přehřívá se vám acer? museli ste čistit nebo kupovat podložk

notebooky Acer (Aspire, TravelMate) a vše kolem
roman3
píše často
Příspěvky: 383
Registrován: 19 bře 2007 17:23

Příspěvekod roman3 » 12 črc 2007 23:50

mbelas: pokial viem, tak procesory AMD podporuju zmenu nasobica (=> frekvenciu) za chodu uz od dob Mobile Athlonov XP (vtedy sa este o Sempronoch ani len nerozmyslalo)... v case Sempronov uz mali vsetky AMD procesory funkciu C'n'Q alebo aspon PowerNow... kamos ma zrejme vo win nastaveny napajaci profil "Always On" alebo "Presentation"; nech skusi dat "Home/Office Desk" a malo by ho podtaktovavat (a samozrejme je potrebne mat aj nainstalovany driver k procesoru, bez toho je jasne, ze to nepojde)

Fuckerov: skus si stiahnut programcok RMClock a pohraj sa s napatim na procaku - pokial mas vydareny kusok procesora, tak sa ti podari znizit aj o 0,1-0,2 voltu, co by malo vyrazne pomoct... a samozrejme si nastav, nech sa ti procak neprepina na vyssi takt - pri bruzdani po nete nepotrebujes viac nez tych najmensich moznych 800MHz... a pokial mas grafiku, ktora dokaze cez ovladace menit vykon, tak aj to zniz (hladaj nejaku moznost "Performance: Battery Optimized", alebo nieco podobne)... pripadne skus este (kedze si ho uz mal rozobraty) dat na procesor a grafiku nejaku lepsiu teplovodivu pastu a co som cital, ze trocha pomoze - skus dat trocha teplovodivej pasty aj okolo toho zvaru, kde je heatpipe prichyteny k tomu heatspreaderu co sa dotyka CPU a GPU/northbridge

EDIT: este som chcel dodat, ze mne sa na mojom Aspire 3023WLMi spina vetrak v momente ked dosiahne procesor ~40C a vypina pri ~27C (bios v1.11), ale co som cital, tak v novsom biose je to uz optimalizovane a vetrak sa spina len na naozaj nevyhnutnu dobu - takze skus pripadne pobruzdat este po nejakych forach, je mozne ze aj u teba s novym biosom to bude lepsie
Naposledy upravil(a) roman3 dne 13 črc 2007 13:19, celkem upraveno 1 x.

Fuckerov
občas něco napíše
Příspěvky: 53
Registrován: 18 led 2007 17:16

Příspěvekod Fuckerov » 13 črc 2007 11:10

roman3: Konecne trochu fundovana rada 8) Hned se do toho pustim. Na CPU jsem pouzil pastu Arctic Cooling MX-1,coz by mela byt spicka mezi pastami. Pisou na ni ze treti den po aplikaci se teplota jeste snizi o 4,5°C avsak idealnich vlastnosti dosahne po cca 200 hodinach provozu (tak zatim cekam). Nanasel jsem skutecne tenkou vrstvicku po cele plose CPU a roztiral ziletkou, aby nedoslo k vytlaceni pasty kolem procaku.
Dik za radu ze mam dat i trochu pasty do otvoru mezi medeny plat co doseda na CPU a heatpipe. Pri dalsim rozebrani zkusim demontovat i chladici plech od GPU a northbridge. Mam takovy podezreni ze druhe termocidlo je prave na northbridge a teplovodiva samolepka ktera je mezi chladicim plechem a chipem uz neplni dostatecne svou funkci (odlepil jsem totiz plech nad samolepkou a zas pritlacil zpet).
Jedna z mych dalsich teorii je ta ze GPU se dost zahriva a toto teplo se prenasi chladicim plechem (ktery je totiz spolecny jak pro GPU tak pro northbridge) na northbridge. V minulosti jsem na booku paril DOOMa 3 a tak jsem grafarnu trosku nataktoval. Ted uz ale nehraju a tak GPU ani netaktuju,ale prst na chladici fakt udrzim jen kratce. Jaka ma byt vlastne provozni teplota GPU? Slysel jsem ze nekde kolem 70°C. Treba pomuze prilepit na chladici plech GPU jeste jedno zebrovani.
Jak vidite uz jsem se do toho tak vnoril,ze bych moh jit z fleku delat konstruktera do Aceru :lol:
Jestli mate dalsi rady tak sem s nimi!!
EDIT: Docetl jsem se zde ze by mohl pomoct i upgrade biosu. Ja bych radsi nejaky programek na edit biosu (phoenix), kterym bych dokazal posunout hranici sepnuti ventilatoru o par stupinku vyse. Existuje neco takoveho??
Naposledy upravil(a) Fuckerov dne 16 črc 2007 20:48, celkem upraveno 1 x.
Acer Aspire 1363WLMi, AMD Sempron 3000+, nVidia GeForce Go 5200 Fx, DDR 512, 60GB HDD

Tom_bo
píše často
Příspěvky: 128
Registrován: 10 kvě 2007 22:58

Příspěvekod Tom_bo » 15 črc 2007 16:55

Vlastnim Aspire 5024 - tyhle modely (jsou skoro stejny jako serie 30xx) se hrejou hodne protoze chlazeni je vyreseny uplne na picu - ma jen jeden vetrak s malym nasavacim otvorem (cca 4x4 cm) a to jeste pod notebookem takze se tam chladnej vzduch normalne skoro nedostane ani kdyz lezi na rovnym stole o posteli ani nemluvim... taky je to permanentne zasrany prachem a pocitac se hreje jeste vic.

Driv jsem ho podkladal obaly od CD ale to me prestalo bavit a protože chladici podlozky jsou pekelne drahy tak jsem si udelal podstavec s vetrakem sam. Neni to nic moc ale kdyz jede ventilator (puvodne z chlaice na procesor pro P2) na plnej vykon skutecne ten notebook uchladi na pouzitelny hodnoty... CPU @ 1800MHz - 45°; CPU @ 800MHz - 28°; HDD - 40° ).

tady je fotka myho vytvoru
http://ukazto.com/?img=vetrak.jpg

jeste postreh - vsim sem si ze Notebok Hardware Control ukazuje jiny teploty nez RM Clock

mstejska
občas něco napíše
Příspěvky: 2
Registrován: 05 črc 2007 18:37

Podtaktovat

Příspěvekod mstejska » 27 črc 2007 09:37

Mam TravelMate 4402 (Turion ML30 + Ati X700) processor fungnuje pri snizenem napeti (nasobic 4x 0.775 nasobic 8x 0.950 pomoci RM CPU Clock) proti standardu (1.00V a 1.40V) se subjektivne teploty NB snizily. Akorat ted po roce a pul zacina neprijemne vrcet ventilator. Pokud je dobry processor tak se da dobre snizit napeti.

Fuckerov
občas něco napíše
Příspěvky: 53
Registrován: 18 led 2007 17:16

Příspěvekod Fuckerov » 27 črc 2007 17:56

Jak mam v RMclock nastavit snizeni napeti procesoru? Zatim mi AMD power now meni napeti od 0,950-1,4V,ale kdyz zapnu RMclock,vyhuli to procesor na plnej takt a napeti. Nevim jak to prenastavit na minimalni hodnoty. Ani cestina nefunguje :x
EDIT: Tak se mi povedlo dle detailniho navodu na foru pctuningu snizit napeti na 0,8V,ale muj problem s vecne hucicim vetrakem to nevyresilo. Teplota neklesla a drzi se nonstop na 45°C. Mam nainstalovanou posledni verzi RMclock a je tam jeste plno dalsich nastaveni, s kterymi si nevim rady. Treba se da jeste nejak snizit teplota northbridge.
Pak uz mi zbyva jen chladici podlozka. Vsude vychvalujou Zalman NC-1000 Notebook cooler. Prej dokaze zchladit notas az o 9°C!!
Acer Aspire 1363WLMi, AMD Sempron 3000+, nVidia GeForce Go 5200 Fx, DDR 512, 60GB HDD

mbelas
guru
Příspěvky: 1372
Registrován: 29 říj 2006 09:04

Příspěvekod mbelas » 28 črc 2007 13:41

´ja na mem 5101 mam napětí dáno na 0,8V a uplne v poho....stabilni......žere min baterky a taky par minut ušetřím....... :D das profiles a tam mas tabulku od 0-10 to je násobič.....kliknes na nulu a dole dej napetí o0,8V.......tedka by to melo fičet :P

Nowi
občas něco napíše
Příspěvky: 72
Registrován: 26 čer 2006 18:58

Příspěvekod Nowi » 28 črc 2007 17:41

No ja mam Acer TM 8004LMi a je tam procesot Pentium M 1.6GHz...kdyz nic nedelam tak se mi teplota drzi kolem 38-40°...a to je venku docela vedro...Kdyz ho vystavim 100% zatezi tak mi teplota nidky nepresahla 57 stupnu ale jakmile zatez prestane tak mi teplota hrozne rychle zacne klesat dolu...behem chvilky treba tj nejaky 3 vteriny na 50°a hned pak na 45° a to mi pride dost divny...je to realny?

Fuckerov
občas něco napíše
Příspěvky: 53
Registrován: 18 led 2007 17:16

Příspěvekod Fuckerov » 28 črc 2007 19:56

Nevi nekdo k cemu v RMClocku slouzi polozka Advanced CPU settings a jak ji spravne nastavit?
Acer Aspire 1363WLMi, AMD Sempron 3000+, nVidia GeForce Go 5200 Fx, DDR 512, 60GB HDD

Nowi
občas něco napíše
Příspěvky: 72
Registrován: 26 čer 2006 18:58

Příspěvekod Nowi » 29 črc 2007 08:31

Tom_bo píše:
Driv jsem ho podkladal obaly od CD ale to me prestalo bavit a protože chladici podlozky jsou pekelne drahy tak jsem si udelal podstavec s vetrakem sam. Neni to nic moc ale kdyz jede ventilator (puvodne z chlaice na procesor pro P2) na plnej vykon skutecne ten notebook uchladi na pouzitelny hodnoty... CPU @ 1800MHz - 45°; CPU @ 800MHz - 28°; HDD - 40° ).

tady je fotka myho vytvoru
Obrázek

jeste postreh - vsim sem si ze Notebok Hardware Control ukazuje jiny teploty nez RM Clock

Hele a jak napajis ten vetrak? Sem myslel ze si to taky udelam ale myslel sem ze bych ten vetrak nejak napojil do usb...no treba to pude
Acer TravelMate 8004LMi (Pentium M 1.6, Ati M 9700 128MB, 15" 1400x1050, 1.25GB DDR, 100GB 7200ot

Fuckerov
občas něco napíše
Příspěvky: 53
Registrován: 18 led 2007 17:16

Příspěvekod Fuckerov » 29 črc 2007 19:53

Zkus napojit vetrak primo do USB.Tady mas pomucku:
Obrázek
Vetrak napoj na kontakty 1 a 4, popripade zmen polaritu dle toho jak chces aby se vetrak tocil.
Ja mam zase otazku jak to udelat, aby sly regulovat otacky vetraku treba potenciometrem.
Acer Aspire 1363WLMi, AMD Sempron 3000+, nVidia GeForce Go 5200 Fx, DDR 512, 60GB HDD

roman3
píše často
Příspěvky: 383
Registrován: 19 bře 2007 17:23

Příspěvekod roman3 » 29 črc 2007 21:45

No pokial zapojis potenciometer s vetrakom do serie, tak by to malo fungovat... ale pokial kupis kvalitny vetrak, tak potenciometer ani nebudes potrebovat - takmer vsetky vetraky su robene na 12V a pokial donho pustis 5V z USB, tak ho ani nebudes pocut...

Tom_bo
píše často
Příspěvky: 128
Registrován: 10 kvě 2007 22:58

Příspěvekod Tom_bo » 29 črc 2007 23:56

Nowi píše:Hele a jak napajis ten vetrak? Sem myslel ze si to taky udelam ale myslel sem ze bych ten vetrak nejak napojil do usb...no treba to pude


je to vetrak k procesoru takze jede na 12V ne na 5 (ktery mas v USB) a mam k nemu extra maly trafo do zasuvky 8) protoze podlozka je porad na stole a nikam ji netaham tak mi to nevadi (casem si k tomu dopajim vypanac a nejakej "senzor" aby to bezelo jen kdyz tam book skutecne lezi) zatim jede porad kdyz je v zasuvce coz me zacina srat :?

dodatek - trafo mam regulovatelny a kdyz ho necham na 6V tak sice vetrak slyset neni ale taky jako by tam nebyl; jede v malejch otackych a vubec nefouka takze je fekt k nicemu

mstejska
občas něco napíše
Příspěvky: 2
Registrován: 05 črc 2007 18:37

RMCpu clock

Příspěvekod mstejska » 30 črc 2007 12:59

V RM vyberes list profiles a nadefinujes is tam vsechny profily ktere chces pouzivat napr:
Index Frequency Id Voltage ID
0 4 0.775
1 8 0.950

pak si nastav jako current profile "performance on demand." jiny podle me nema vyznam.
Dale: na zalozce Performance on demand is nastav use P-state transitions
a v tabulce zaskrtni profily ktere jsi si nadefinoval drive
pak by to melo fungovat

Fuckerov
občas něco napíše
Příspěvky: 53
Registrován: 18 led 2007 17:16

Příspěvekod Fuckerov » 31 črc 2007 17:01

Jak mam udelat aby vetrak vypinal uz pri 42°C a ne az pri 40°C. Zadny utilitky jako speedfan atd nefungujou. Kdybych vedel co ridi chod vetraku,mozna by se to dalo preprogramovat a posunout prahovou hodnotu vypnuti o par stupinku vys.Jde preprogramovat zakladni desku,bios nebo widle (pohrat si s ACPI)??? Uz se chytam kazdyho stebla. Klidne si pred vetrak napajim termodiodu nebo neco podobnyho :?
Acer Aspire 1363WLMi, AMD Sempron 3000+, nVidia GeForce Go 5200 Fx, DDR 512, 60GB HDD

maxxz
guru
Příspěvky: 2847
Registrován: 16 říj 2006 06:26

Příspěvekod maxxz » 31 črc 2007 20:31

pokud nefunguje žádnej program na regulaci větráčků tak to co chceš je bohužel nemožné a neuskutečnitelné, pochybuju, že se to dá nastavit v BIOSu, prostě je to napevno nastavený v nějakém čidlu.
tento účet již není aktivní.


Zpět na „notebooky Acer“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 48 hostů