Enermax Aeolus - Test chladící podložky

Diskuse o veškerém příslušenství. Brašny, externí disky, přídanvé karty, WiFi atp.
charlie312
občas něco napíše
Příspěvky: 45
Registrován: 04 úno 2007 14:48

Enermax Aeolus - Test chladící podložky

Příspěvekod charlie312 » 17 kvě 2009 13:40

Blíží se léto a tak se zase asi zvedne poptávka po externích chladičích výkonných notebooků. Pokud nějaký právě sháníte, mohla by vám pomoct tato recenze. Předesílám, že je to moje vůbec první recenze, ale na druhou stranu je to recenze uživatelská, tedy chladič vlastním a testuji prakticky každý den a o své zkušenosti bych se teď rád podělil. Tento chladič jsem zakoupil až po důkladném prostudování zahraničních fór, protože u nás se o něm prakticky neví.

Největším konkurentem tohoto chladiče je v současné době vyhlášená špička mezi externími chladiči Zalman NC, Aeolus jej ale podle všeho výrazně předčí. Bohužel se o Enermaxu u nás prozatím moc neví, a tak spousta lidí raději sáhne k osvědčené klasice. Tato recenze by vám měla pomoci získat alespoň základní povědomí o chladící podložce, která dost možná smete Zalman z jeho postu jedničky na trhu.

Chladič jsem si pořídil k notebooku Compal FL90v1 (15.4, T7300@2.0GHz, 2GB RAM, 120GB 7200rpm, GF 8600GT), který solidně topí již při základních taktech. Podložku jsem se rozhodl koupit až poté, co jsem přetaktoval grafickou kartu a notebook začal topit ještě víc. Cílem tak bylo dostat notebook na původní teploty nebo ještě níže.

Chtěl bych jen předeslat, že na testovaném notebooku se grafika i procesor nacházejí v levé polovině spíše blíže okraji, tedy mimo plochu, pod kterou je větrák. Použití jiného typu notebooku by mohlo přinést ještě lepší výsledky. Chtěl bych také dodat, že na některých ilustracích se setkáte s trochu odlišným designem Aeolusu, kdy má podložka výraznou přední hranu o kterou se notebook opře. Nicméně toto řešení vadilo všem lidem, co mají notebooky s porty vepředu (o které tím pádem přišli) a tak Enermax vydal upravenou verzi, která je k dostání u nás – přesto mnoho e-shopů používá náhledy původního designu. Nová verze je taky o něco lehčí.

Popis podložky

Myslím si, že hezčí fotky než najdete na http://www.extranotebook.cz/enermax-aeo ... y-notebook rozhodně neudělám, takže si podložku můžete prohlédnout detailně tam. Podložka opravdu vypadá velmi luxusně, nebál bych se ji umístit ani do nejreprezentativnější kanceláře. Váží něco přes kilo, což není moc, ale přenášet jen tak se opravdu nedá. Spodní část je totiž zcela odkrytá, samotný ventilátor je krytý pouze velmi měkkým plastem, který by větší tlak nemusel vydržet.

Trošku jsem se bál, jestli rám Enermax vyrobí dostatečně tuhý, protože musí unést váhu notebooku i samotných rukou. Musím tedy s klidným svědomím prohlásit, že vše je mimořádně pevné a zpracování je na nejvyšší úrovni. Na rám byl použit hliník, síťka uprostřed je ocelová, ovladače a větrák plastové. K dispozici je černá nebo stříbrná varianta, na rozdíl od některé konkurence je uzpůsobena notebookům s displejem 16:10 a jiným širokoúhlým typům. Srdcem podložky je gigant mezi větráky – má 25cm v průměru.

V balení kromě podložky najdete už jen kabel, na který je na zadní straně konstrukce (zevnitř) vyhrazena přihrádka. Rotor se může otáčet ve dvou rychlostech (650/850rpm), ale obě jsou prakticky neslyšné, takže není důvod přepínat na nižší rychlost. Kromě tlačítka na regulaci otáček na zadní straně najdete ještě tlačítko, které zapíná modré diody (celkem 5) na rotoru. Osobně nejsem fanda různě podsvícených periferií, takže jsem rád, že zapnutí diod je věc volby.

První dojmy

Po zapnutí možná přijde šok: zaprvé prakticky nic nejde slyšet, tiché hučení větráku (20db) se projeví pouze ve velmi tichém prostředí, pokud přepnete na nižší otáčky, pravděpodobně neuslyšíte už vůbec nic. Druhým šokem je nepostřehnutelný proud vzduchu, který podložka produkuje. Popravdě od 25cm velkého rotoru jsem čekal mnohem větší „fičák“, něco málo zaznamenáte až pokud dlaň vyloženě položíte na síť a to ještě k okrajům rotoru. Je třeba si ale připomenout, že je celá podložka napájena z USB a více šťávy z něj vyždímat nelze.

Chladící účinek

Ačkoli slabounký proud vzduchu nic dobrého nevěstil, podložka funguje (alespoň pokud můžu soudit) na výbornou. Na krabici výrobce slibuje ochlazení notebooku o 22°C, to se týká samozřejmě součtu ochlazení všech komponent (započítává zde CPU, RAM a HDD). Na mém notebooku jsou k dispozici pouze 3 čidla (procesor, grafika, HDD), ale i tak se mi podařilo zaznamenat rozdíl teplot 34°C, což není rozhodně špatný výsledek. Troufám si říci, že rozdíl byl i o pár stupňů větší, ale ten nemám zaznamenaný, takže počítejme s hodnotami ze screenshotů. Na zahraničních fórech se dočtete i o lidech, kteří dosáhnou snížení celkové teploty o 54 a více stupňů. Velký díl z tohoto teplotního sešupu má na svědomí grafická karta, která se dostala i přes masivní přetaktování pod teplotní hodnoty karty bez taktování. Za špatných podmínek (teplá místnost ozářená sluncem, stůl s umělým povrchem, který se snadno rozpálil) jsem na grafické kartě bez podložky zaznamenal teploty i kolem 95°C a to mě opravdu vyděsilo, s podložkou teplota grafiky nejde přes 81°C. Je třeba říci, že při klidovém stavu je účinek chlazení na procesoru a grafice prakticky neznatelný, HDD se ale při použití podložky drží o 10-18°C níže, což by i samo o sobě byl velmi dobrý výsledek.

Burnout Paradise City s podložkou
Obrázek
Burnout Paradise City bez podložky
Obrázek
Pro test jsou relevantní pouze poslední, tedy maximální hodnoty.

Závěr

Slabounký proud vzduchu tedy dělá divy. 34°C teplotního rozdílu je určitě dobrý výsledek. Vzhledem k tomu, že podložka je prakticky určena na stabilní místo na stole, by nemuselo být na škodu tento model upravit a produkovat jej s napájením na klasickou zásuvku. Jednak se ušetří jeden USB port a navíc by chladící účinek ještě několikanásobně vzrostl. Snad to někdy výrobce napadne. I tento z USB napájený model si ale zaslouží pozornost, protože jeho chladící vlastnosti jsou vynikající.

alfah4ns
guru
Příspěvky: 7116
Registrován: 05 kvě 2007 15:55
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod alfah4ns » 17 kvě 2009 13:47

"kteří dosáhnou snížení celkové teploty o 54 a více stupňů"

to je na 100% blbost, nebylo to ve Farenheitech? :)
kazdy velky byk byl jednou tele
Latitude D630, C2D T7250, 3GB RAM, 14.1 WXGA+, Quadro 135m, Intel 520 60GB + Samsung 640GB/D-Bay, Win7pro 64bit, 9čl baterie, dock + LCD NEC 20WGX2 pro

charlie312
občas něco napíše
Příspěvky: 45
Registrován: 04 úno 2007 14:48

Byly to normální °C

Příspěvekod charlie312 » 17 kvě 2009 13:49

Je to součet rozdílu všech teplot. Měli třeba 5 čidel teplot, takže to bylo v součtu více...

alfah4ns
guru
Příspěvky: 7116
Registrován: 05 kvě 2007 15:55
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod alfah4ns » 17 kvě 2009 13:52

jo takhle, jenze teplotni rozdil nelze brat v souctu, to je totiz nic nerikajici a zavadejici udaj

skoda ze ta podlozka nema tu performovanou mrizku i zespoda, jinak se me docela libi
nejde mi o chlazeni (vetrak bych si oddelal), ale treba do postele si rad polozim notebook na bricho a trochu mi vadi, kdyz me zahriva :)
no budu hledat dal :)
Naposledy upravil(a) alfah4ns dne 17 kvě 2009 13:56, celkem upraveno 1 x.
kazdy velky byk byl jednou tele

Latitude D630, C2D T7250, 3GB RAM, 14.1 WXGA+, Quadro 135m, Intel 520 60GB + Samsung 640GB/D-Bay, Win7pro 64bit, 9čl baterie, dock + LCD NEC 20WGX2 pro

charlie312
občas něco napíše
Příspěvky: 45
Registrován: 04 úno 2007 14:48

Součet rozdílu teplot

Příspěvekod charlie312 » 17 kvě 2009 13:54

Moje konkretni teploty mas na obrazku, dalsi najdes treba na http://forum.notebookreview.com/showthr ... ?p=4081748 Soucet rozdilu jsem v recenzi uvedl proto, aby bylo jasne, ze vyrobcem slibovanych 22°C (taky soucet) neni nerealne dosahnout...

No do postele tahle podlozka fakt neni, hodne stesti pri hledani :wink:

zivan
guru
Příspěvky: 3441
Registrován: 26 kvě 2008 17:23
Bydliště: Brno

Příspěvekod zivan » 17 kvě 2009 14:55

Soucet rozdilu je prece blbost. Kdyz budu mit 100 cidel a podlozka snizi teplotu o 1 stupen, tak to bude dohromady o 100 stupnu :D
Teoreticky ma ta podlozka 2x lepsi vysledek, prakticky je k nicemu :)
HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP Universal USB-C Dock + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W

charlie312
občas něco napíše
Příspěvky: 45
Registrován: 04 úno 2007 14:48

Pocet cidel

Příspěvekod charlie312 » 17 kvě 2009 15:16

Notebooky maji obvykle 3-4 cidla, 5 pokud maji druhy HDD. Vim ze soucet rozdilu neni presny udaj, ale pro orientaci postaci. Presne hodnoty muzes vycist z prilozenych obrazku.

alfah4ns
guru
Příspěvky: 7116
Registrován: 05 kvě 2007 15:55
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod alfah4ns » 17 kvě 2009 15:20

D630 ma 5 cidel i s jednim HDD
(CPU, GPU, memory, chipset, hdd)

thinkpady jich maji jeste daleko vice (tusim 12?) rozmistenych po celem notebooku

proste teplota se scitat neda, ani se tak neda uvazovat
(je to proiti zakonum fyziky a statisticky to taky neni v poradku :) )
kazdy velky byk byl jednou tele

Latitude D630, C2D T7250, 3GB RAM, 14.1 WXGA+, Quadro 135m, Intel 520 60GB + Samsung 640GB/D-Bay, Win7pro 64bit, 9čl baterie, dock + LCD NEC 20WGX2 pro

charlie312
občas něco napíše
Příspěvky: 45
Registrován: 04 úno 2007 14:48

Dobra tedy

Příspěvekod charlie312 » 17 kvě 2009 15:31

Dobra tedy, tak soucet rozdilu teplot neni uplne koser. Ale co komu brani si konkretni hodnoty vycist z tech screenu? Uz jsem tu psal ze ten soucet je tam jen kvuli tomu srovnani s reklamni hlaskou vyrobce...

marek.sk
občas něco napíše
Příspěvky: 73
Registrován: 11 bře 2009 11:19
Bydliště: D.K

teploty

Příspěvekod marek.sk » 23 kvě 2009 11:24

Zdravim. Taktiez sa pridam kedze vlastnim zalman nc1000 uz vyse roka.udavana hodnota suctu viacero teplot je urcite neobjektivna a zapacha marketingom.
Osobne som si podlozku kupoval povodne kovli neskutocne hrejucej sa intel p4, ktora uz pri teplotach nad 52 c, ktore nebolo problem dosiahnut pri strednej zatazi stracala vyrazne na vykone. Mozem povedat, ze pouzivanie zalmanu spolu s starym nb s p4 bolo vykupenie teda pokial som bol doma a nb mohol byt polozeny na podlozke. Pri strednej a vyssej zatazi cpu dokazala podlozka skresat teploty cpu aj o 11 c co bolo na tom northvoode neskutocne poznat. U hdd to robilo tak cca 6 c co bolo taktiez priatelne pretoze pri beznom surfovani mal cca 44 c co nieje moc dobra hodnota.
Urcite zalezi od modelu nb a od toho ako ma navrhnuty system chladenia a kde ma dierk pre nasavanie vzduchu pretoze aj podla skusenosti inych ludi mal zalman dosti rozlicne vysledky. Osobne mam sucasny book umiestneny cim nizsie na podlozke aby co najviac studeneho vyfukovaneho vzduchu z podlozky islo do nasavacich otvorov nb.
Inak viete mi poradit? Na novom booku mi hwmonitor ukazuje viacero teplot samozrejme core hdd cpuz su mi jasne no neviem k comu presne prisluchaju tie ostatne. Dik tu je vypis

ACPI
Temperatures
DTSZ 38 °C (100 °F) 38 °C (100 °F)
BATZ 26 °C (78 °F) 26 °C (78 °F)
CPUZ 39 °C (102 °F) 39 °C (102 °F)
LOCZ 32 °C (89 °F) 32 °C (89 °F)
SKNZ 35 °C (94 °F) 35 °C (94 °F)
Intel Mobile Core 2 Duo
Temperatures
core #0 28 °C (82 °F) 29 °C (84 °F)
core #1 33 °C (91 °F) 34 °C (93 °F)
WDC WD32 00BEKT-00F3T
Temperatures
HDD 32 °C (89 °F) 32 °C (89 °F)
hp elitebook 6930p- c2d t9400 2.53 ghz, 4096 mb ddr2 800 mhz ram, 320 gb hdd sata2 wd 3200 bekt + zalman nc 1000 +aspireone 522 amd ontario c-50


Zpět na „Příslušenství“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů