MXM HD 3470M aneb otázka upgradu s omezeným rozpočtem

notebooky Acer (Aspire, TravelMate) a vše kolem
kukulin
občas něco napíše
Příspěvky: 15
Registrován: 18 čer 2009 19:36

MXM HD 3470M aneb otázka upgradu s omezeným rozpočtem

Příspěvekod kukulin » 01 lis 2012 10:29

Zdravím,

předem velká omluva za možná duplicitní téma, nicméně problém, který budu popisovat se zdá být jasný, ale tak moc není, proto jej zde rozeberu.

Jak už jsem nastínil v názvu, jde o výměnu grafické karty ATI Mobility HD 3470.

Důvod:

1) Vyšší výkon
2) Vyšší úspora
3) lepší podpora ovladačů, jak ve WIndows, tak v Linuxu.
4) Snaha co nejmenší ceny - můj rozpočet je bohužel omezený.

1) Vyšší výkon - to je celkem jasné, doba přecejen pokročila a i já jsem chvílemi přemýšlel nad koupí nového noťasu, ale Vysoká škola si bere peněz více.
Dalším faktem je, že novější grafika mi dovolí i pokročilejší věci, GPGPU (nejsem si jist, stejně asi teď dostanu kamenem po hlavě :D )

2) Vyšší úspora
- notebook, na který tento upgrade chci provést je Acer TravelMate 5730G, který má v současné době HD 3470. Je pravdou, že po 3 letech spokojeného užívání je toto docela zbytečné nicméně hlavním bodem, proč chci provést upgrade je:

3) Lepší podpora ovladačů - jak ve Windows, tak v Linuxu. Bohužel AMD odsunulo řady HD 2xxx, HD 3xxx a HD 3xxx na legacy úroveň, tzn karty jsou spravovány komunitně. V linuxu mám na kartu repositář, což by problém ani tak nebyl, spíš se obávám, kdy i tento repozitář zkončí. Další věcí jsou Windows, kdy mi při instalaci ovladačů od AMD blbla obrazovka, takže jsem nahodil původní ovladač, který fungoval.
AMD mě v tomto hodně zklamalo, čekal jsem lepší podporu, ale co chci od počítače, který je 3-4 roky starý, že?

4) Cena - bohužel Vysoká škola má velké finanční nároky, proto se snažím ušetřit. Je mi jasné, že spousta z Vás mi řekne "šetři si na další PC" ale momentálně nějakých 20K kč v peněžence či na účtu jednoduše nemám.

Další věcí je už celkem osobní přístup ke stroji - notebook mi stále, i přes svůj věk slouží dobře (3x klepu do stolu) a stejně jako některým z Vás je mi líto svůj první PC jen tak vyhodit - to prostě nejde. Notebook něco vydržel a pro mě osobně si zaslouží lepší důchod v teplíčku, než kdesi na smetišti.

Takže hlavním problémem je zde cena plus podpora výrobce, kde bych byl opravdu rád za lepší podporu.

Nyní technické řešení:

Vím že:
HD 3470 u mě v notebooku je dedikovaná, MXM II.
Moje "vybraná" musí být podobná, tzn slotově stejná. Toto odpovídá jak HD 5470, tak HD 6470. Tzn budu měnit jen "kartovou" řadu, nikoliv modelovou.

Na Závěr vím, kde můžu nakupovat, což není zas tak důležité, ale i tak:
Lokace buď Zlín (pátek)
Brno (Pondělí až čtvrtek).

Jinak se předem omlouvám za možné překlepy, ale doufám že jsem otázku naformuloval co nejlépe.

S pozdravem,

kukulin

Zpět na „notebooky Acer“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 39 hostů