VAIO FZ-21M a instalace Windows XP - návod!

notebooky SONY (VAIO) a vše kolem nich
Krakatit
občas něco napíše
Příspěvky: 2
Registrován: 13 pro 2007 15:16

VAIO FZ-21M a instalace Windows XP - návod!

Příspěvekod Krakatit » 19 pro 2007 20:11

Ve fóru je toto téma dost roztříštěné, ani jsem nedostal dostatečnou odpověď od lidí, kteří se nabízejí že poskytnou radu, jaksi jim došel dech!! Určite je dost takových, kteří by rádi své vlastní Windows XP nainstalovali na svůj nový notebook Sony VAIO.Nakonec jsem musel projet několik zahraničních fór, abych se dopátral kde sehnat patřičné ovladače pro hardwarové zařízení notebooku, ale i něco více.
Celá tato operace je dost náročná a kdo dostatečné nezná základy na PC, neměl by se do toho pouštět!

Příprava "nového" instalační CD Windows XP pro VAIO je v tomto případě provedena na jiném PC s OS Windows XP a tomu je podřízen i následující návod.

1.Instalace NETFramework 2. Tento je nutný pro utility, které vám umožní Windows XP aktualizovat.
Stahuj např.zde:
http://www.slunecnice.cz/sw/microsoft-net-framework/ Framework

První problém, který vás čeká je úprava instalačního CD Windows XP v programu nLite a integrace ovladače AHCI pro SATA řadič Intel.Totiž bez tohoto nelze rozpoznat HDD v notebooku, tudíš intalaci nelze provést.Když už se k tomuto kroku odhodláte, stojí za to si své Windows XP SP2 updatovat nejnovějšími aktualizacemi. Aktualizace stáhne tento program: Windows Updates Downloader 2.25 (free)
http://download1us.softpedia.com/dl/2fb ... 6Setup.exe

Samotný program ale potřebuje k tomu, aby věděl co stáhnout tzv.UpdateList.aspx (12.12.2007)
Stáhnete zde:
http://wud.jcarle.com/UpdateLists.aspx/url]UpdateList
Obrázek1:
http://img142.imageshack.us/img142/3932/wudhn6.jpg
Obrázek:2
http://img142.imageshack.us/img142/8848 ... rambz1.jpg
Nastavte dle obrázku.Po instalaci programu a stažení UpdateListu, na něj (UpdateList) klikněte pravým tl.myši a dejte otevřít právě tím stahovacím programkem (Windows Updates Downloader).Uvidíte to, co je na obrázku. Na stažení si zvolte cokoliv, ale pro jistotu jsem nechal zatrženo pouze jedno pole. Uložte si aktualizace někam do složky. Kdo nepočítá s instalací Internet Explorer 7, vyhažte vše co se ho týká!

3.Zkopírujte Windows XP SP2 do nějaké složky v PC.

4.Spustit program nLite (nastavte češtinu) a načíst složku s Windows XP

5.Další krok je integrace aktualizací a ovladače AHCI do Windows XP. Zde se nebudu rozepisovat, protože je to zde ve fóru dostatečně vysvětleno.
http://marlo.wz.cz/AHCI_nLite_navod.jpg
Postupujte dle tohoto návodu, pouze s tím, že zvolíte navíc integraci: Opravné balíčky,pluginy a aktualizace (4 obrázek).
Program nLite stahuj např.zde:
http://www.slunecnice.cz/sw/nlite/ nLite
Driver AHCI zde:
http://www.tracy.wz.cz/f6flpy32.exe

Po vygenerování obrazu ISO toto vypalte. Umí to i program nLite, vypalujte nižší rychlostí! Protože je v novém notebooku předinstalován OS Windows Vista Home Premium plná verze (sn je vespod notebooku), stojí za to si jej ještě předtím, než se všechno smaže, vypálit. Je to skrytý soubor na C:\ a stejně tak je škoda smazat OEM verze Adobe Photoshop Elements, Premium Elements a Acrobat Standart (Program Files).Taky se může hodit Recovery disk.
6.A jdeme na to. Restart, přidržet klávesu F2 dostaneme se tím do Biosu. Zde nastavit bootování (Boot) na "interní optickou mechaniku"- dát na 1.místo.
Vložíme CD s Windows XP a opustíme Bios s uložením změn (Exit&Save). Dále sledujeme obrazovku, potvrdíme stisknutím lib.klávesy instalaci. Po načtení ovladačů aj. se dostaneme do místa kde uvidíme výběr OS. Odstraníme oddíly včetně C:\, tím se to "slije" do jedné velikosti. Dle instrukcí si vytvoříme nové oddíly (doporučuji min 2 oddíly) a zvolíme si oddíl C:\ do kterého budeme instalovat "xpéčka". Následuje formátování (NTFS) atd.
Po instalaci raději hned Windows XP neaktivujte, ale až bude hotovo!
7.Instalace ovladačů. (100% funkční)
Zde si je stáhněte a vypalte, nebo uložte na flashku ještě ve "vistách".

Ovladač grafiky, zvuku,kamery,bluetooth a vše ostatní,řadiče,wifi,modemy,aj.
http://download.css.ap.sony.com/vaio/do ... rivers.zip
O tom zda jsou všechny nainstalovány se přesvědčíte ve Správci zařízení (Start,Tento počítač-kliknout pravým tl.myši a zvolit Vlastnosti, záložka Hardware-tlačítko Správce zařízení.Nesmí tam být žádné žluté otazníky.
No a dále je možné si do dalšího oddílu nainstalovat i Windows Vista Home Premium.Pokud to plánujete, je dobré si toto rozmyslet již při dělení disku na oddíly při instalaci Windows XP.Pro Vistu stačí vyhradit asi 20 GB oddíl (pro Windows XP stačí 10 GB) a zbytek na data (?).Toto téma je tu dost podrobně rozvinuto ve fóru.
Toť vše.

//Krevety: označeno jako důležité. Jo prosím zdržte se hloupých dotazů a komentářů ;)
Naposledy upravil(a) Krakatit dne 03 led 2008 19:18, celkem upraveno 1 x.

pelopones
občas něco napíše
Příspěvky: 2
Registrován: 29 pro 2007 02:56

Příspěvekod pelopones » 02 led 2008 11:50

Děkuji za vyčerpávající návod , podle kterého jsem na svém Vaiu konečně rozběhal XP. V průběhu instalace jsem narazil na tři problémy, přes které se mi nepodařilo ani po několika pokusech projít, takže bych potřeboval radu od tvůrce tohoto návodu.
[
b]Problém 1 :[/b] nedaří se naistalovat a rozběhat integrovanou kameru. Systém jí sice vidí jako USB zařízení, ale nepracuje a instalace ovladače končí chybou.

Problém 2 : nedaří se orektně nainstalovat bluetooth adaptér. Instalace sice po několika pokusech proběhla, ale adaptér je stále ve
Správci zařízení označen žlutým vykřičníkem.

Problém 3 : jak rozběhat hw tlačítka pod displejem .

Děkuji za radu

Krakatit
občas něco napíše
Příspěvky: 2
Registrován: 13 pro 2007 15:16

ovladače pro Windows XP

Příspěvekod Krakatit » 03 led 2008 19:55

Pokud máš uvedený notebook, drivery pro hardwarová zařízení jsou obsaženy v balíčku na který je odkaz. Žádné jiné ovladače jsem nepoužil a zde se můžeš přesvědčit, že ovladače jsou komplet.
http://img217.imageshack.us/img217/4020/sprvapcih2.jpg

Ikona kamery se zobrazí pod Tento počítač/Skenery a fotoaparáty.Kameru můžeš pak iniciovat přes Vlastnosti, Otevřít, softwarově pak např. přes Skype (funguje skvěle), nebo jiný software.
Hardwarová tlačítka jsem zatím neřešil,(Volume funguje) a ostatní mě prozatím nezajímají. Možná je třeba si uvědomit, že tento notebook má hlavně fungovat pod Windows Vista. Časem možná i tento nedostatek ve Windows XP někdo dořeší, dohledá ovladače. Notebook používám v bezdrátové síti a jsem s ním velmi spokojen.

haans

Ovladače

Příspěvekod haans » 06 úno 2008 23:20

Taky děkuji za návod. Každopádně mám stejný problém jako uživatel nade mnou, kamera by zas tak nevadila, ale především mi nefunguje bluetooth. Instalace se vždy zastaví a vyšle požadavek: "Please plug in device and click Ok" Už jsem zkoušel takřka všechno, ale bluetooth mi zkrátka nejde nainstalovat. Vím, že už jste na to odpovídal, ale přeci jenom , nenapadá Vás, v čem by mohla být příčina tohoto problému? Předem děkuji..

Krevety
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 2352
Registrován: 11 kvě 2006 21:10
Bydliště: † Ostrava †

Příspěvekod Krevety » 07 úno 2008 11:38

zapnout wifi spinac ? :)
Samsung 730U
(i5 3337U; 8GB RAM; Radeon HD 8570M; 480GB SSD; Win8.1 x64)

haans

Příspěvekod haans » 07 úno 2008 14:29

Ne že bych byl nějakej počítačověj mág, ale uplnej idiot taky nejsem :-D Zkusil jsem to asi desetkrát, samozřejmě se zapnutým wifi spínačem..

Krevety
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 2352
Registrován: 11 kvě 2006 21:10
Bydliště: † Ostrava †

Příspěvekod Krevety » 07 úno 2008 20:03

tak sem to zkusil no 8) sory, ze sem te podcenil :wink:
Samsung 730U
(i5 3337U; 8GB RAM; Radeon HD 8570M; 480GB SSD; Win8.1 x64)

haans

Příspěvekod haans » 08 úno 2008 14:02

Už jsem to vyřešil pomocí ovladačů na FZ19 a FZ29..

easton
občas něco napíše
Příspěvky: 3
Registrován: 02 úno 2008 08:46

Příspěvekod easton » 11 bře 2008 15:29

Tak jsem na svém FZ21Z zkusil také downgrade na XPPro a v podstatě všechno klaplo, tak je je výše popsáno (včetně ovladače Bluetooth od FZ29), ale přesto má někdo zkušenosti s těmito problémy:

1. nemůžu zprovoznit nastavení podsvícení displeje pomocí Fn + F5 (F6). Tahle možnost mi vážně dost chybí. Nemáte někdo nějaké řešení?

2. tlačítka S1 a AV Mode - stejný případ, ale to jsem věděl už z diskusí, že je asi budu muset obrečet.

3. Podařilo se někomu rozchodit nějakou utilitu od Sony (Wireless Switcher) pomocí které by bylo možné vypnout/zapnout bezdrátové funkce odděleně (buď jen Wi-Fi nebo jen Bluetooth) ?

pelopones
občas něco napíše
Příspěvky: 2
Registrován: 29 pro 2007 02:56

Kamera pod XP

Příspěvekod pelopones » 21 dub 2008 01:15

Podařilo se již někomu rozběhnout podle tohoto návodu pod XP kameru ? Ať dělám co dělám, tak mě ani náhodou.

haans

zkušenosti

Příspěvekod haans » 24 kvě 2008 22:52

Zdravím, měl jsem také na svém notebooku XP, (konkrétně dualboota s Vistama) a měl jsem naprosto stejné problémy jako easton, snažil jsem se to chvilku řešit, ale jas mi za žádnou cenu upravit nešel.

/Jinak hlavně nikomu nedoporučuju dělat dualboota a kdyžtak si ty visty musíte trochu upravit, protože já to takhle musel každý 3 týdny přeinstalovávat :) Dvakrát za sebou se mi prohodily disky a XP přejela oprava Vist a bylo to...

Šandera
občas něco napíše
Příspěvky: 18
Registrován: 19 bře 2008 20:44

Příspěvekod Šandera » 28 čer 2008 00:03

Zdravím. Je tu někdo kdo dokáže poradit jak nainstalovat XP na IDE disk připojený přez USB?? Povedlo se mi při instalaci že se XP na notes nakopírují, ale při prvním restartu při instalaci naskočí modrá smrt, a je konec.
Sony VAIO FZ31M

Šandera
občas něco napíše
Příspěvky: 18
Registrován: 19 bře 2008 20:44

Příspěvekod Šandera » 29 čer 2008 10:55

Tak sem to zkusil znova, a se stejným výsledkem. Po nakopírování souborů a prvním vyžádaném restartu se ukáže ten teploměr jako že XP nabíhají a hned tuto obrazovku :
Obrázek
Sony VAIO FZ31M

Šandera
občas něco napíše
Příspěvky: 18
Registrován: 19 bře 2008 20:44

Příspěvekod Šandera » 11 kvě 2009 15:15

Tak sem zase po dlouhe době tady, a koukam ze na muj problem tu asi nikdo řešení nema :(
Sony VAIO FZ31M

alavana
občas něco napíše
Příspěvky: 1
Registrován: 02 srp 2009 19:06

Příspěvekod alavana » 02 srp 2009 19:09

Pokud te obtezuje modra smrt...tak.tvuj notebook. nepouziva ich8 ale 9



ICH9M-E/M SATA AHCI
hledej f6flpy32_85.zip na misto toho co je v navodu...


Zpět na „notebooky SONY“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 hostů