bydliště: Všude dobře tak co doma...

Příspěvekod sirius1983 » 03 říj 2009 18:24

ceco, místo vyhrožování sem hoď raději svůj wokplace, zrovna ty jsi asi jeden z těch co ho má ergonomicky vychytanej...

alf: Nikdy jsem neviděl, že by někdo používal displeje nad sebou, ale možná to není až zas tak špatné. Je možno kurzorem myši přecházet mezi displeji přes horní respektive dolní okraj displeje, nebo to funguje jen standartně přes boční okraje?
T420, X31

Prosím, nepište mi soukromé dotazy, otázky patří veřejně na toto fórum.

alfah4ns
guru
Příspěvky: 7116
Registrován: 05 kvě 2007 15:55
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod alfah4ns » 03 říj 2009 18:42

ano, jde prechazet i shora dolu, ve windovsackem nastaveni zobrazeni to jde nastavit jakkoliv, staci ty nahledy monitoru popretahovat mysi, jak je libo.
no a spodni displej pouzivam vicemene na ICQ, apod... nebo kdyz neco pisu, tak na hornim mam zdorjove materialy a pisu na dolni..

jinak pro me to ma vetsi smysl nad sebou, protoze nemusim vytacet hlavu, staci jen mirny pohyb temer jen ocima dolu, podobne jako kdyz chces v aute zkontrolovat, jak rychle jedes a vidim na dolni.
pri kresleni, kde mam delat napr. vykres z pripraveneho 3D modelu, mam proengineer i autocad kazdy v jinem displeji (pro-e sice umi vytvorit vykres, ale temer vzdy to chce jeste nejake upravy, aby mi to ucitel prijal a nemel namitky) mno a to mi prijde zase vyhodnejsi mit to nad sebou...
nehlede na to, ze kdybych je dal vedle sebe, chtel bych je do stejne vysky, coz by pro mne znamenalo bud jeste jedno externi + dock (kvuli dalsimu vystupu), nebo stojan na notebook a externi klavesnici, tu lenovackou s touchpadem nechci, vim, ze je kvalitni, ale nechce se mi dat tolik penez na klavesnici... no a na klasicke mi ten touchpad uz chybi, kolikrat potrebuju jen presunout kurzor...
kazdy velky byk byl jednou tele

Latitude D630, C2D T7250, 3GB RAM, 14.1 WXGA+, Quadro 135m, Intel 520 60GB + Samsung 640GB/D-Bay, Win7pro 64bit, 9čl baterie, dock + LCD NEC 20WGX2 pro

CeCo

Příspěvekod CeCo » 03 říj 2009 18:48

sirius1983 píše:ceco, místo vyhrožování sem hoď raději svůj wokplace, zrovna ty jsi asi jeden z těch co ho má ergonomicky vychytanej...


Obrázek
Prevzaté z autorovho blogu notebookblog.sk

Ten monitor vpravo je pozicany. Davam do pozornosti kreslo, ktore splna narocne poziadavky nariadenia vlady (podla europskych noriem) a na ktore sa casto pri ergonomizacii priestoru zabuda.

C

alfah4ns
guru
Příspěvky: 7116
Registrován: 05 kvě 2007 15:55
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod alfah4ns » 03 říj 2009 18:58

jj, to tvoje kreslo je super, takovemu bych se vubec nebranil :)
(i kdyz se soucasnou financni situaci bych asi musel prodat ntb i LCD, abych na nej mel :D )
ja pouzivam takove to klasicke kancelarske kreslo, jake jsou k videni v beznych obchodech za cca 2-3k. neni zorvna nejlepsi, ale ze by bylo nepohodlne, taky rict nemuzu, sedi se v nem docela dobre
kazdy velky byk byl jednou tele

Latitude D630, C2D T7250, 3GB RAM, 14.1 WXGA+, Quadro 135m, Intel 520 60GB + Samsung 640GB/D-Bay, Win7pro 64bit, 9čl baterie, dock + LCD NEC 20WGX2 pro

sirius1983
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4680
Registrován: 24 úno 2007 19:59
Bydliště: Všude dobře tak co doma...

Příspěvekod sirius1983 » 03 říj 2009 19:02

alf: mě se to líbí právě z toho důvosu, že nemusíš točit hlavu do stran a taky je to výhodné pro lidi, kteří nechtěl pracovat na externí klávesnici a vyhovuje jim ta notebooková (a nechtějí mít další zařízení na stole), pak je je v podstatě postavení displeje nad sebe jediné možné řešení...
T420, X31

Prosím, nepište mi soukromé dotazy, otázky patří veřejně na toto fórum.

CeCo

Příspěvekod CeCo » 03 říj 2009 19:36

alfah4ns píše:(i kdyz se soucasnou financni situaci bych asi musel prodat ntb i LCD, abych na nej mel :D )

Holt, treba sa dobre dlho obracat... Pravdu povediac, ja budem mat dost velky problem sa niekde zamestnat, lebo urcite fasnem horsie kreslo (ak to vobec bude kreslo a nie nejaka obycajna "stolicka"... :( )

sirius1983 píše:kteří nechtěl pracovat na externí klávesnici a vyhovuje jim ta notebooková

Ak mas taketo pracovisko tak porusujes normu a tympadom aj zakon :mrgreen:

Inac vazne - toto dat do pozornosti inspektoratu prace (v ramci BOZP) tak by len na pokutach zarobil stat majland... Fixna opierka? Pokuta. Notebook bez externej klavesnice? Pokuta. Nemas podnozku? Pokuta...

C

Ghost
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 7536
Registrován: 25 říj 2006 12:27
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Ghost » 03 říj 2009 20:35

Ceco: http://www.ip.gov.sk/Download/dobraprax ... dnotky.pdf
Prenosné počítače – notebooky
Nespadajú pod režim nariadenia vlády SR č. 276/2006 Z.z. lebo sú určené len na dočasne alebo nepravidelné používanie na pracovisku.

CeCo píše:Fixna opierka? Pokuta. Notebook bez externej klavesnice? Pokuta. Nemas podnozku? Pokuta...

fixnu opierku zakon nevyzaduje vobec, klavesnica k notebooku nepovinna a podnozku len pokial ide o trvalu pracu a neplati tiez pre notebooky. http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/defau ... ocnik=2006

§1 píše:Toto nariadenie vlády sa nevzťahuje na:
d) prenosné zariadenie s obrazovkou používané dočasne alebo nepravidelne na pracovisku,


neviem ako je to v ceskej republike ale u nas v realite to funguje takto. :)
Naposledy upravil(a) Ghost dne 03 říj 2009 20:44, celkem upraveno 2 x.
Predator 15, MBP 13 Early 2015, T410, Apple iPad 9.7 (2018), Kindle Fire HD 8

CeCo

Příspěvekod CeCo » 03 říj 2009 20:42

Prenosné počítače – notebooky
Nespadajú pod režim nariadenia vlády SR č. 276/2006 Z.z. lebo sú určené len na dočasne alebo nepravidelné používanie na pracovisku.

Vsimni si uvod toho dokumentu - "Zobrazovacia jednotka nie je: [...] napr. laptop, notebook v prípade krátkeho a dočasného použitia na pracovisku". To je myslim si jasne. Ak mas teda notebook ako jediny pocitac a pouzivas ho na tvojom hlavnom pracovisku, plati norma aj pre teba.

Ghost píše:fixnu opierku zakon nevyzaduje a podnozku len pokial ide o trvalu pracu. http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/defau ... ocnik=2006

Ved prave - nariadenie vyzaduje NASTAVITELNE operadlo - "Sedadlo musí byť nastaviteľné na výšku v rozsahu 400 až 520 mm". Co napriklad http://www.ikea.com/sk/sk/catalog/products/S99850025 nesplnuje

Btw, ta norma je podla Europskej, takze v CR to bude velmi podobne. A napr. take notebooky HP maju v certifikatoch rovno uvedene, ze tuto normu (v Nemecku Bildschirmarbeitsplatzverordnung) NESPLNAJU.

C

Ghost
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 7536
Registrován: 25 říj 2006 12:27
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Ghost » 03 říj 2009 21:16

hadat sa mozes ale to su sede miesta zakona takze pokial zamestnavatel nechce tak nemusi (zalezi aky si dolezity alebo ci sa prave musia skrtat naklady). pojem docasny neviem ci je niekde presne zadefinovany a niektore velke firmy este pre zvysenie "zabavy" nemaju ani pre zamestnanca trvale pracovisko takze si tam vsade "docasne" aj ked si tam 12hod denne. moj osobny nazor je, ze je to tak naformulovane umyselne aby zamestnavatelia neboli nuteni ku kazdemu notebooku nakupovat kopec prislusenstva.

a co sa tyka tej stolicky tak z mojich skusenosti si na to co je v nariadeniach tykajucich sa BOZP si zamestnavatelia davaju pozor na to co je tam presne zadefinovane a lacnej stolicky z IKEA, ktora to nesplna sa v normalnej firme obavat nemusis.

to je hadam jasne, ze notebook tu normu splnit nemoze. oddelit klavesnicu od zobrazovacej jednotky aby celok zostal funkcny ide dost tazko. ;)
Predator 15, MBP 13 Early 2015, T410, Apple iPad 9.7 (2018), Kindle Fire HD 8

sirius1983
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4680
Registrován: 24 úno 2007 19:59
Bydliště: Všude dobře tak co doma...

Příspěvekod sirius1983 » 15 říj 2009 20:52

Tak se nám to tu tady zatím moc nerozběhlo. Já bohužel nemám co nabídnout, ale lidí, co mají dobré ergonomické pracoviště je tu určitě spousta, tak sem něco dejte, viď swarme... :wink:
T420, X31

Prosím, nepište mi soukromé dotazy, otázky patří veřejně na toto fórum.

GR!nCh
píše často
Příspěvky: 268
Registrován: 16 zář 2007 22:47
Bydliště: Brno

Příspěvekod GR!nCh » 18 říj 2009 23:58

Trochu ergonomie mám rád. Foto je starší, ale vypadá to zhruba stále stejně.
- ThinkPad T61 v docku, 24" monitor (pouze TN :()
- klávesnice Logitech UltraX Premium není tak dobrá jako na TP, ale alespoň má ntb zdvih a standardní rozložení kláves. Stejně jako alfah4ns bych ocenil numpad vlevo, něco co umožňuje Sidewinder X6, ale aby bylo víc klávesnic na trhu a ne jen tato jediná.
- myš Logitech G5. Herní myš, skvělý tvar, senzor.
- gelové polštářky pod rukama, gelovou podložku pod myš mám novou, kvalitněší než na na fotce. Klávesnici mám vpředu mírně podloženou.
- židle Haworth X-88, velice kvalitní, mimořádně polohovatelná.
Okraje displayjů už nemám v překryvu, jinak mi to všechno docela vyhovuje.
Obrázek
Fedora @ Lenovo ThinkPad T460s


Zpět na „Ostatní náměty k diskusi“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů